| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Sprawa rozwodowa > Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

Rekordowa liczba rozwodów w Polsce

W 2009 roku zanotowano w Polsce rekordową liczbę rozwodów. Blisko 72 tysiące par zdecydowało się na formalne rozstanie.

Smutna statystyka

Równie dużą liczbę rozwodów jak w minionym roku zanotowano ostatnio w 2006 roku. Od tego czasu w ilości spraw rozwodowych notowano tendencję spadkową. W 2007 roku 66 tysięcy par zdecydowało się na rozwiązanie związku małżeńskiego, natomiast rok później 66 małżeństw zdecydowało się na podobne kroki. W opinii ekspertów niestety, ale należy się spodziewać bardziej tendencji rosnącej niż malejącej jeżeli chodzi o liczbę rozwodów w Polsce.

Najczęstsze przyczyny rozwodów

Należy podkreślić, że przede wszystkim zmieniła się ludzka mentalność. Ludzie pobierając się teraz coraz częściej dopuszczają do siebie świadomość, że w przypadku, gdyby ich małżeństwo nie okazało się szczęśliwe, to je rozwiążą. W czasach, gdy liczba rozwodów była znacznie mniejsza małżonkowie przywiązywali znacznie większą wagę do przysięgi małżeńskiej, a przypadki rozwodów były notowane tylko w skrajnych sytuacjach, kiedy jedna strona nadużywała alkoholu, narkotyków, była sprawcą przemocy w rodzinie.

Zobacz: Kiedy nastąpi zupełny i trwały rozkład pożycia?

Najczęstsze przyczyny rozwodów to niezgodność charakterów, zdrada małżeńska, nadużywanie alkoholu i narkotyków, problemy finansowe oraz złe relacje pomiędzy członkami rodziny.

Młodzi ludzie też się rozwodzą

Znaczącą grupę, wśród osób rozwiązujących małżeństwo stanowią młodzi ludzie. W 2008 roku, aż 75% rozwodzących się kobiet nie ukończyło 24 roku życia. Wśród mężczyzn ta statystyka wyglądała nieco lepiej, bo 56 %.

Powyższe dane statystyczne dowodzą, że wiele małżeństw w młodym wieku jest zawieranych przedwcześnie. Młodzi ludzie nie są w stanie podołać razem trudom i przeciwnościom, w związku z czym uciekają się do rozwodów.

Co ciekawe w zdecydowanej większości przypadków pozwy rozwodowe są składane przez kobiety. Mieszkańcy wsi rozwodzą się trzy razy rzadziej od swoich odpowiedników zamieszkałych w miastach.

Zobacz serwis: Sprawa rozwodowa

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najczęstsze przyczyny rozwodów to niezgodność charakterów, zdrada małżeńska, nadużywanie alkoholu i narkotyków, problemy finansowe oraz złe relacje pomiędzy członkami rodziny.
Najczęstsze przyczyny rozwodów to niezgodność charakterów, zdrada małżeńska, nadużywanie alkoholu i narkotyków, problemy finansowe oraz złe relacje pomiędzy członkami rodziny.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »