| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Wybory > Partie polityczne > Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej

Platforma Obywatelska Rzeczypospolitej Polskiej

Geneza powstania obecnej partii rządzącej Platformy Obywatelskiej RP wiąże się z uzyskaniem przez Andrzeja Olechowskiego- kandydata środowisk liberalnych, wysokiego 17% poparcia w wyborach przydenckich w 2000 roku.

Historia

 W styczniu 2001 roku Andrzje Olechowski, Donald Tusk oraz Maciej Płażyński ogłosili powstanie nowego ugrupowania „ platformy ludzi środka”. Szeregi nowej partii zasilili byli członkowie Unii Wolności, Ruchu Społecznego Akcja Wyborcza Solidarność, Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego oraz osoby bezpartyjne. Partia wysuwająca postulaty liberalno-konserwatywne odniosła sukces w wyborach parlamentarnych w 2001 roku, uzyskując 12, 68 % głosów ( drugie miejsce). 

W 2003 roku współtwórca partii Maciej Płażyński zrezygnował z przewodniczenia PO, oficjalnie powołując się na względy rozbieżności programowej.

Program partii

PO jako to centroprawicowa partia polityczna, opowiada się za wolnością gospodarczą opartą na własności prywatnej. W deklaracji ideowej Platforma Obywatelska pisze o Państwie jako dobru wspólnym i skutecznym strażniku sprawiedliwości oraz bezpieczeństwa. Podkreśla że fundamentem cywilizacji Zachodu jest Dekalog.

PO popiera decentralizację, uważa samorząd za gwarancję rozwoju lokalnego i regionalnego. Postuluje usprawnienie organizacji władzy ustawodawczej i procesu legislacyjnego, wzmocnienie mechanizmów koordynacji poziomej pracy rządu i administracji rządowej.

Proponuje odbudowę i rozszerzenie zakresu działania apolitycznej służby cywilnej, co oznacza oddanie kierownictwa urzędami administracyjnymi w ręce służby cywilnej i odpowiedzialność tych kierowników przed rządzącymi politykami za profesjonalizm urzędników i ich wysoki poziom etyczny.Ponadto opowiada się za reformą policji i wieloletnim planem prywatyzacyjnym.

Polityka prorodzinna jest również jednym z punktów programowych partii.

Celem PO jest też gruntowna reforma finansów publicznych i wprowadzenie nowego systemu podatków dochodowych.

Wiceprzewodniczący partii to Bronisław Komorowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Jacek Saryusz-Wolski, Tomasz Tomczykiewicz, Waldy Dzikowski.

Partia skupia ok.30 tys członków. Organizacją młodzieżową PO jest  Stowarzyszenie „Młodzi Demokraci”.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »