| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy

To jakie postanowienia znajdą się w umowie sprzedaży zależy głównie od sprzedawcy i kupującego. Jeżeli masz sprecyzowane oczekiwania, zadbaj o umieszczenie ich w postanowieniach umowy.

Chwila wydania rzeczy

Ustalenie w umowie chwili wydania rzeczy może mieć bardzo istotne znaczenie tak z punktu widzenia kupującego, jak i sprzedającego. Zgodnie z art. 548 Kodeksu cywilnego właśnie z chwilą wydania rzeczy na kupującego przechodzi niebezpieczeństwo przypadkowej utraty przedmiotu sprzedaży.

Zatem zanim podpiszesz umowę zwróć uwagę, czy w postanowieniach umowy nie została ona określona. Jeżeli została – zastanów się, czy nie bierzesz na siebie zbyt dużego ryzyka.

Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży

Dlaczego to ważne?

W umowie sprzedaży strony mogą ustalić chwilę wydania rzeczy w bardzo różny sposób. Oczywiście najprostsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wydanie rzeczy następuje z rąk do rąk. Wtedy też obie strony mają świadomość tego faktu i jego skutków prawnych.

Niekiedy jednak umowa może stanowić, że wydanie rzeczy nastąpiło jeszcze zanim dostaliśmy ją do rąk. W takim przypadku niebezpieczeństwo przypadkowej utraty rzeczy przechodzi na kupującego zanim jeszcze rzecz otrzyma.

W postanowieniach umowy sprzedaży mogą być zawarte klauzule zgodnie z którymi rzecz zostanie dostarczona kupującego za pośrednictwem kuriera, a wydanie rzeczy nastąpi w chwili wydania rzeczy firmie kurierskiej.

Zobacz również: Usługa pocztowa, czy usługa przewozu - jakie to ma znaczenie?

W momencie wydania rzeczy ma miejsce przejście ryzyka ze sprzedawcy na kupującego. W przypadku utraty,ubytku czy uszkodzenia przesyłki przez firmę kurierską skutki tego zdarzenia będą obciążały kupującego, a nie sprzedawcę.

Określenie chwili wydania rzeczy powinno być dla nas zatem istotnym elementem umowy sprzedaży. Chwila wydania może być bowiem określona w różny sposób. Jeżeli mamy dobrą pozycję przetargową i możemy negocjować ze sprzedawcą warunki umowy, warto zadbać o to, by chwila wydania rzeczy przez sprzedawcę była tożsama z momentem objęcia przez nas władania przedmiotem sprzedaży.

W umowie sprzedaży można zawrzeć klauzulę zgodnie z którą towar zostanie wydany w chwili pokwitowania przez kupującego odbioru od przewoźnika.

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa sprzedaży

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

EFT International

EFT International zajmuje się pomaganiem firmom w osiągnięciu sukcesu na zagranicznych rynkach, głównie w Wielkiej Brytanii i Indiach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK