REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak znaleźć pieniądze na remont mieszkania

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Dobrowolska

REKLAMA

REKLAMA

O ile na kupno mieszkania czy budowę domu musimy starać się o kredyt hipoteczny, o tyle pakiet możliwości sfinansowania remontu własnego lokum składa się z co najmniej kilku instrumentów finansowych.  

Kluczem do łatwego pozyskania środków na sfinansowanie remontu mieszkania lub domu jest posiadanie zdolności kredytowej. Oczywiście nawet bez takiej zdolności uzyskamy pożyczkę w niektórych instytucjach reklamujących się także na okoliczność niespodziewanych wydatków, ale będą to wyjątkowo drogie i w większości przypadków początek bardzo poważnych tarapatów finansowych. Instytucje te bowiem potrafią obchodzić przepisy antylichwiarskie i potrafią oprocentować pożyczkę nawet na 100 proc. rocznie. Lepiej się więc wystrzegać takich ofert i nie korzystać z nich nawet wtedy, gdy niedoszacowaliśmy kosztów przedsięwzięcia i na gwałt musimy dopożyczyć pieniędzy, by remont, a w konsekwencji dezorganizacja życia domowników, nie przekroczył granic wytrzymałości.

W pracy lub w domu

REKLAMA

Nie będzie nam potrzebna także zdolność kredytowa, jeśli możemy skorzystać z kasy zapomogowo-pożyczkowej. Takie kasy wciąż działają w wielu zakładach pracy. Jeśli więc tylko odpowiednio wcześnie do takiej kasy wstąpiliśmy i opłacamy składki, możemy liczyć na pożyczkę, która na dodatek będzie nas kosztowała zdecydowanie najtaniej ze wszystkich możliwych.

Innym w miarę nisko kosztowym sposobem pozyskania środków na remont jest prywatna pożyczka - od rodziny lub znajomych. Pamiętajmy wówczas o tym, że trzeba na tę okoliczność spisać umowę pożyczki (notariusz nie jest konieczny), a w niej określić przede wszystkim, czy będzie ona oprocentowana. W większości przypadków konieczne jest zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, zaś odsetki uzyskane przez udzielającego pożyczkę są opodatkowane.

Ważne!

Poważniejszy remont możemy sfinansować w ten sposób, że materiały kupimy na raty, robociznę zaś opłacimy z kredytu gotówkowego pozyskanego w banku

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najtańszy gotówkowy

REKLAMA

Jeśli żaden wcześniejszych wariantów nie wchodzi w rachubę, musimy sięgnąć po pożyczkę lub kredyt udzielane przez instytucję, która zajmuje się pożyczaniem pieniędzy w ramach prowadzonej przez siebie dochodowej działalności. Najprościej rzecz jasna udać się do banku po kredyt gotówkowy. Wówczas bowiem, jeżeli tylko dobrze oszacujemy koszty remontu, a nasza zdolność kredytowa pozwoli nam na skredytowanie pełnych wydatków, mamy gotówkę, za którą w dowolnym momencie kupujemy materiały potrzebne do remontu oraz opłacamy usługi fachowców.

Taki kredyt jednak nie będzie z pewnością najtańszym sposobem finansowania. Zwłaszcza jeśli pieniądze chcemy otrzymać szybko i przy minimum formalności. Nawet w renomowanych bankach kredyt gotówkowy może nas kosztować prawie 30 proc. rocznie. Najtaniej wyjedzie pożyczka hipoteczna - jeżeli tylko możemy wpisać takie zabezpieczenie do księgi wieczystej nieruchomości, ale takiej pożyczki z pewnością nie załatwimy w jeden, a nawet w kilka dni.

A skoro już zdecydujemy się na dłuższe załatwianie formalności w banku, byle tylko zaoszczędzić na kosztach pożyczki, to w pierwszej kolejności powinniśmy rozważyć pozyskanie kredytu odnawialnego. Do tego zaś wystarczy posiadanie konta osobistego w banku, na które wpływają regularne dochody, np. pobory z pracy. W większości banków maksymalny limit takiego kredytu wynosi 4-6-krotność zarobków, a tyle z pewnością na remont nam wystarczy. Gdy zaś już mamy taki kredyt, warto sprawdzić, czy potrzebnej nam na remont kwoty nie pozyskamy po prostu przez zwiększenie limitu kredytu odnawialnego. Obecnie oprocentowanie kredytów odnawialnych wynosi ok. 14-16 proc. rocznie.

Materiały budowlane na raty

Gdy znaczną część kosztów remontu stanowią materiały budowlane oraz urządzenia, np. nowa armatura, możemy liczyć na skredytowanie zakupu w formie kredytu ratalnego, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na ich zakup w markecie budowlanym. W wielu przypadkach dostaniemy wręcz specjalną kartę płatniczą z przyznanym limitem kredytowym, dzięki czemu łatwiej będzie nam działać w sytuacji awaryjnej, gdy np. okaże się że trzeba poszerzyć zakres, w tym samym zwiększyć koszt robót.

Jednakże także w przypadku kredytów ratalnych, oferowanych często pod hasłem rat zero procent, rzeczywiste koszty pożyczki mogą sięgać w skali roku grubo ponad 20 procent. Zwłaszcza gdy taki kredyt jest udzielany na krócej niż rok oraz gdy jedynym zabezpieczeniem jest specjalna polisa finansowana przez kredytobiorcę.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrolerzy nie mają litości. Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Wejdą wszędzie gdzie poszły pieniądze z programu Czyste Powietrze

Ruszyła kolejna edycja programu Czyste Powietrze. Teraz o pieniądze jest trudniej, a ich rozliczenie będzie bardziej skomplikowane. To efekt nadużyć, które były w programie. W czasie przerwy w przyznawaniu dotacji ruszyły kontrole szukające tych nadużyć. Nie omijają mieszkań i domów, w których przeprowadzano termomodernizację czy wymianę pieców z dofinansowaniem.

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

REKLAMA

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

Niestety jestem karany za PESEL. Wstąpiłem do wojska przed 1999 r., po przejściu na emeryturę wojskową 10 lat odprowadzałem składki do ZUS

Kara za PESEL polega na tym, że nasz czytelnik przez PESEL nie może odebrać swoich składek w ZUS (odebrać w formie emerytury cywilnej - drugiej emerytury równolegle wypłacanej do emerytury mundurowej). Czytelnik przepracował jako cywil sporo lat, ZUS pobrał składki, ale nie odda tych pieniędzy w formie emerytury. Przy czym innym emerytom mundurowym (o innym PESELu) ZUS odda.

REKLAMA