| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Partie polityczne > Polskie Stronnictwo Ludowe

Polskie Stronnictwo Ludowe

PSL to jedna z najstarszych istniejących, dużych partii politycznych w Polsce. Nawiązuje swoim rodowodem do tradycji ruchu ludowego, którego pierwsze formy organizacyjne pojawiły się w końcu XIX wieku. Uważa się za bezpośredniego kontynuatora PSL utworzonego przez Wincentego Witosa i Stanisława Mikołajczyka w 1945 roku.

PSL w obecnym kształcie powstała na Kongresie Jedności w maju 1990 roku, który był uwieńczeniem procesu jednoczenia się różnych partii i środowisk ludowych. Ówczesnym prezesem PSL został Roman Bartoszcze.

PSL to znaczące ugrupowanie w Polsce, tworzące w latach 1993-1997 i 2001-2003 rządy wspólnie z SLD a od 2007 roku wspólnie z Platformą Obywatelską.

Program partii

PSL to partia o charakterze centrowym, opierająca się na wartościach ludowych, narodowych i chrześcijańskich, skupiająca się głownie na problemach polskiej wsi.

Celem partii jest m.in. zapewnienie bezpieczeństwa i siły Polski oraz jej suwerenności politycznej i gospodarczej
dla uzyskania i utrzymania trwałego rozwoju społeczno - gospodarczego państwa oraz dostatniego bytu jego obywateli.

PSL walczy o zachowanie pełnej demokracji politycznej, ekonomicznej i społecznej, poszanowanie i obrona praw do rozwoju i godnego życia dla wszystkich obywateli państwa polskiego. Opowiada się za ochroną środowiska naturalnego i krajobrazu kulturowego jako narodowego dobra warunkującego zrównoważony rozwój i tożsamość narodową.

W programie wyborczym PSL znalazły się  również takie postulaty jak rozwój aktywnego społeczeństwa, które jest warunkiem rozwoju państwa i obywateli, wspieranie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki, sprawne funkcjonowanie państwa i efektywne gospodarowanie środkami publicznymi przez instytucje publiczne i samorządowe, jak również
 realizacja zasad sprawiedliwości społecznej – dla poprawy szans życiowych i zapewnienia godnych warunków życia każdemu z obywateli.

PSL postuluje równe wsparcie dla rolnictwa we wszystkich krajach członkowskich. Obecnym prezesem PSL jest Waldemar Pawlak

PSL jest najliczniejszą partią polityczną w Polsce. Skupia około 140 tysięcy członków. Posiada struktury we wszystkich województwach, w 90% gmin i w około 35% wsi, a także w osiedlach i dzielnicach wielkich aglomeracji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »