| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zarobki > Zarobki i prawo > Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia

Przewodnik po dodatkach do wynagrodzenia

Dodatki do wynagrodzenia to dodatkowy składnik wynagrodzenia, który przysługuje pracownikowi w związku z warunkami w jakich pracuje pracownik, z kwalifikacjami pracownika, czy funkcją jako pełni. Dodatki do wynagrodzenia można podzielić jako dodatki obowiązkowe oraz dodatki nieobowiązkowe.

Dodatek wyrównawczy przysługuje również pracownikowi, który został przeniesiony do innej pracy, w związku z jego stanem zdrowia. W razie stwierdzenia u pracownika objawów wskazujących na powstawanie choroby zawodowej, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownika do innej pracy. W przypadku, przeniesienie do innej pracy powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy. Jednak należy wspomnieć, że dodatek wyrównawczy przysługuje przez okres nie przekraczający 6 miesięcy.

Zobacz także dział: Zasiłek wyrównawczy

Dodatki nieobowiązkowe

Prawo do dodatków nieobowiązkowych może zostać pracownikowi zagwarantowane pracownikowi w umowie o pracę, w regulaminie wynagradzania lub w układzie zbiorowym pracy.

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny przysługuje pracownikowi w związku z zajmowaną funkcją kierowniczą. Do dodatku mają prawo osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich, kiedy praca, którą wykonują jest związana z zarządzaniem i kierowaniem zespołem osób. Dodatek jest swoistą rekompensatą za większą odpowiedzialność, jaka spoczywa na osobach na kierowniczych stanowiskach.

Dodatek funkcyjny nie ma charakteru powszechnego, co oznacza że nie przysługuje na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów. Dodatek jest obowiązkowy tylko wobec określonych grup pracowniczych, na przykład wobec pracowników samorządowych, prokuratorów. Jeśli inni pracodawcy chcą wprowadzić prawo do dodatku funkcyjnego, mogą to uczynić w regulaminie wynagradzania, w układzie zbiorowym pracy albo w umowie o pracę.

Dodatek za wysługę lat

Dodatek za wysługę lat zwany też dodatkiem stażowym. Dodatek przysługuje pracownikom po przepracowaniu określonego czasu. Dodatek stażowy dla niektórych pracowników sfery budżetowej jest dodatkiem obowiązkowym. W przypadku, kiedy pracodawca chce, aby jego pracownicy otrzymali dodatek za przepracowanie określonej liczby lat pracy musi uwzględnić taką możliwość w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub w umowie o pracę.

Zobacz: Uprawnienia pracownika samorządowego

Dodatek za pracę w szczególnych warunkach

Pracownikowi przysługuje dodatek, jeśli pracuje w warunkach szkodliwych dla zdrowia, szczególnie uciążliwych lub niebezpiecznych. Dodatek przysługuje w związku z tym, że praca w takich warunkach naraża pracownika na działanie szkodliwych warunków, co powodować może w dłuższym czasie obniżenie sprawności fizycznej i psychicznej pracownika lub zmianę w stanie zdrowia, która skutkować może chorobą zawodową.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK