REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odszkodowanie dla sąsiadów lub gości

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Edyta Dobrowolska

REKLAMA

Im bardziej aktywne życie prowadzimy, tym bardziej prawdopodobne jest, że wskutek nieostrożności lub niestaranności - i to nawet w zakresie trudnym do przewidzenia - staniemy się sprawcami wypadku, który narazi na szwank dobra innych osób. Ponosimy wówczas odpowiedzialność cywilną.
Z ubezpieczeniem OC w życiu prywatnym mamy do czynienia od dawna w ramach ubezpieczeń mieszkań i domów. Daje ono znać o sobie np. wówczas, gdy w czasie naszej nieobecności w domu pęknie rura i woda zaleje sąsiadów. Wówczas naprawę szkód spowodowanych awarią pokrywa nasz ubezpieczyciel. Jednak obecnie taki zakres OC jest już niewystarczający. Towarzystwa ubezpieczeniowe proponują więc wykupienie dodatkowej, odrębnej polisy OC w życiu prywatnym.

Zakres ubezpieczenia

REKLAMA

Ubezpieczenie takie chroni interesy majątkowe ubezpieczonego w sytuacji wyrządzenia szkody osobom trzecim w związku z wykonywaniem czynności w życiu prywatnym lub posiadanym mieniem. Ubezpieczyciel udziela ochrony ubezpieczeniowej osobie fizycznej, gdy w związku z wykonywaniem czynności w życiu prywatnym i posiadaniem mienia w następstwie czynu niedozwolonego jest zobowiązana do naprawienia szkody osobowej bądź rzeczowej wyrządzonej osobie trzeciej. Szkody rzeczowe dotyczą nieumyślnego zniszczenia mienia osoby trzeciej, np. ubrania, sprzętu plażowego itp. Szkody osobowe dotyczą nieumyślnego zranienia, uderzenia, potrącenia osoby trzeciej.

Dzięki polisie możemy uwolnić się od odpowiedzialności za skutki wszelkich czynności związanych z życiem prywatnym, z tym że w ramach polis oferowanych przez różne towarzystwa ten zakres jest mniejszy lub większy. Formalnie jest to skutkiem przyjętej przez określone towarzystwo definicji czynności życia prywatnego. Wszystkie szkody rzeczowe i osobowe, które wówczas powstaną, będą pokrywane z polisy. Istotnym przedmiotem ochrony powinny być też objęte czynności życia codziennego, np. robienie zakupów, spędzanie czasu wolnego, spotkania towarzyskie itp., a także posiadanie oswojonych zwierząt domowych trzymanych w domu i amatorskie uprawianie sportu.

Ważne!

Za czynności życia prywatnego uważa się prowadzenie gospodarstwa domowego, w tym użytkowanie mieszkania, domu, garażu na własne potrzeby

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polisa od dodatkowych ryzyk

Jednak taki zakres ubezpieczenia może być niewystarczający, gdy np. posiadamy szczególnie niebezpieczne psy albo broń palną w domu. W większości towarzystw ubezpieczeniowych na taką okoliczność trzeba wykupić dodatkową opcję. Również rozszerzenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za skutki czynności życia codziennego na miejsce naszego pobytu w czasie urlopu bardzo często wymaga zawarcia dodatkowych klauzul w umowie lub wykupienia dodatkowej polisy na czas wakacji. Ubezpieczenie w szerokim zakresie dotyczy bowiem tylko miejsca zamieszkania. Gdy więc wyjeżdżamy za granicę, to powinniśmy sprawdzić w umowie lub ogólnych warunkach ubezpieczenia, czy ubezpieczenie będzie nas tam chronić. Jeśli nie, jeszcze przed wyjazdem powinniśmy poszerzyć jego zakres.

JAK TO ZROBIĆ...

Wybieramy dobrą polisę OC

PROBLEM: Mamy dom, w którym trzymamy zwierzęta. Chcemy na przyszłość uniknąć konieczności wypłaty odszkodowania za wyrządzone szkody.

REKLAMA

ROZWIĄZANIE: Sprawdzamy, czy w ramach posiadanego już ubezpieczenia domu, umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego lub innego produktu finansowego nie posiadamy już polisy ubezpieczenia OC w życiu prywatnym. Na powyższej podstawie ustalamy górną i dolną granicę szkód, które mogą być ewentualnie wyrządzone. Takie granice określimy w umowie ubezpieczenia, którą ostatecznie podpiszemy.

Analizujemy ofertę polis z zakresu OC w życiu prywatnym. Jeżeli mamy już inne ubezpieczenia, w pierwszej kolejności sprawdzamy, czy taka polisa nie może być dodatkową opcją do już zawartej umowy ubezpieczenia albo czy towarzystwo, z którym już zawarliśmy inne umowy ubezpieczenia, nie będzie skłonne w związku z tym udzielić nam zniżki w składce na odrębną polisę OC w życiu prywatnym. Wybieramy konkretne ubezpieczenie, pamiętając, by było ono nie tylko możliwie tanie, ale zawierało w ogólnych warunkach ubezpieczenia jak najkrótszą listę wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

EDYTA DOBROWOLSKA

gp@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kupując nową nieruchomość, możesz wpaść w finansową pułapkę i ponieść dodatkowy koszt rzędu nawet 50 tys. zł. Wszystko za sprawą nowych wymogów Unii Europejskiej

Dla wielu z nas zakup nieruchomości to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. W związku z nowymi klimatycznymi celami Unii Europejskiej, nieruchomości ogrzewane węglem lub gazem będą musiały przejść kosztowną modernizację. W przeciwnym razie ich utrzymanie stanie się bardzo drogie.

Dają prawie 2 tysiące co miesiąc z ZUS. Nie wszyscy o tym wiedzą. Wystarczy spełnić dwa proste warunki, żeby otrzymywać stałe przelewy

Zrezygnowały z pracy, żeby wychowywać gromadkę dzieci, albo w ogóle nie były zatrudnione. Po tych wszystkich latach ciężkiej harówki w domu nie miały żadnego prawa do emerytury. To się zmieniło kilka lat temu. Od 2029 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca tak zwane matczyne emerytury. Nie każdy jednak może skorzystać z takiego rozwiązania. Żeby otrzymać comiesięczny przelew na bankowe konto, trzeba spełnić określone wymogi.

Czy 06.07.2025 r. jest niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Wakacje i letnie urlopy nabierają tempa. By odpoczywać beztrosko trzeba mieć pełną lodówkę i zapasy na tydzień. Kiedy po zakupy bez straty czasu i kolejek do kas: koniecznie dziś w sobotę 5 lipca czy może w niedzielę 6 lipca. Czy najbliższa niedziela jest handlowa, czy z zakazem handlu i Lidl, Biedronka oraz inne duże sklepy są nieczynne, w galerii handlowej zaś można się tylko napić kawy?

Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy. Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA

Nowe uprawnienia PIP i wyższe kary dla firm od 2026 r. Czy dojdzie do masowej zamiany śmieciówek w umowy o pracę? Szef PIP: uszczęśliwianie etatami na siłę się nie sprawdza

Nie będziemy masowo zmieniać umów cywilnoprawnych na etaty, a jedynie działać w przypadkach niebudzących wątpliwości – powiedział PAP szef Państwowej Inspekcji Pracy, główny inspektor pracy Marcin Stanecki. Zaznaczył, że w planowanych zmianach nie chodzi o „uszczęśliwianie etatami na siłę”, tylko o reagowanie na skargi.

Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Co z niedzielami handlowymi w 2025 roku: w grudniu trzy, a ile w pozostałe miesiące – co zmieni się w drugiej połowie roku

Niedziel handlowych miało być więcej, nawet dwie w miesiącu. Takie były zapowiedzi przed wyborami parlamentarnymi. Tymczasem mijają kolejne miesiące, nadchodzą kolejne niedziele i wszystkie niemal są z zakazem handlu. Nie ma mowy o zakupach w Lidlu, nie są otwarte sklepy w galeriach handlowych, a spragnieni pilnych zakupów skazani są tylko na sklepy sieci Żabka lub inne małe.

Dofinansowanie do wymiany dachu 2025 - jak uzyskać? Komu przysługuje? Jakie dopłaty do wymiany dachu w 2025 roku?

Masz dach do wymiany? W 2025 roku możesz skorzystać z różnych form dofinansowania – zarówno dla budynków mieszkalnych, jak i gospodarczych. Sprawdź, jakie programy obejmują dopłaty do wymiany pokrycia dachowego, kto może z nich skorzystać i gdzie złożyć wniosek. Lista programów.

REKLAMA

Wakacyjne promocje na paliwo 2025 – gdzie zatankujesz najtaniej?

Pierwszy wakacyjny weekend to czas intensywnych wyjazdów – sprawdź, gdzie zatankujesz najtaniej dzięki tegorocznym promocjom na paliwo. Oto zestawienie największych zniżek, które pozwolą zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych na jednym baku.

Zmiana cen gazu. Chodzi o kwoty od 1 tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Kto odczuje nową taryfę?

Choć większość z nas od miesięcy żyje tematem cen energii, to dla wielu osób równie istotne są ceny gazu. A te właśnie się zmieniły. Różnica obejmie rocznie kwoty od tysiąca, nawet do kilkunastu tysięcy.

REKLAMA