REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak znaleźć pieniądze na remont mieszkania

Edyta Dobrowolska

REKLAMA

REKLAMA

O ile na kupno mieszkania czy budowę domu musimy starać się o kredyt hipoteczny, o tyle pakiet możliwości sfinansowania remontu własnego lokum składa się z co najmniej kilku instrumentów finansowych.  

Kluczem do łatwego pozyskania środków na sfinansowanie remontu mieszkania lub domu jest posiadanie zdolności kredytowej. Oczywiście nawet bez takiej zdolności uzyskamy pożyczkę w niektórych instytucjach reklamujących się także na okoliczność niespodziewanych wydatków, ale będą to wyjątkowo drogie i w większości przypadków początek bardzo poważnych tarapatów finansowych. Instytucje te bowiem potrafią obchodzić przepisy antylichwiarskie i potrafią oprocentować pożyczkę nawet na 100 proc. rocznie. Lepiej się więc wystrzegać takich ofert i nie korzystać z nich nawet wtedy, gdy niedoszacowaliśmy kosztów przedsięwzięcia i na gwałt musimy dopożyczyć pieniędzy, by remont, a w konsekwencji dezorganizacja życia domowników, nie przekroczył granic wytrzymałości.

W pracy lub w domu

REKLAMA

Nie będzie nam potrzebna także zdolność kredytowa, jeśli możemy skorzystać z kasy zapomogowo-pożyczkowej. Takie kasy wciąż działają w wielu zakładach pracy. Jeśli więc tylko odpowiednio wcześnie do takiej kasy wstąpiliśmy i opłacamy składki, możemy liczyć na pożyczkę, która na dodatek będzie nas kosztowała zdecydowanie najtaniej ze wszystkich możliwych.

Innym w miarę nisko kosztowym sposobem pozyskania środków na remont jest prywatna pożyczka - od rodziny lub znajomych. Pamiętajmy wówczas o tym, że trzeba na tę okoliczność spisać umowę pożyczki (notariusz nie jest konieczny), a w niej określić przede wszystkim, czy będzie ona oprocentowana. W większości przypadków konieczne jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, zaś odsetki uzyskane przez udzielającego pożyczkę są opodatkowane.

Ważne!

Poważniejszy remont możemy sfinansować w ten sposób, że materiały kupimy na raty, robociznę zaś opłacimy z kredytu gotówkowego pozyskanego w banku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najtańszy gotówkowy

REKLAMA

Jeśli żaden wcześniejszych wariantów nie wchodzi w rachubę, musimy sięgnąć po pożyczkę lub kredyt udzielane przez instytucję, która zajmuje się pożyczaniem pieniędzy w ramach prowadzonej przez siebie dochodowej działalności. Najprościej rzecz jasna udać się do banku po kredyt gotówkowy. Wówczas bowiem, jeżeli tylko dobrze oszacujemy koszty remontu, a nasza zdolność kredytowa pozwoli nam na skredytowanie pełnych wydatków, mamy gotówkę, za którą w dowolnym momencie kupujemy materiały potrzebne do remontu oraz opłacamy usługi fachowców.

Taki kredyt jednak nie będzie z pewnością najtańszym sposobem finansowania. Zwłaszcza jeśli pieniądze chcemy otrzymać szybko i przy minimum formalności. Nawet w renomowanych bankach kredyt gotówkowy może nas kosztować prawie 30 proc. rocznie. Najtaniej wyjedzie pożyczka hipoteczna - jeżeli tylko możemy wpisać takie zabezpieczenie do księgi wieczystej nieruchomości, ale takiej pożyczki z pewnością nie załatwimy w jeden, a nawet w kilka dni.

A skoro już zdecydujemy się na dłuższe załatwianie formalności w banku, byle tylko zaoszczędzić na kosztach pożyczki, to w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć pozyskanie kredytu odnawialnego. Do tego zaś wystarczy posiadanie konta osobistego w banku, na które wpływają regularne dochody, np. pobory z pracy. W większości banków maksymalny limit takiego kredytu wynosi 4-6-krotność zarobków, a tyle z pewnością na remont nam wystarczy. Gdy zaś już mamy taki kredyt, warto sprawdzić, czy potrzebnej nam na remont kwoty nie pozyskamy po prostu przez zwiększenie limitu kredytu odnawialnego. Obecnie oprocentowanie kredytów odnawialnych wynosi ok. 14-16 proc. rocznie.

Materiały budowlane na raty

Gdy znaczną część kosztów remontu stanowią materiały budowlane oraz urządzenia, np. nowa armatura, możemy liczyć na skredytowanie zakupu w formie kredytu ratalnego, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na ich zakup w markecie budowlanym. W wielu przypadkach dostaniemy wręcz specjalną kartę płatniczą z przyznanym limitem kredytowym, dzięki czemu łatwiej będzie nam działać w sytuacji awaryjnej, gdy np. okaże się że trzeba poszerzyć zakres, w tym samym zwiększyć koszt robót.

Jednakże także w przypadku kredytów ratalnych, oferowanych często pod hasłem rat zero procent, rzeczywiste koszty pożyczki mogą sięgać w skali roku grubo ponad 20 procent. Zwłaszcza gdy taki kredyt jest udzielany na krócej niż rok oraz gdy jedynym zabezpieczeniem jest specjalna polisa finansowana przez kredytobiorcę.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

 

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

REKLAMA

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

REKLAMA