REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznaj prospekt, zmniejszysz ryzyko

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wojciech Iwaniuk

REKLAMA

W czasach dobrej koniunktury na giełdzie perspektywa zysku często skłania inwestorów indywidualnych do inwestycji bez czytania prospektów emisyjnych, a mogą zapłacić za to wysoką cenę.

 

Inwestycja w akcje nigdy nie daje pewności zysku, ale aby zmniejszyć to ryzyko, trzeba wykorzystywać wszystkie sposoby, które umożliwiają zdobycie informacji o spółce. W przypadku decyzji o kupnie akcji w ofercie publicznej położenie inwestora indywidualnego jest jednak gorsze niż instytucji, do których kierowana jest większość emitowanych lub sprzedawanych akcji, a które dysponują zapleczem analitycznym i możliwością indywidualnych spotkań z zarządami firm.

W przypadku ofert małych i nieznanych firm nie można też liczyć na rozbudowane materiały analityczne, które pozwolą ocenić jej potencjał i ryzyko inwestycji. Dlatego podstawowym źródłem informacji powinien być dla graczy indywidualnych prospekt emisyjny. Czujności inwestorów nie powinny usypiać wzrosty na szerokim rynku giełdowym, kiedy kursy podążają za rynkiem bez względu na fundamenty firm. Małe i średnie firmy nie odrobiły do tej pory strat po wakacyjnej korekcie, za to rekordy bił WIG20.

- Dzisiaj, kiedy sytuacja na rynku jest chwiejna, posiadanie akcji spółki wątpliwej fundamentalnie może oznaczać duże straty, na co mamy kilka przykładów. Skrajnym przypadkiem jest Toora, która de facto jest prawie bankrutem - mówi Michał Marczak, szef działu analiz DI BRE Banku.

Po serii negatywnych informacji kurs spółki stracił od lipca kilkadziesiąt procent.

Co ważne, prospekt zawiera też oświadczenia osób odpowiedzialnych za sporządzenie jego poszczególnych części.

- Jeśli okaże się, że prospekt zawiera informacje niezgodne z prawdą, inwestor ma wskazane, kto ponosi za to odpowiedzialność i do kogo należy kierować roszczenia. Można wtedy wystąpić na drogę sądową - mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego, która w tym roku zatwierdziła 56 prospektów nowych spółek i prowadzi prace nad 52 kolejnymi.

NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ, CZYTAJĄC PROSPEKT EMISYJNY

CZYNNIKI RYZYKA

W czynnikach ryzyka spółka wskazuje istotne obecne i ewentualne zdarzenia, które mogą mieć wpływ na jej działalność lub osiągane wyniki finansowe. W dużej mierze zależą od branży, w której działa spółka. Mogą to być czynniki związane z działalnością firmy, np. ryzyko związane z utratą kluczowych pracowników, sezonowością sprzedaży lub koniecznością pozyskania dodatkowych źródeł finansowania, czynniki związane z otoczeniem, w jakim działa spółka, mogą dotyczyć zmian prawa, cen surowców wykorzystywanych do produkcji, zachowań konkurencji lub preferencji klientów lub czynniki ryzyka związane z rynkiem kapitałowym dotyczą m.in. niedostatecznej płynności rynku i wahań cen akcji, braku zgody lub opóźnienia we wprowadzeniu akcji do obrotu bądź ryzyka bezpośredniego inwestowania w akcje na rynku kapitałowym.

PROGNOZY FINANSOWE

Od przyszłych wyników spółki zależy wysokość dywidendy, jaką otrzymają akcjonariusze, oraz przyszła wartość posiadanych akcji. Spółki w raportach podają wyniki osiągane w okresach przed ofertą oraz często prognozy na następne lata. Informacja o prognozach powinna być uzupełniona opisem czynników, które będą miały wpływ na jej wykonanie, np. realizacji inwestycji lub kontraktów.

CELE EMISJI AKCJI

Spółka przedstawia sposób, w jaki wykorzysta środki pozyskane od nowych akcjonariuszy. Po rozpoczęciu notowań inwestor może weryfikować realizację strategii i celów emisyjnych ogłoszonych w czasie oferty publicznej na podstawie m.in. informacji okresowych i bieżących.


MAŁGORZATA KWIATKOWSKA, WOJCIECH IWANIUK

gp@infor.pl


OPINIA

MAREK JURAŚ

szef działu analiz DM BZ WBK


Inwestorzy powinni czytać prospekt emisyjny, bo daje on pełne wyobrażenie o tym, jak funkcjonuje spółka, jakie osiąga wyniki - przez to wskazuje, jaką potencjalnie spółka reprezentuje wartość. Jeżeli firma jest mało znana inwestorom, to prospekt jest w zasadzie jedynym źródłem wiarygodnych informacji na jej temat. Czytając prospekt emisyjny, inwestor na pewno powinien zwrócić uwagę na wszystkie czynniki ryzyka, aby uświadomić sobie, co złego może się spółce przydarzyć. Należy również przeczytać sekcje poświęconą sprawozdaniom finansowym i wizji rozwoju spółki, mimo iż jest ona opisana tylko w zarysie.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana wymiaru czasu pracy. Jaki wymiar urlopu? [Przykłady]

Jak ustalić wymiar urlopu dla pracownika, któremu w trakcie roku kalendarzowego zmieniła się wielkość etatu? Czy przepisy Kodeksu pracy regulują te kwestie?

Wysokość alimentów w 2025 r. według nowej tablicy alimentacyjnej [Przykład]

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało nową tablicę alimentacyjną. Co istotne, nie ma ona charakteru wiążącego. Jak podkreśla resort, tabele będą narzędziem pomocowym dla sędziów i uczestników postępowania.

2 ważne dodatki z MOPS na rok szkolny 2025/2026 [KRYTERIA]

Rodzice spełniający wymagane kryteria m.in. próg dochodowy mogą otrzymać zasiłek rodzinny, a do niego kilka dodatków. Niektóre z nich dedykowane są dzieciom rozpoczynającym rok szkolny. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać taką pomoc z gminy?

Orzeczenie o niepełnosprawności 2025 - na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Orzeczenie o niepełnosprawności to oficjalny dokument, który potwierdza ograniczenia zdrowotne wpływające na codzienne funkcjonowanie. Jego posiadanie daje prawo do wielu form wsparcia – zarówno finansowego, jak i społecznego. W 2025 roku zasady orzekania nie zmieniają się znacząco, ale warto wiedzieć, kiedy można się o nie ubiegać i jakie choroby najczęściej kwalifikują do otrzymania orzeczenia.

REKLAMA

ZUS: renta rodzinna po mężu – ile wynosi i komu przysługuje w 2025 roku?

Czy ZUS wypłaca rentę rodzinną po zmarłym mężu? Komu przysługuje renta rodzinna i ile wynosi w 2025 roku? Jakie warunki musi spełnić wdowa, aby otrzymać świadczenie? Czy renta rodzinna jest opodatkowana, czy można do niej dorabiać i jak długo się ją otrzymuje? Odpowiadamy na wszystkie najczęściej wyszukiwane pytania. Wyjaśniamy też, co zrobić, aby ZUS wypłacił korzystniejsze świadczenie – rentę rodzinną albo emeryturę.

Polacy chcą szybko na emeryturę, ale nie chcą przestać żyć aktywnie. Tylko nieliczni pracują po 60-tce

Choć prawo pozwala łączyć emeryturę z pracą, robi to zaledwie 11,6 proc. Polaków w wieku 50–74 lat. Ponad połowa osób zbliżających się do wieku emerytalnego nie wyobraża sobie dalszej aktywności zawodowej. Eksperci ostrzegają: bez zachęt do pracy po 60. roku życia system emerytalny może się nie utrzymać.

WF z nową podstawą programową od 1 września 2025 r.

Od 1 września 2025 r. w szkołach będzie obowiązywała nowa podstawa programowa w zakresie wychowania fizycznego. Zakłada ona m.in. promowanie zdrowego stylu życia poprzez ruch i zabawę. Co z testami sprawnościowymi?

Masz 60 lat i 25 lat stażu pracy? Taką emeryturę z ZUS dostaniesz

Otrzymanie emerytury zależy nie tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego, ale także od spełnienia szeregu innych warunków. Decyzja o przejściu na emeryturę po 25 latach pracy może skutkować otrzymaniem dość niskiej emerytury z ZUS. Jakiej dokładnie? Oto szczegóły.

REKLAMA

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, a można dostawać świadczenie w wysokości trzynastej emerytury CO MIESIĄC. O jaki dodatek chodzi?

W wyniku przeprowadzonych zmian ten dodatek do emerytury został zrównany z minimalną emeryturą, osiągając kwotę 1878,91 zł w 2025 roku. Oznacza to, że beneficjenci tego świadczenia będą otrzymywać kwotę odpowiadającą trzynastej emeryturze. I to co miesiąc. Co to za dodatek? Oto szczegóły. 

Nowe prawo planistyczne 2026: Co oznacza dla właścicieli gruntów rolnych? Ekspert wyjaśnia

Najistotniejszą zmianą wydaje się fakt, iż „dla właścicieli gruntów rolnych tych najlepszych klas bonitacyjnych, położonych poza granicami miast zasadniczo do czasu uchwalenia planu ogólnego nie będzie możliwe uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy, a więc i faktyczne odrolnienie nieruchomości.” – mówi Barbara Pancer w wywiadzie z ekspertem INFOR, [Radca prawny, local partner w warszawskiej praktyce nieruchomości kancelarii Greenberg Traurig].

REKLAMA