REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzina zastępcza skorzysta z odliczenia

Magdalena Majkowska
Magdalena Majkowska

REKLAMA

Ulgę prorodzinną uwzględni również podatnik, który w stosunku do dziecka pełnił funkcję opiekuna prawnego albo rodziny zastępczej.

Ulga prorodzinna obejmie większą liczbę podatników wychowujących dzieci. Sejm uchwalił nowelizację ustawy, która zmienia dotychczasowe regulacje ograniczające prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej wyłącznie do podatników będących rodzicami biologicznymi lub adopcyjnymi dziecka. Po zmianach z ulgi skorzystają również opiekunowie prawni (niebędący rodzicami dziecka) oraz osoby pełniące funkcję rodziny zastępczej. Nowe przepisy będą miały zastosowanie do dochodów uzyskanych począwszy od dnia 1 stycznia 2009 r. Oznacza to, że będzie można z nich skorzystać po raz pierwszy przy okazji rozliczenia podatkowego składanego za 2009 rok.

Zakres zmian

REKLAMA

Zasady korzystania z ulgi prorodzinnej reguluje art. 27f ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Zgodnie z obowiązującym art. 27 ust. 1 prawo do odliczenia od podatku ulgi prorodzinnej przysługuje jedyne podatnikom, którzy w roku podatkowym wychowywali własne lub przysposobione dzieci. Obecne regulacje wyraźnie przyznają prawo do ulgi tylko rodzicom biologicznym oraz podatnikom, którzy dziecko przysposobili (adoptowali).

W obowiązującym stanie prawnym wyłączone jest odliczenie od podatku ulgi na dzieci przebywające w rodzinach zastępczych lub pod opieką prawną. Nowelizacja ustawy o PIT zmieniła brzmienie art. 27f ust. 1, stanowiąc, że ulga na dzieci przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym: wykonywał władzę rodzicielką, pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało, bądź sprawował opiekę przez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

REKLAMA

Odliczenie będzie przysługiwało za każdy miesiąc, w którym podatnik wykonywał władzę rodzicielską, pełnił funkcję rodziny zastępczej albo sprawował opiekę prawną. W praktyce ustanowienie rodziny zastępczej lub opiekuna prawnego jest dokonywane w trakcie roku podatkowego. Może zdarzyć się tak, że w tym samym miesiącu w stosunku do dziecka wykonywana jest władza rodzicielska, a następnie trafia ono do rodziny zastępczej lub opiekuna prawnego. Wtedy każdemu z podatników będzie przysługiwało odliczenie w określonej wysokości za każdy dzień sprawowania pieczy nad dzieckiem. Odliczenie dotyczy łącznie obojga rodziców, opiekunów prawnych dziecka albo rodziców zastępczych pozostających w związku małżeńskim.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej zasadniczo następuje na podstawie orzeczenia sądu. W przypadku pilnej konieczności zapewnienia dziecku opieki zastępczej umieszczenie go w rodzinie zastępczej jest możliwe na wniosek lub za zgodą rodziców dziecka, na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między rodziną zastępczą a starostą właściwym ze względu na miejsce zamieszkania tej rodziny. O umowie starosta zawiadamia niezwłocznie sąd.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do ulgi

Rozszerzenie możliwości skorzystania z ulgi na rodziny zastępcze dotyczy zarówno rodzin zastępczych sprawujących tę funkcję na podstawie orzeczenia sądu, jak i zawartej umowy ze starostą.

Ulga będzie przysługiwała również opiekunom prawnym dziecka, którzy zostali ustaleni prawomocnym orzeczeniem sądu. Ustawodawca dodatkowo zastrzegł, że ulga przysługuje podatnikowi, który w roku podatkowym pełnił funkcję opiekuna prawnego, jeżeli dziecko z nim zamieszkiwało. Nie wystarczy zatem samo prawomocne ustanowienie opieki nad dzieckiem, ale również faktyczne zamieszkiwanie dziecka z opiekunem prawnym.

Utrata pełnoletniości

Pełnienie funkcji rodziny zastępczej z mocy prawa ustaje z dniem osiągnięcia przez dziecko pełnoletniości, z zastrzeżeniem wypadku gdy dziecko po osiągnięciu pełnoletniości kontynuuje naukę i pozostaje w rodzinie zastępczej. W przypadku, dzieci pełnoletnich ulga prorodzinna obejmuje wyłącznie dzieci do ukończenia 25 roku życia uczące się w szkołach (również poza granicami kraju). Zatem ulga będzie przysługiwała podatnikom pełniącym nadal funkcję rodziny zastępczej pomimo uzyskania przez dziecko pełnoletniości, jeżeli oczywiście dziecko spełnia wspomniany wymóg pobierania nauki oraz nie uzyskiwało dochodów, z wyjątkiem tych, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 3 znowelizowanej ustawy o PIT.

Warto również pamiętać o określonych obowiązkach dokumentacyjnych obciążających wszystkich podatników korzystających z odliczenia ulgi prorodzinnej. Opiekunowie prawni oraz podatnicy pełniący funkcję rodziny zastępczej na żądanie organu podatkowego będą zobowiązani przedstawić dokumenty niezbędne do ustalenia prawa do ulgi. W szczególności będzie to zaświadczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka, odpis orzeczenie sądu o ustaleniu rodziny zastępczej lub umowa zawarta między rodziną zastępczą, a starostą.

MAGDALENA MAJKOWSKA

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 1 pkt 21 ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw uchwalona przez Sejm 23 października 2008 r. (czeka na rozpatrzenie przez Senat).

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA