| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Umowa kupno-sprzedaż > Kupujący zalega z zapłatą – co zrobić?

Kupujący zalega z zapłatą – co zrobić?

Zawierając umowę sprzedaży kupujący zobowiązuje się do zapłaty oznaczonej w umowie ceny. Co może zrobić sprzedawca w przypadku zwłoki w uiszczeniu ceny?

Umowa sprzedaży

Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Zawarcie tej umowy oznacza, że obydwie strony, zarówno kupujący, jak i sprzedający, biorą na siebie określone obowiązki. Po stronie sprzedającego zachodzi obowiązek przeniesienia własności rzeczy oraz wydania jej. Z kolei zadaniem kupującego jest zapłata określonej ceny.

Zobacz serwis: Umowy

Przy tym cena ta nie musi być dokładnie określone w umowie. Strony mogą poprzestać jedynie na wskazaniu podstaw jej określenia w przyszłości.

Już z tego samego faktu wynika, iż nie w każdym przypadku cena musi być wpłacona w samym momencie zawarcia umowy, czy chociażby wykonania zobowiązania przez sprzedawcę. Zresztą w samej treści umowy strony mogą określić termin zapłaty ceny.

Kupujący uiści uzgodnioną cenę w terminie 7 dni od daty wydania przedmiotu sprzedaży.

Gdy kupujący nie płaci?

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy kupujący wbrew umowie nie uiścił ceny? Co może zrobić sprzedawca?

Sama umowa sprzedaży ma charakter umowy wzajemnej. Oznacza to, że zobowiązania umowne obydwu stron są oznaczone w taki sposób, iż świadczenie jednej z nich jest odpowiednikiem świadczenia drugiej.

W przypadku zwłoki kupującego, sprzedawca będzie powinien powołać się przede wszystkim na treść art. 491 Kodeksu cywilnego. Jeżeli kupujący zalega z zapłatą sprzedawca powinien wyznaczyć mu odpowiedni termin do dokonania wpłaty z zagrożeniem, iż w przypadku bezskutecznego jego upływu odstąpi od umowy.

Niezależnie od tego może domagać się również wykonania umowy oraz naprawienia szkody, która wynika ze zwłoki.

Jeżeli kupujący dopuszcza się zwłoki w zapłacie umówionej ceny, sprzedawca ma dwie możliwości. Z jednej strony może domagać się wykonania umowy oraz naprawienia wynikłej ze zwłoki szkody. Poza tym może także wyznaczyć kupującemu odpowiedni termin dodatkowy do zapłaty z zagrożeniem, iż odstąpi od umowy.

Jakie skutki odstąpienia?

Skutki odstąpienia od umowy reguluje art. 494 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim strona, która odstąpiła, powinna zwrócić drugiej stronie wszystko, co od niej otrzymała na mocy umowy. Przy tym może ona żądać zwrotu nie tylko całego swojego świadczenia ale również odszkodowania za niewykonanie umowy.

Zobacz: Prawo pierwokupu i odkupu

Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy; może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK