REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

CIR: rząd za międzynarodową współpracą w odzyskiwaniu podatków

Shutterstock
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Międzynarodową współpracę w odzyskiwaniu m.in. podatków przewidują przyjęte przez rząd założenia do projektu ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych w UE - podało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

"Zgodnie z założeniami, nowa ustawa będzie zawierać uregulowania dotyczące wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych. Jej przepisy będą gwarantować sprawność, rzetelność, przejrzystość i szybkość działania organów państwowych na płaszczyźnie międzynarodowej współpracy w korzystaniu z wzajemnej pomocy przy dochodzeniu należności" - napisano w komunikacie CIR.

CIR podało, że zagadnienia te są ujęte w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, ale w celu lepszego zabezpieczenia interesów państw UE i umożliwienia skutecznego odzyskiwania należności, Unia wydała nowe przepisy.

REKLAMA

Służby prasowe rządu wskazały, że nowe przepisy dostosowują polskie prawo do regulacji unijnych, poza tym dotychczasowe krajowe zapisy powodują trudności interpretacyjne. "W projekcie ustawy uwzględnione będą ponadto inne dwustronne i wielostronne umowy o dochodzeniu należności zawarte z państwami członkowskimi lub państwami trzecimi" - dodano.

Według CIR wzajemna pomoc, zgodnie z założeniami, będzie obejmowała dokonywanie powiadomień i dochodzenie oraz zabezpieczenie należności pieniężnych, a także wymianę informacji. Wskazano, że chodzi o informacje takie jak: adres zamieszkania, posiadane rachunki bankowe (w tym również w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-pożyczkowych), posiadane ruchomości i nieruchomości, wysokość i źródła dochodów, rodzaj i miejsce zatrudnienia lub rodzaj i miejsce prowadzonej działalności.

"Tego typu informacje będą służyć wierzycielowi i organowi egzekucyjnemu w podjęciu decyzji o wystąpieniu z wnioskiem o dochodzenie należności lub podjęcie środków zapobiegawczych" - napisano w komunikacie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie CIR projektowana ustawa zapewni możliwie szeroką wymianę informacji między państwami członkowskimi. Uwzględni m.in. podatki pobierane przez samorządy, kary, grzywny i dopłaty administracyjne związane z podatkami, cłami lub innymi należnościami w ramach Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG), Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wspólnej organizacji rynku UE dla sektora cukrowego.

Założenia przewidują utworzenie centralnego biura łącznikowego. Będzie nim Izba Skarbowa w Poznaniu, która ma - zdaniem ministra finansów - odpowiednie doświadczenie i wiedzę we współpracy międzynarodowej.

REKLAMA

"Do biura będą przekazywane przez państwa członkowskie wnioski o powiadomienie, dochodzenie należności pieniężnych oraz wnioski o podjęcie środków zabezpieczających. Wnioski te będą kierowane do odpowiednich organów. Centralne biuro łącznikowe będzie także przekazywać państwom członkowskim otrzymane od polskich organów wnioski o pomoc" - napisano w komunikacie.

"Projektowane przepisy nie będą miały zastosowania do m.in.: obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne czy należności za usługi użyteczności publicznej. W projekcie ustawy zostaną zawarte szczegółowe przepisy regulujące tryb i zasady udzielania informacji w tym m.in. przygotowywanie wniosków o: udzielenie informacji, powiadomienie, dochodzenie należności pieniężnych" - podało CIR w komunikacie.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA