REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Gdy pracownik używa w firmie własnych narzędzi i ubrań

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Rozpoczynający działalność gospodarczą powinni pamiętać, że pracownik może używać do wykonywania służbowych zadań własnych narzędzi, odzieży, obuwia roboczego. Rzeczy te muszą jednak spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zasadą jest, że pracodawca powinien zorganizować pracownikowi stanowisko pracy. Musi mu zapewnić przede wszystkim materiały i narzędzia odpowiednie do powierzonych zadań i dostarczyć odpowiednich do rodzaju wykonywanej pracy środków ochrony indywidualnej. Nie wyklucza to jednak używania przez pracowników do pracy ich własnych rzeczy.

Narzędzia pracownika

Czasem pracodawcy opłaca się zatrudnić osobę, która będzie używała własnych narzędzi, materiałów i sprzętu. Korzystanie z rzeczy pracownika może się opłacać pracodawcy np. gdy otrzymał zamówienie na wykonanie kilku sztuk jakiegoś wyrobu, a do ich produkcji należy użyć przyrządów, których nie ma, albo są drogie czy trudno dostępne, natomiast ma je pracownik. Jest to zasadne, gdy pracodawca spodziewa się, że na podobne zamówienie nie będzie mógł w przyszłości liczyć. W takiej sytuacji pracodawcy bardziej od zakupu narzędzi opłaca się zawrzeć z pracownikiem umowę o wykorzystanie jego rzeczy w pracy.

Również pracodawcom, którzy dopiero rozpoczynają działalność i dysponują niewielkimi środkami na rozruch, albo takim, którzy zmienili profil produkcji i dopiero wyposażają firmę, można polecać, by ich pracownicy używali własnych narzędzi lub sprzętu.

W takich przypadkach zatrudnionymi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Podstawą jego wypłaty jest umowa zawarta między pracownikiem a pracodawcą. Należy w niej dokładnie określić, o jakie narzędzia, sprzęt lub materiały stanowiące własność pracownika chodzi, a także przez jaki okres pracownik będzie ich w firmie używał. Trzeba też określić wysokość ekwiwalentu przysługującego pracownikowi oraz termin jego wypłaty. Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu bierze się pod uwagę normy zużycia narzędzi i sprzętu, ich ceny rynkowe oraz ilość wykorzystanego materiału na potrzeby firmy i jego ceny rynkowe.

WAŻNE
Pracownikowi można przydzielić tylko takie środki ochrony indywidualnej, które mają certyfikat i są oznaczone znakiem bezpieczeństwa

Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi środki ochrony indywidualnej, które zabezpieczają przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników w miejscu pracy. Są to środki ochrony osobistej, odzież i obuwie ochronne. Na stanowiskach, gdzie wymaga tego technologia, warunki sanitarne oraz bezpieczeństwa i higieny pracy przedsiębiorca powinien zapewnić pracownikom odzież i obuwie robocze. Oprócz tego zapewnia im takie środki higieny osobistej jak mydło i proszki do prania.

Co właściciel musi określić

W akcie wewnątrzzakładowym właściciel firmy powinien w sposób szczegółowy określić rodzaje środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie jest niezbędne na określonych stanowiskach. Powinien tam podać przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego.

Wszystkie należne środki pracodawca dostarcza nieodpłatnie. Ma też obowiązek poinformować pracowników o sposobach posługiwania się nimi.

Prócz znaku bezpieczeństwa przydzielone pracownikowi środki ochrony indywidualnej powinny mieć również wystawioną przez producenta lub dostawcę deklarację zgodności z Polskimi Normami, wprowadzonymi do obowiązkowego stosowania, a także muszą spełniać wymagania określone przepisami bhp. Deklaracja zgodności powinna być wystawiona nawet wówczas, gdy środki ochrony indywidualnej uzyskały certyfikat na znak bezpieczeństwa i są oznaczone tym znakiem.

Na pracodawcy ciąży również obowiązek dopilnowania, by pracownik stosował odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy środki ochrony indywidualnej.

Z własną odzieżą i obuwiem

Przedsiębiorca ma obowiązek dostarczyć swojemu pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, które spełniają wymagania Polskich Norm. Powinien zrobić to wtedy, gdy odzież własna pracownika podczas wykonywanej pracy uległaby znacznemu zabrudzeniu lub zniszczeniu, bądź gdy jest to konieczne ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne czy ze względu na bezpieczeństwo i higienę pracy.

Rodzaj odzieży i obuwia roboczego, które należy stosować na określonych stanowiskach pracodawca powinien wskazać w akcie wewnątrzzakładowym. Powinien tam podać również przewidywane używania tych rzeczy. Na niektórych stanowiskach pracownik może jednak – o ile wyrazi na to zgodę – używać własnej odzieży i butów roboczych, jeśli spełniają o­ne wymagania bhp. Z tego tytułu powinien pobierać od pracodawcy ekwiwalent uwzględniający aktualne ceny.

Pracodawca powinien zawsze ustalić, na których stanowiskach takie używanie własnej odzieży i obuwia roboczego pracownika jest dopuszczalne. Na przykład nie mogą być o­ne stosowane tam, gdzie praca wiąże się z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo gdy czynności służbowe powodują intensywne brudzenie albo skażenie odzieży i obuwia środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi czy materiałami biologicznie zakaźnymi.

WAŻNE
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez odzieży i obuwia roboczego, jeśli są o­ne konieczne na określonym stanowisku

Jako odzież i obuwie robocze nie mogą być stosowane jakiekolwiek rzeczy. Muszą o­ne mieć właściwości ochronne i użytkowe. Powinny też być odpowiednio prane i konserwowane.

Pracodawca określa czas używania odzieży ochronnej i ma obowiązek przydzielać pracownikom określone składniki takiego ubrania z częstotliwością wynikającą z przewidzianych okresów i używania.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić odpowiednią konserwację, pranie, naprawę, odpylanie i odkażanie środków ochrony indywidualnej lub wypłacić pracownikowi ekwiwalent pieniężny w wysokości poniesionych kosztów na pranie. Pracownik musi jednak wyrazić zgodę na to, że będzie sam prał odzież roboczą. Jeśliby zaś obuwie robocze i odzież uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi, względnie materiałami biologicznie zakaźnymi, to wówczas pracownikowi nie wolno powierzyć ich do prania, konserwacji, odpylania i odkażania.

Z otrzymanych od pracodawcy obuwia i odzieży roboczej pracownik powinien się wyliczyć. Jeżeli zniszczenie ich nastąpiło z winy pracownika, to ponosi o­n za to odpowiedzialność.

Rozliczenie ekwiwalentu

Za używanie odzieży i obuwia roboczego oraz za ich pranie pracownikowi przysługuje ekwiwalent. Jego wysokość określa pracodawca, uwzględniając ceny rynkowe. Wypłaca go pracownikowi najczęściej w tym samym czasie co wynagrodzenie.

SRODKI OCHRONY INDYWIDUALNEJ TO:
• odzież
• środki ochrony rąk i nóg
• środki ochrony głowy, oczu, twarzy, słuchu, układu oddechowego (np. hełmy, maski, okulary ochronne)
• środki izolujące cały organizm
• sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości

Odzież robocza to: ubrania, kombinezony, fartuchy, bluzy, koszule, bluzki, spodnie, spódnice, czapki, chustki

Obuwie robocze to: trzewiki, półbuty, półsaperki, sandały, obuwie profilaktyczne (dla pracowników przy pracach w pozycji stojącej)

Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz
Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji?

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

REKLAMA

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolne, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, powołując się m.in. na naruszenie przez ww. przepis konstytucyjnej zasady równości. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy na wszystkie dzieci i obojga rodziców?

Kwalifikacje nauczycieli do zmiany. Związkowcy wyliczają poważne wady projektu

MEN zmienia przepisy dotyczące kwalifikacji nauczycieli. Związkowcy z KSOiW NSZZ "Solidarność" uważają, że projekt rozporządzenia budzi poważne wątpliwości i niesie "istotne zagrożenia dla jakości kształcenia oraz sytuacji kadrowej w polskim systemie oświaty". Apelują o przeprowadzenie szerokich konsultacji społecznych, aby "uniknąć negatywnych skutków dla systemu edukacji".

REKLAMA

UWAGA: maturę można zdawać w domu. Jest komunikat CKE

Wprawdzie nie doszło jeszcze do tego, że maturę można zdawać zdalnie (na szczęście), ale okazuje się, że można ją zdawać w domu. Są na to przepisy, jest specjalny wniosek, a poszczególne Okręgowe Komisje Egzaminacyjne wydają w tym zakresie wytyczne.

Zmiany w wypłatach 800 plus. ZUS przesuwa w maju terminy przelewów. Kiedy pieniądze trafią do rodziców?

Jak to jest z tym przelewaniem 800 plus na konta rodziców? Wedle harmonogramu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, pieniądze wypłacane są w dziesięciu określonych terminach. Bywa, że z powodu takiego a nie innego ułożenia dat, przelewy robione są wcześniej. Tak właśnie będzie w maju.

REKLAMA