REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zeznania świadka mogą pomóc kontrolowanemu podatnikowi

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Postępowanie podatkowe opiera się na zasadzie pisemności. Nie oznacza to jednak, że każdą okoliczność można dowieść wyłącznie za pomocą dokumentu. Jakie znaczenie mogą mieć zeznania świadka?


Zeznania świadka mogą mieć istotne znaczenie.
Często podatnik może spotkać się z żądaniami dostarczenia dokumentów, których nie zachował, albo dotyczących okoliczności, których w przeszłości nie dokumentował. Niejednokrotnie trudno znaleźć np. dokumentację dotyczącą motywów zawarcia umowy sprzed lat, ale kwestię tę mogłyby wyjaśnić osoby, które były bezpośrednio zaangażowane w jej zawarcie.

W toku postępowania można, i oczywiście należy, składać wyjaśnienia. W sensie procesowym nie są o­ne jednak dowodem, a jedynie przedstawieniem stanowiska strony postępowania w danej kwestii. Składając wyłącznie wyjaśnienia podatnik ryzykuje, że organ podatkowy po prostu się z nimi nie zgodzi.


Inaczej ma się rzecz z zeznaniem świadka. Jest o­no dowodem w sprawie.
Choć, tak jak każdy dowód, zeznania świadka podlegają swobodnej ocenie organu podatkowego, to ich moc jest większa. Nie wystarczy, że organ podatkowy się z nimi nie zgodzi. Aby zaprzeczyć wynikającym z nich faktom, organ musi stwierdzić, że zeznania są niewiarygodne i wskazać, dlaczego tak uważa (np. przedstawić kontrdowody).

Dowód z zeznań świadka może być przeprowadzony na wniosek podatnika. Podatnik może wskazać, kto powinien zostać przesłuchany (np. pracownik firmy, kontrahent) i jakie okoliczności mają zostać wyjaśnione. Wykazanie inicjatywy w tej sprawie będzie często leżało w interesie kontrolowanego. Zdarza się bowiem, że organy podatkowe niechętnie podchodzą do przeprowadzania przesłuchań i preferują analizę dokumentów. Nieprzesłuchanie świadka mimo wniosku dowodowego złożonego przez podatnika może być jednak dla organu kosztowne i skutkować uchyleniem decyzji ze względu na niewyjaśnienie wszystkich okoliczności faktycznych.


Warto wspomnieć, że przesłuchanie nie musi polegać wyłącznie na odpowiadaniu świadka na pytania pracownika organu podatkowego.
Zasada czynnego udziału strony umożliwia podatnikowi i jego pełnomocnikowi zarówno obecność przy czynności przesłuchania, jak i prawo zadawania pytań. Ma to kluczowe znaczenie wtedy, gdy organ skarbowy nie wykazuje należytej aktywności w wyjaśnianiu tych kwestii, które mogłyby przemówić na korzyść podatnika.

Jako że postępowanie podatkowe opiera się na zasadzie pisemności, procesowo najważniejsze nie będzie to, co zostało powiedziane w czasie przesłuchania, a to, co pozostało zapisane w protokole przesłuchania sporządzanym przez pracownika organu podatkowego. Protokół ma w zwięzły sposób dokumentować przebieg postępowania, nie musi być zatem jego stenogramem. Tym niemniej jego zawartość ma wiernie oddawać treść zarówno odpowiedzi, jak i zadawanych pytań. Zarówno świadek, jak i wszyscy uczestnicy obecni przy przesłuchaniu przed podpisaniem protokołu starannie zapoznają się z jego treścią i mogą zgłaszać uwagi. Powinni również w toku przesłuchania pilnować, aby pytania i odpowiedzi były na bieżąco notowane.

Negatywne skojarzenia ze słowem przesłuchanie są często powodem nader ostrożnego korzystania z tego środka przez podatników. Warto jednak pamiętać, że to od podatnika w znacznej mierze zależy, czy będzie wykorzystane w sposób rozsądny i pomoże w wyjaśnieniu stanu faktycznego.

Jacek Kędzior
partner Ernst & Young
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skarbówka prześwietla absolutnie wszystkich. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie! Nikt się przed fiskusem nie ukryje

Blady strach padł na handlujących w sieci? Skarbówka bierze pod lupę tych wszystkich, którzy regularnie sprzedają w internecie, ale zyskami z fiskusem się nie dzielą. Na baczność muszą się mieć także streamerzy. Skończyło się dla nich eldorado z darowiznami. I jedni i drudzy, jeśli nie rozliczają się z dochodów z internetu, mogą zostać wezwani do zapłaty podatku.

Pytania online na aplikację komorniczą. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [pytania z 2024 r.] cz. II
Oto kolejnych 25 pytań testowych na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów komorniczych. W następnych częściach będziemy przedstawiać pozostałe pytania.
Czy uczeń ma prawo do odwołania od wyniku matury? Procedura krok po kroku

Wyniki matury 2025 są już znane. Jeśli maturzysta spodziewał się wyższego wyniku niż uzyskał, może złożyć odwołanie od wyniku matury. Jak to zrobić? Oto procedura krok po kroku.

Jak zdobyć orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Poznaj 6 ważnych kroków

Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku? Kto może się ubiegać, jakie dokumenty trzeba przygotować i co możesz dzięki temu zyskać? W naszym poradniku znajdziesz wszystko: 6 kroków, terminy, nowe przepisy i pełną listę ulg i świadczeń.

REKLAMA

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Praktyczne aspekty korzystania z procedury VAT OSS – rejestracja, rozliczenia, płatności, ewidencja

Procedura OSS (ang. One Stop Shop) obowiązuje w Polsce od 1 lipca 2021 r., jednak wciąż wiele firm nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo może ona uprościć ich rozliczenia podatkowe w zakresie VAT. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, przy wsparciu doświadczonego doradcy jej wdrożenie jest szybkie i efektywne, a korzyści z jej stosowania znaczące.

Dodatek do emerytury po 65. i 70. roku życia. Jakie nowe dodatki do emerytury z ZUS dla seniorów w 2025 roku?

W 2025 roku seniorzy mogą liczyć na wyższe dodatki do emerytur – choć nie pojawiły się nowe świadczenia, to obowiązujące zostały zwaloryzowane. Sprawdź, ile dokładnie wynoszą nowe dodatki i w jakim wieku przysługują – po 65., 70. roku życia i później. Czy trzeba składać wniosek, żeby dostać dodatek do emerytury?

O co pyta lekarz orzecznik i jak wygląda komisja wydająca orzeczenie o niepełnosprawności w 2025 roku

Jak wygląda komisja orzekająca o niepełnosprawności? O co pyta lekarz orzecznik i jak się przygotować do badania? W tych kwestiach obowiązują konkretne procedury, których znajomość może pomóc w uzyskaniu orzeczenia. Zobacz krok po kroku, jak przebiega komisja, jakie pytania padają podczas rozmowy i co ma wpływ na końcową decyzję o przyznaniu stopnia niepełnosprawności.

REKLAMA

Wzrost pensji nie wystarcza – 44% Polaków już szuka nowej pracy

Mimo dynamicznego wzrostu wynagrodzeń i rekordowo niskiego bezrobocia, polscy pracownicy nie czują się doceniani finansowo. Aż 44,2% z nich aktywnie szuka nowego miejsca zatrudnienia, wskazując na zbyt niskie wynagrodzenie, brak przejrzystości i poczucie niesprawiedliwości płacowej. Najnowsze badanie SD Worx pokazuje, że pieniądze to wciąż palący problem na rynku pracy – nawet jeśli słupki wynagrodzeń idą w górę.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

REKLAMA