| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach

Czy można wypłacać pracownikom wynagrodzenie w częściach

Przepisy kodeksu pracy gwarantują pracownikom terminową wypłatę wynagrodzeń co najmniej raz w miesiącu w stałym i z góry określonym terminie. Inna częstotliwość może być określona w regulaminie wynagrodzeń, umowie o pracę bądź też w układzie zbiorowym pracy.

Pracodawca bez względu na przyjęty okres płatności musi podać stały termin wypłaty wynagrodzenia przez wskazanie określonego dnia kalendarzowego, w którym powinna nastąpić wypłata. W przypadku stosowania miesięcznego okresu płatności, termin ten powinien być wyznaczony najpóźniej w 10 dniu następnego miesiąca kalendarzowego. Jeśli ten dzień jest wolny od pracy, wynagrodzenie należy wypłacić w dniu poprzedzającym.

Nie ma żadnych ograniczeń dotyczących krótszych okresów płatności np. co tydzień. Taka forma odnosi się do wynagrodzenia przysługującego za bieżące wykonywanie czynności objętych umową o pracę. "Zwiększoną" częstotliwość wypłaty wynagrodzenia mogą wprowadzać przepisy branżowe, zakładowe lub umowa o pracę. Jedynym warunkiem dopuszczalności regulacji odmiennej od kodeksowej jest jej korzystność dla pracownika.

Zobacz serwis: Zarobki

Ocena, czy wypłata zarobku w okresach krótszych niż miesięczne jest korzystniejsza dla pracownika, będzie wymagała, przy zastosowaniu kryteriów obiektywnych, indywidualizacji. Takimi obiektywnymi kryteriami mogą być np. sytuacja rodzinna pracownika, jego status ekonomiczny, wysokość wynagrodzenia, obciążenia finansowe, dostępność do środków pieniężnych (miejsce zamieszkania). 

Co ważne pracodawca nie może zmienić ustalonego wcześniej terminu wypłaty wynagrodzenia.

Nieotrzymanie wynagrodzenia w ustalonym terminie, niezależnie od przyczyny zwłoki, stanowi dla pracownika podstawę do żądania wypłacenia przez pracodawcę - wraz z zaległym wynagrodzeniem - ustawowych odsetek. Odsetki te należą się nawet wtedy, gdy opóźnienie wypłaty nie spowodowało jakiejkolwiek szkody po jego stronie. Odsetki od zaległego wynagrodzenia, podobnie jak wynagrodzenie, przedawniają się z upływem 3 lat od dnia ich wymagalności.

Zobacz również serwis: Emerytury

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK