| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Separacja w ogólności według prawa kanonicznego

Separacja w ogólności według prawa kanonicznego

Instytucja separacji małżeństwa, wobec braku w Kościele katolickim instytucji rozwodu, winna być dla małżonków ostatecznością i powinna być stosowana tylko wtedy, gdy nie ma perspektyw na pogodzenie stron. Instytucja ta nie rozwiązuje węzła małżeńskiego, a jedynie powoduje rozłączenie stron.

Każdy przypadek rozpatrywać należy jednak indywidualnie, czego skutkiem może być uzyskanie przez jedną ze stron prawa do zawieszenia wspólnoty małżeńskiej.

Zobacz również: Czy w Kościele istnieje separacja?

Kanoniczna koncepcja separacji bazuje w znacznym stopniu na pojęciu winy, tj. odpowiedzialności jednego z małżonków za sytuację, która uzasadnia, a jednocześnie umożliwia czasowe rozłączenie stron. Tym samym w literaturze kanonistycznej wskazuje się na funkcję separacji jako środka zupełnie wyjątkowego, ale służącego małżonkowi niewinnemu do zapewnienia zachwianej równowagi powodowanej nagannym i niegodnym zachowaniem współmałżonka.

Pamiętać jednak należy, iż przepisy k.p.k. odnoszące się do separacji ukierunkowane są przede wszystkim na pogodzenie małżonków w imię chrześcijańskiej miłości, a nie na ich rozłączanie. Dlatego małżonek niewinny może w każdej chwili pozwolić drugiej stronie na powrót do małżeńskiego pożycia . Darowanie winny winno być jednak wyrażone expressis verbis, a szczególna w tym rola przypisana jest duszpasterzom, którzy zobowiązani są do udzielenia stronom pomocy polegającej przede wszystkim na wsparciu duchowym. 

Reasumując – podobnie jak w prawie cywilnym, także i według prawa kanonicznego małżonkowie przeżywający poważny kryzys związku, w konkretnych sytuacjach mogą skorzystać z dobrodziejstwa instytucji separacji. Instytucji, która nie rozwiązuje węzła małżeńskiego, a jedynie powoduje rozłączenie stron, które zawsze mogą do siebie wrócić i żyć zgodnie z nauką Kościoła katolickiego. Separacja wbrew pozorom służy bowiem ochronie trwałości instytucji małżeństwa.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK