REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Państwo odpowiada za czynności kierowników USC

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Wszelkie czynności podejmowane przez kierownika urzędu stanu cywilnego powołanego bez konkursu pozostają w mocy - uważają prawnicy.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 17 października 2007 r. (sygn. II OSK 1445/07) orzekł, że nabór kandydatów na stanowiska kierowników urzędów stanu cywilnego musi być poprzedzony konkursem. Podobne orzeczenia zapadły w wojewódzkich sądach administracyjnych: w Lublinie (III SA/Lu 154/06), w Łodzi (III SA/Łd514/07), a ostatnio także w Gliwicach (IV SA/Gl 928/07). Wynika z nich, że samorządy, nie organizując otwartych procedur konkursowych, naruszyły prawo.

Obowiązkowy konkurs

REKLAMA

- NSA uznał uchwałę o powołaniu kierownika USC za niezgodną z prawem, wskazując wyraźnie, że procesem powoływania tego urzędnika rządzi zasada konkursu, i to zarówno przy powołaniu zewnętrznym, jak i wewnętrznym. W konsekwencji nastąpiło usunięcie z obrotu prawnego uchwały rady miejskiej o powołaniu kierownika USC z mocą wsteczną. Podkreślić należy, że NSA zajmował się tylko kwestią obsady stanowiska kierownika USC, a nie kwestią dalszych tego konsekwencji - wskazuje Janusz Drachal, sędzia NSA.

Sądy administracyjne nie oceniały ważności małżeństw ani aktów stanu cywilnego sporządzonych przez osobę, która została kierownikiem USC z naruszeniem procedur. W tej sprawie mogą orzekać tylko sądy powszechne.

Brak automatyzmu

- W kwestii skutków wyroku NSA nie może być mowy o żadnym automatyzmie. Moim zdaniem należy przyjąć, że wyeliminowanie z obrotu prawnego uchwały o powołaniu kierownika USC wywiera skutki co do tych kwestii, które zostały uregulowane w tym akcie. Zatem, co do zasady, wszelkie czynności podejmowane przez takiego urzędnika pozostałyby w mocy. Przemawia za tym z jednej strony zasada pewności obrotu prawnego i zasada zaufania obywateli do organów państwa, z drugiej zaś zasada proporcjonalności odnoszona do społecznych skutków wadliwego powołania - uważa Janusz Drachal, sędzia NSA.

- Państwo powinno ponosić odpowiedzialność za osoby umocowane do dokonywania czynności w jego imieniu. Ja nie podważałbym małżeństw zawartych wobec takich kierowników USC, bo zakładam, że przy zawieraniu tych czynności w pełni została zachowana procedura przewidziana dla tych czynności - mówi sędzia Waldemar Żurek, rzecznik Sądu Okręgowego w Krakowie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje też, że przyczyną wydania takich orzeczeń było niejasne prawo.

- Dlatego choć orzeczenia te rozstrzygają konkretne sprawy, w istocie są sygnałem dla ustawodawcy, aby zminimalizować konieczność interpretacji niejasnych przepisów przez sąd - dodaje.

EWA GRĄCZEWSKA-IVANOVA

ewa.graczewska-ivnova@infor.pl

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Waloryzacja: Już za tydzień podwyżka o 227,50 premii stażowych do 2227,50 zł [Monitor Polski Poz. 383]

Premie stażowe są wypłacane przez starostów jako promocja zatrudniania bezrobotnych do 30 roku życia. Od 1 czerwca wzrastają o przeszło 200 zł wzrosną stawki premii stażowych.

REKLAMA

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

REKLAMA