REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy musimy płacić podatek od zysku?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Częste zmiany kursów na giełdzie powodują, że wiele osób postanowiło zmodyfikować sposób inwestowania własnych pieniędzy. Czy takie zmiany powodują konieczność zapłaty podatku?

W ciągu ostatnich lat wielu inwestorów, korzystając z dobrej sytuacji na giełdzie, kupiło samodzielnie akcje spółek. Przez ten czas ich kursy wzrosły. Obecnie wiele takich osób postanowiło sprzedać akcje, realizując w ten sposób zyski.

Sprzedaż i kupno

Za uzyskane pieniądze inwestorzy ci często kupują jednostki uczestnictwa, np. funduszy stabilnego wzrostu, uznając je za bezpieczniejsze inwestycje w obecnej sytuacji.

Tego rodzaju transakcje skutkują powstaniem obowiązku podatkowego.

- W takim przypadku nie ma znaczenia, że za pieniądze uzyskane ze sprzedaży posiadanych akcji inwestor kupił jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Od dochodu uzyskanego ze sprzedanych akcji musi zapłacić podatek - powiedział Gazecie Prawnej Sylwester Grochowina, partner Spółki Doradztwa Podatkowego KPMG Tax.

Zakup jednostek uczestnictwa

W związku z częstymi zmianami kursów na giełdzie część inwestorów, posiadających np. jednostki uczestnictwa w funduszach inwestujących w akcje, przenosi je do funduszy stabilnego wzrostu.

- Jeżeli wszystko odbywa się w ramach tak zwanego funduszu parasolowego, to nie powstaje dochód podlegający opodatkowaniu. Fundusz parasolowy to taki, który obejmuje różne podfundusze, np. akcyjne, zrównoważone czy stabilnego wzrostu. Zamiana jednostek uczestnictwa poszczególnych podfunduszy w ramach funduszu parasolowego nie pociąga za sobą obowiązku podatkowego - wyjaśnia Sylwester Grochowina z KPMG Tax. Podkreśla, że gwarantują to przepisy zawarte w art. 17 ust. 3c ustawy o PIT.

Potwierdza to Andrzej Dębiec, partner i szef działu podatkowego kancelarii Lovells. Zwraca uwagę, że dochodzi w ten sposób do odroczenia zapłaty podatku od zysków kapitałowych. Z przywileju tego skorzystają osoby, jeżeli zdecydują się inwestować w tzw. fundusze parasolowe. Mogą wtedy w ramach tego jednego funduszu korzystać z kilku subfunduszy, np. akcyjnych, zrównoważonych lub stabilnego wzrostu. Inwestorzy ci - w zależności od sytuacji na giełdzie - mogą wtedy bez płacenia podatku przemieszczać swoje aktywa między tymi subfunduszami.

- Podatek w wysokości 19 proc. dochodu uzyskanego z inwestycji w jednostki uczestnictwa płacony jest dopiero w momencie ich sprzedaży. Podatnicy nie muszą sami rozliczać się z fiskusem. Podatek bowiem potrąca i odprowadza do urzędu skarbowego fundusz. Inwestorzy zaś otrzymują kwoty obniżone o pobrany podatek - wyjaśnił Andrzej Dębiec.

Umowy ubezpieczenia

Podobne skutki w opodatkowaniu inwestorzy mogą uzyskać, inwestując swoje środki w niektóre z umów ubezpieczenia. Jak podkreśla Andrzej Dębiec, na rynku funkcjonuje wiele ofert inwestowania w umowy ubezpieczenia z funduszem kapitałowym. Dochody z takich inwestycji podlegają również 19-proc. podatkowi. Płacony on jest z chwilą wypłaty ubezpieczonemu należnego mu świadczenia.

Obowiązek podatkowy nie powstanie w sytuacji, w której dochody z inwestowania powierzonych funduszowi kapitałowemu środków uzyskiwane są przez ten fundusz, jednak nie dochodzi do wypłaty świadczenia ubezpieczonemu.

Niektóre z zakładów ubezpieczeń oferują polisy na życie lub dożycie, które zawierają element inwestycyjny, nie są jednak powiązane z funduszem kapitałowym. Należy uznać, że w takim przypadku wypłata świadczeń na rzecz ubezpieczonych osób fizycznych będzie zwolniona z opodatkowania. Jednak nie wszystkie organy podatkowe ten pogląd podzielają.

Umorzenie i zakup

Zdarza się także, że inwestorzy umarzają jednostki np. funduszu akcyjnego w jednym towarzystwie funduszy inwestycyjnych. Następnie kupują za uzyskane pieniądze jednostki uczestnictwa w uważanych za bezpieczniejsze funduszach stabilnego wzrostu prowadzonych przez inne towarzystwo.

- W takiej sytuacji, jeżeli ze sprzedaży jednostki np. funduszu akcyjnego inwestor uzyska dochód, to zostanie on opodatkowany 19-proc. stawką, z tym że w przypadku zbycia jednostek funduszy inwestycyjnych inwestor nie musi się rozliczać samodzielnie z urzędem skarbowym. Podatek bowiem pobierze i odprowadzi do urzędu skarbowego fundusz inwestycyjny - mówi Sylwester Grochowina.

Wyjaśnia, że przepisy ustawy o funduszach inwestycyjnych przewidują możliwość opłacania tytułów uczestnictwa papierami wartościowymi, w tym akcjami. Zdaniem organów podatkowych w wyrażonych niektórych interpretacjach tego typu transakcja jest neutralna podatkowo z punktu widzenia przepisów ustawy o PIT. Jest to zatem alternatywa do bezpodatkowej zamiany inwestycji w akcje na inwestycje w fundusze inwestycyjne, podobna do rozwiązania z funduszami parasolowymi.

Sprzedaż i odkupienie

Sylwester Grochowina zwraca uwagę, że przepisy podatkowe przewidują inne możliwości atrakcyjne, zwłaszcza w okresie głębokich spadków czy też dłuższej dekoniunktury. Coraz częściej spotykaną transakcją wśród inwestorów indywidualnych jest tzw. sale buy back, czyli sprzedaż akcji, a następnie ich odkupienie. Jeżeli bowiem dzisiejsza cena giełdowa jest niższa od ceny zakupu, to powstaje strata podatkowa, która może obniżyć podatki z innych, zyskownych inwestycji w papiery wartościowe. Dotyczy to również jednostek uczestnictwa w funduszach. Po odkupieniu po cenie sprzedaży tych samych papierów wartościowych możemy dalej czekać na wzrost wartości aktywów, konsumując korzyść podatkową.

Inną bardziej skomplikowaną instytucją przewidzianą przez przepisy ustawy PIT, doskonale nadającą się do zarządzania podatkami w okresie silnych fluktuacji wartości akcji, jest tzw. krótka sprzedaż papierów wartościowych. Również w tym przypadku możliwe jest uzyskanie efektu kompensaty strat podatkowych na jednych inwestycjach z zyskami podatkowymi na innych, co w rachunku końcowym poprawia ich rentowność.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Rozliczenia podatników

Krzysztof Tomaszewski

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRPiPS: nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności. Termin do 20 maja 2025 r. na składanie dokumentów

Rok 2025 jest wyjątkowo obfitujący w zmiany prawa czy też projekty zmian w zakresie uprawnień dla osób z niepełnosprawnościami i ogólnie dla całego systemu orzecznictwa. Ale to nie koniec! Idą kolejne zmiany i to na z góry określone lata: na 2026, 2027 a nawet 2028 r. Perspektywa odległa - to fakt, ale takie działania jak zapowiada resort pracy wymagają długiej perspektywy. Udało się dotrzeć do informacji, z których wynika, że MRPiPS ogłasza program: "Przebudowa modelu orzekania o niepełnosprawności". Co będzie obejmował program, do kogo jest skierowany i co można zyskać?

Znieważenie flagi państwowej – co grozi za obrazę symboli narodowych?

Flaga państwowa to jeden z najważniejszych symboli każdego kraju – wyraża tożsamość narodową, suwerenność, a także dumę z historii i wspólnoty obywatelskiej. W Polsce ochrona flagi jest zagwarantowana przepisami prawa, a jej znieważenie jest przestępstwem. Warto więc wiedzieć, czym jest znieważenie flagi Rzeczypospolitej Polskiej, jakie formy może przybrać oraz jakie sankcje grożą za tego rodzaju działanie.

Co najmniej 2074 zł brutto za pracę w majówkę?

Związek Zawodowy „Związkowa Alternatywa” apeluje do rządu o wprowadzenie wyższego wynagrodzenia dla pracowników wykonujących swoje obowiązki w trakcie dni świątecznych w majówkę. W opublikowanym komunikacie związkowcy proponują, by za trzy dni pracy (1,3 i 4 maja) wypłacana była kwota nie niższa niż 2074 zł brutto.

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód: tylko czy będą chętni [PROJEKT skierowany do stałej komisji]

Powstaje kompletnie nowa gałąź gospodarki, kompletnie nowy zawód - podkreśla Łukasz Krasoń. Jednak czy będą chętni na tą specyficzną i wymagającą dużego wysiłku psychicznego i fizycznego pracę?: Nie wiadomo też jak będzie z wynagrodzeniem, a nie wydaje się, żeby byli chętni do tej pracy tylko za minimalną krajową.

REKLAMA

500 plus na badania dla każdego Polaka powyżej 20 roku życia. Nowe świadczenie dostępne już od 5 maja

Mowa o nowym programie „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej”, który będzie realizowany od 5 maja 2025 r. przez wszystkie placówki podstawowej opieki zdrowotnej oraz laboratoria diagnostyczne wpisane do ewidencji Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, w ramach którego, każda osoba powyżej 20 roku życia, będzie mogła bezpłatnie (na koszt NFZ) wykonać badania laboratoryjne o łącznej wartości od ok. 230 zł do niemal 500 zł – w zależności od wskazań lekarskich i wieku pacjenta.

Donald Trump spotkał się z Karolem Nawrockim w Gabinecie Owalnym Białego Domu. "You will win"

Prezydent Stanów Donald Trump spotkał się w czwartek 1 maja 2025 r. z kandydatem na prezydenta RP Karolem Nawrockim - podał Biały Dom. Nawrocki relacjonował, że D. Trump przepowiadał mu wygraną w wyborach.

7 lat ważności niektórych orzeczeń o niepełnosprawności i inne zmiany. Nowelizacja rozporządzenia dot. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

W dniu 30 kwietnia 2025 r. opublikowano projekt rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Celem tej nowelizacji jest doprecyzowanie zasad wydawania orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności, a także wydłużenie okresów ważności tych orzeczeń. Co się dokładnie zmieni i od kiedy?

Skarbówka robi pogrom. Sprawdzają to teraz na potęgę i prześwietlają nas pięć lat wstecz. Kara to nawet 30 tysięcy złotych

Zaległości w podatkach prześwietlane są nawet pięć lat wstecz, a wlepiane kary sięgają nawet 20-30 tysięcy złotych. Urzędy skarbowe biorą po lupę właścicieli lokali i mieszkań oferowanych na popularnych portalach, takich jak Booking.com oraz Airbnb. Fiskus nie ma litości dla tych, którzy trudnią się krótkoterminowym najmem, ale zyskiem z państwem dzielić się nie chcą.

REKLAMA

Ukrywanie majątku przed komornikiem: czy grozi za to więzienie? Komornik wyjaśnia

Coraz więcej dłużników lokuje swoje pieniądze na aplikacjach takich jak Revolut czy Zen. Czy to bezpieczne rozwiązanie? Niekoniecznie. W Polsce celowe ukrywanie majątku przed egzekucją komorniczą może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary pozbawienia wolności.

Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

REKLAMA