| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy 2013

Zasiłek chorobowy 2013

W 2013 r., tak jak w latach poprzednich, zasiłek chorobowy po wyczerpaniu wynagrodzenia od pracodawcy, przysługującego pracownikowi za czas niezdolności do pracy z tytułu choroby, przysługuje od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zasiłek chorobowy jest szczególnym świadczeniem dla osób, które z powodu choroby lub wypadku przy pracy są czasowo niezdolne do wykonywania pracy.

Wysokość zasiłku chorobowego

Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa, określa dokładne stawki zasiłku chorobowego przysługujące poszczególnym kategoriom osób. Co do zasady wynosi on 80% podstawy wymiaru zasiłku. Za czas pobytu w szpitalu stawka ta jest równa 70% podstawowego wymiaru zasiłku. Wyjątkowo zasiłek chorobowy wynosi 100% podstawy w sytuacji, gdy niezdolność wykonywania pracy przypada na okres ciąży, powstała wskutek wypadku w pracy lub w drodze do pracy, a także wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim kandydatów do transplantacji.

Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?

Przede wszystkim prawo do zasiłku chorobowego ustaje, kiedy zostanie wyczerpany ustawowy czas, przez który zasiłek może przysługiwać (182 lub 270 dni). Zasiłek nie przysługuje również w sytuacji, gdy pracownik niezdolny do pracy zachowuje prawo do wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów. Również okres bezpłatnego urlopu, urlopu wychowawczego i tymczasowego aresztowania lub pozbawienia wolności, uniemożliwiają pobieranie zasiłku chorobowego. Poza tym prawa do tego zasiłku nie mają osoby, którym przysługuje prawo do renty lub emerytury, a także te, które są uprawnione do pobierania zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Dotyczy to także osób, które kontynuują lub podjęły działalność zarobkową stanowiącą tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym. Także w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała wskutek umyślnego popełnienia przestępstwa lub wykroczenia przez pracownika lub nadużycia alkoholu, nie może on liczyć na zasiłek chorobowy. Należy także pamiętać, że prawo do zasiłku traci osoba, która w okresie pobierania go wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z jego celem.

Zobacz także: Jakie są zasady ustalania podstawy wymiaru i wysokości zasiłku chorobowego

Procedura

Prawo do zasiłków i ich wysokość ustalają i wypłacają płatnicy składek na ubezpieczenie społeczne (czyli pracodawcy, ale tylko zatrudniający powyżej 20 osób) albo ZUS (w pozostałych przypadkach). Zasiłek chorobowy przyznaje się na podstawie zaświadczenia lekarskiego orzekającego niezdolność do pracy. Sporządza się je w dwóch kopiach. Oryginał wystawiający zaświadczenie przesyła, w ciągu 7 dni bezpośrednio do terenowego oddziału ZUS. Pierwszą kopię otrzymuje ubezpieczony, natomiast druga jest przechowywana przez wystawiającego przez okres 3 lat. Należy pamiętać, że zaświadczenia lekarskie podlegają kontroli, a w razie stwierdzenia ich fałszywości zasiłek chorobowy nie przysługuje. Zaświadczenie lekarskie ubezpieczony jest obowiązany dostarczyć w terminie 7 dni płatnikowi składki ubezpieczeniowej (pracodawcy). Niedopełnienie tego obowiązku skutkuje obniżeniem wysokości zasiłku chorobowego o 25%. Zasiłki wypłacane są osobie, której przysługują, lub osobie przez nią upoważnionej.

Zobacz także serwis: Zasiłki

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK