| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Wybory prezydenckie > Wybory prezydenckie w 2005 roku

Wybory prezydenckie w 2005 roku


Wybory prezydenckie w roku 2005 stały pod znakiem zapytania. Zgodnie z polskim prawem urzędujący prezydent Aleksander Kwaśniewski nie mógł ponownie ubiegać się o reelekcję. To zachęciło do startu w wyborach duża liczbę kandydatów. W mediach pojawiały się spekulacje na temat kandydatury dziennikarza Tomasza Lisa czy żony prezydenta Jolanty Kwaśniewskiej.

Kandydaci

Udzial w wyborach zgłosiło 26 kandydatów. Dziesięciu z nich nie zdołało jednak uzbierać wymaganych 100 000 podpisów.

Jako pierwszy chęć startu w wyborach zgłosił Lech Kaczyński, były minister sprawiedliwości w rządzie Jerzego Buzka i prezydent Warszawy. Oprócz niego chęć udziału w wyborach wyrazili m.in. Donald Tusk (Platforma Obywatelska), Stanisław Tymiński (Ogólnopolska Koalicja Obywatelska), Marek Borowski (Socjaldemokracja Polska), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Andrzej Lepper (Samooborna RP), Janusz Korwin-Mikke (Unia Polityki Realnej), Henryka Bochniarz (Partia Demokratyczna), Leszek Bubel (Polska Partia Narodowa) i inni.

Kampania wyborcza miała wymiar negatywny. Powszechnie stosowano czarny PR mający na celu zdyskredytowanie w oczach opinii publicznej kandydata przeciwnika. Głośnym przykładem takiego posunięcia było przekazanie mediom informacji przez sztab wyborczy Prawa i Sprawiedliwość, iż dziadek Donalda Tuska w czasie II wojny światowej służył ochotniczo w Wehrmachcie.

Wyniki wyborów

W I turze wyborów, która odbyła się 9 października 2005 roku , głosy na Lecha Kaczyńskiego oddało 4 947 927 wyborców (33,10%), dzięki czemu zajął on drugie miejsce tuż za Donaldem Tuskiem( 36,33%). Kolejne miejsca zajęli Andrzej Lepper 15.11%, Marek Borowski 10.33% Jarosław Kalinowski 1.80% Janusz Korwin-Mikke 1.43% i Henryk a Bochniarz 1.26%. Pozostali kandydaci uzyskali mniej niż 1 % głosów.

Frekwencja wyborcza wyniosła 49,74 %.

W drugiej turze wyborów sytuacja odwróciła się. Lech Kaczyński uzyskał poparcie ponad połowy Polaków (54,04%) wygrywając z Donaldem Tuskiem. Były prezydent Warszawy został zaprzysiężony na Prezydenta RP 23 grudnia 2005 roku, będzie pastował swoją funkcję do kolejnych wyborów, które odbędą się w 2010 roku.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W 2005 r. Lech Kaczyński uzyskał poparcie ponad połowy Polaków (54,04%) wygrywając z Donaldem Tuskiem.
W 2005 r. Lech Kaczyński uzyskał poparcie ponad połowy Polaków (54,04%) wygrywając z Donaldem Tuskiem.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »