REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwa milowe kroki ku wolnemu rynkowi prądu

REKLAMA

Wkrótce będą możliwe wspólne rozliczenia wielu odbiorców energii i dokładniejsze prognozowanie zużycia prądu. Zmiany reguł rynku ułatwiające odbiorcom wybór sprzedawców prądu wejdą w życie 1 czerwca tego roku.
Grupy bilansujące to możliwość wspólnego rozliczenia wielu odbiorców energii. Takie rozwiązanie jest atrakcyjne zarówno dla sprzedawców, jak i ich klientów. Przede wszystkim większa ilość kupowanej energii pozwala bowiem na wynegocjowanie atrakcyjniejszych cen. Poza tym niższe są koszty nietrafnego prognozowania zapotrzebowania na prąd. Dzieje się tak, ponieważ wzajemnie znoszą się błędy w prognozach poszczególnych klientów (jeśli jeden zamówi za mało, a drugi za , to ich sumaryczny błąd jest niewielki).

Grupowe bilansowanie

W wyniku zatwierdzenia w połowie lutego tego roku przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowej Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej od czerwca będzie możliwe nie tylko grupowe bilansowanie, ale również zgłaszanie zapotrzebowania na energię elektryczną z dokładnością do 1 kWh. Dodatkowe opłaty za błędne prognozowanie będą więc znacznie niższe. Dzięki temu małym i średnim klientom zakładów energetycznych łatwiej będzie korzystać ze swobody wyboru sprzedawcy prądu.
– Wprowadzenie prognozowania zużycia z dokładnością do 1 kWh umożliwi mniejszym odbiorcom konstruktywne podejście do zasady TPA. Najpoważniejsza bariera utrudniająca dostęp do rynku energii zostanie zlikwidowana – mówi Krzysztof Gdula, prezes Vattenfall Sales Poland (VSP).
Jego zdaniem zarówno obniżenie jednostki zgłoszeniowej o trzy rzędy wielkości, jak i umożliwienie grupowania odbiorców oraz łącznego zgłaszania ich zapotrzebowania na rynku bilansującym są korzystne dla odbiorców, z tym że pierwsze bezpośrednio, a drugie pośrednio.
ZASADA TPA
Swoboda wyboru sprzedawcy (zasada TPA) określa zasady funkcjonowania rynków sieciowych – takich, w których usługę dostarczania towaru i sam towar można od siebie oddzielić.

Wyjątek na rynku

– Grupy bilansujące są korzystne zwłaszcza dla sprzedawców energii. To o­ni mogą zwiększyć aktywność w wyszukiwaniu potencjalnych klientów. Grupy powinny być dodatkowym bodźcem dla rozwoju rynku energii w Polsce – wyjaśnia Krzysztof Gdula.
Vattenfall Distribution Poland (VDP, d. Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny) już od roku umożliwia grupowe rozliczenia klientom firmy Electrabel Polska. To wyjątek na polskim rynku. Prognozy zapotrzebowania na prąd kilku firm z terenu VDP, którym prąd w ramach zasady TPA sprzedaje Electrabel Polska, są sumowane i łącznie zgłaszane do VDP. W przypadku odchyleń od prognozy wynikające z tego tytułu dodatkowe opłaty są mniejsze niż w przypadku oddzielnego zgłaszania poszczególnych klientów, bo na ogół nietrafione prognozy się znoszą.
Nie ma bowiem takiego obowiązku, aby dystrybutorzy umożliwiali grupowe rozliczenia. Nie robią tego dobrowolnie, bo straciliby na tym. Obecnie rozliczają klientów indywidualnie, ale ich zgłoszenia grupują i sami z operatorem systemu rozliczają się posługując się sumarycznymi zapotrzebowaniami. W takim przypadku całe zyski z grupowania pozostają w kieszeniach dystrybutorów.
– Trochę tracimy na tym, że pozwalamy Electrabelowi na grupowanie klientów, ale nie możemy postępować niezgodnie z zasadami, które głosimy. Skoro chcemy mieć rynek, to nie możemy sami go blokować – mówi Krzysztof Gdula.

Atrakcyjne zmiany

Od 1 czerwca br. grupowe bilansowanie będzie możliwe we wszystkich spółkach dystrybucyjnych, a sprzedawcy będą mogli łączyć klientów obsługiwanych przez różnych dystrybutorów. Zmiany, które zaczną obowiązywać, są atrakcyjne przede wszystkim dla małych odbiorców.
– Nie mamy najmniejszych problemów z precyzyjnym planowaniem naszego zapotrzebowania na prąd. Zmniejszenie jednostki zgłoszeniowej do 1 kWh i umożliwienie grupowego bilansowania przyda się tym odbiorcom, których niezbilansowanie przekracza 5 proc. – ocenia Henryk Kaliś, pełnomocnik zarządu ds. zarządzania energią elektryczną w Zakładach Górniczo-Hutniczych Bolesław w Bukownie (roczne zużycie energii w tej firmie sięga 550 GWh, ok. 0,5 proc. krajowego zapotrzebowania na prąd).

Nadzieja na oszczędności

Wiadomość o zwiększeniu dokładności zgłoszeń do 1 kWh bardzo ucieszyła Waldemara Kubeckiego, kierownika wydziału systemów energetycznych w Owens Illinois Polska (dwie huty szkła).
– Obliczyliśmy, że dzięki temu koszty bilansowania spadną nam o połowę, co przełoży się na ok. 1,5-proc. zmniejszenie łącznych kosztów zakupu prądu. To bardzo dużo, bo roczne wydatki na prąd zakładu w Jarosławiu sięgają kilkudziesięciu milionów złotych. Jesteśmy też bardzo zainteresowani grupowym rozliczaniem obu naszych zakładów. To dałoby nam dalsze oszczędności – wyjaśnia Waldemar Kubecki.

Krzysztof Golachowski
Autor jest redaktorem naczelnym miesięcznika Świat Energii


REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Przechodzisz na emeryturę? Kiedy korzystnie?

Osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego i udowodnienie okresu ubezpieczenia to podstawowe warunki przejścia na emeryturę. Jednak wybór momentu, w którym złożysz wniosek o emeryturę, jest także ważny. Wysokość emerytury z ZUS zależy bowiem także od miesiąca, w którym zdecydujesz się przejść na emeryturę. Kiedy najbardziej opłaca się przejść na emeryturę?

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Rekrutacja do szkół średnich 2024 – zasady, terminy, wnioski

Do kiedy trwa rekrutacja do szkół ponadpodstawowych? Kiedy jest rekrutacja uzupełniająca? Do ilu szkół można złożyć dokumenty?

REKLAMA

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

Wynagrodzenie lekarzy: Wkrótce będzie podwyżka. Ile i dla kogo?

Zwiększy się wynagrodzenie lekarzy odbywających specjalizację w ramach rezydentury. W ministerstwie zdrowia trwają prace nad nowym rozporządzeniem.

REKLAMA