REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyniki egzaminu będą podawane na bieżąco

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 9 czerwca praktyczną część egzaminu na prawo jazdy będzie można skrócić do 25 minut, jeżeli wszystkie manewry zostaną wykonane poprawnie. Dzięki temu kolejki oczekujących na sprawdzenie kwalifikacji nie będą tak długie.

Od dziewiątego czerwca zaczną obowiązywać nowe zasady egzaminu na prawo jazdy. Tego dnia wejdzie w życie rozporządzenie ministra infrastruktury z 8 maja 2009 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. nr 217, poz. 1834 z późn. zm.). Najważniejszą zmianą w przepisach jest możliwość skrócenia jazdy, jeżeli kandydat na kierowcę dobrze wykona wszystkie elementy praktycznej części egzaminu. W takim przypadku jazda może zostać zakończona nawet po 25 minutach.

We władzy egzaminatora

REKLAMA

– Możliwość skrócenia części praktycznej egzaminu na prawo jazdy sprawi, że kolejki oczekujących na sprawdzenie kwalifikacji nie będą tak długie – uważa Jarosław Czwajda, kierownik oddziału egzaminowania w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Łodzi. Jego zdaniem w wielu przypadkach egzaminator już po 15 minutach jazdy jest w stanie ocenić umiejętności kandydata na kierowcę.

Obecnie egzamin praktyczny na prawo jazdy trwa 40 minut. Egzaminator nie może zakończyć go wcześniej, nawet jeżeli kierowca nie popełnił żadnego błędu. Według Ministerstwa Infrastruktury, jeżeli egzaminator zakończyłby egzamin przed upływem 40 minut, to wynik może zostać unieważniony.

Zmiana prawa nie oznacza jednak, że w każdym przypadku egzamin będzie trwał 25 minut. Część praktyczna nadal może trwać 40 minut. Jednak jeżeli kandydat na kierowcę dobrze sobie radzi za kierownicą, egzaminator będzie mógł wcześniej zaliczyć egzamin.

Dwa elementy budowy

Nowelizacja rozporządzenia znosi obowiązek sprawdzania wszystkich elementów związanych ze stanem technicznym pojazdu, takich jak poziom oleju w silniku, poziom płynu chłodzącego, działanie sygnału dźwiękowego czy działanie świateł. Osoba przystępująca do egzaminu będzie musiała wskazać dwa losowo wybrane elementy budowy samochodu. Będzie na to miała maksymalnie pięć minut. Obecnie nie ma limitu czasowego na wskazanie łącznie kilkunastu elementów związanych ze stanem technicznym pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lista błędów

Na egzaminie praktycznym można popełnić dwa błędy, które nie będą dyskwalifikowały zdającego. Od tej zasady rozporządzenie wprowadza wyjątki, powodujące niezaliczenie egzaminu. Na przykład zlekceważenie przez zdającego znaków zakazujących wjazdu lub ruchu w obu kierunkach oraz zakazu skrętu. Podobnie będzie w przypadku niezastosowania się do nakazu jazdy lub najechania na linię podwójną ciągłą. Znowelizowane rozporządzenie rozszerza listę błędów, których popełnienie spowoduje natychmiastowe zakończenie egzaminu z wynikiem niedostatecznym. Jeżeli kierujący nie zastosuje się do znaku Stop, to automatycznie egzamin zakończy się. Tak samo będzie w przypadku niezastosowania się do poziomego znaku P21, który oznacza powierzchnię wyłączoną z ruch (wysepka).

NOWE ZASADY EGZAMINU NA PRAWO JAZDY

• Możliwość skrócenia egzaminu praktycznego do 25 minut

• Przy sprawdzianie ze znajomości budowy samochodu zdający musi wskazać dwa elementy stanu technicznego auta

• Po niezastosowaniu się do znaku STOP egzamin zakończy się wynikiem niedostatecznym

• Po najechaniu przez zdającego na tzw. wysepkę (część wyłączoną z ruchu) egzamin zostanie od razu przerwany z wynikiem negatywnym

• Egzaminator musi na bieżąco informować zdającego o aktualnym wyniku egzaminu

• Obowiązek przekazania osobie egzaminowanej kopii arkusza przebiegu egzaminu w przypadku pozytywnego wyniku egzaminu

Łukasz Kuligowski

lukasz.kuligowski@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA