REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaskie kino, czyli telewizory LCD

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Decydując się na zakup telewizora, często stajemy przed problemem, jaki sprzęt wybrać. Próbujemy dopasować parametry, tak aby był on odpowiedni do naszych potrzeb, jednak mamy z tym często duże trudności.

 

Na rynku istnieją obecnie trzy podstawowe typy telewizorów: tradycyjne kineskopowe odbiorniki oraz te, nieco nowocześniejsze technologicznie, telewizory w technologii plazmowej, a także LCD. W artykule skupimy się przede wszystkim na telewizorach typu LCD, aby jednak przedstawić różnice, wady i zalety technologii ciekłokrystalicznej, krótko omówię pozostałe typy odbiorników.

CRT, czyli telewizory kineskopowe.

Najpopularniejszą technologią stosowaną masowo w odbiornikach telewizyjnych jest dobrze nam wszystkim znany kineskop. Jest to najstarszy typ telewizorów. Niewątpliwą jego zaletą jest stosunkowo niski koszt zakupu, natomiast największą wadą – gabaryty. Ze względu na konieczność umiejscowienia kineskopu wewnątrz obudowy telewizora jego rozmiary stają się bardzo duże, a waga sięga czasami kilkudziesięciu kilogramów. Właśnie problemy z gabarytami telewizorów kineskopowych sprawiły, że rozpoczęły się prace nad stworzeniem konstrukcji mniejszych, lżejszych i łatwiejszych w montażu.

Plazma

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pierwsze telewizory plazmowe pojawiły się w sprzedaży w latach 90., jednak pierwsze konstrukcje wykorzystujące plazmę do emisji obrazu powstały w połowie lat 60. Właśnie z tą technologią często mylimy LCD. Zasada działania telewizorów plazmowych jest bardzo zbliżona do działania świetlówki. Każda część piksela (zwana subpikselem) to mała rurka wypełniona odpowiednim gazem, podłączona z obu stron do źródła napięcia. Po podłączeniu rurki do napięcia emituje ona światło.
Największe zalety telewizorów plazmowych to bardzo żywe barwy, wyświetlane na ekranie, możliwość uzyskania dużego kontrastu oraz zdecydowanie wyższe nasycenie czerni niż w odpowiednikach LCD. Nie bez znaczenia jest również fakt, że montaż takiego telewizora jest znacznie łatwiejszy i przysparza mniej problemów niż montaż telewizora kineskopowego. Podstawową wadą tego typu sprzętu jest niezwykle wysoki pobór energii elektrycznej, potrzebnej do utworzenia plazmy. Przy niedużej odległości ekranu od widza można dostrzec migotanie wyświetlanego obrazu.

Ciekłe kryształy

Technologia LCD (ciekłokrystaliczna) została wynaleziona jeszcze w XIX w., jednak do masowego użytku weszła dopiero w połowie lat 80., kiedy został wyprodukowany pierwszy monitor tego typu. W latach 90. rozpoczęto produkcję odbiorników telewizyjnych LCD. Zasada działania ekranów LCD różni się znacząco od technologii plazmowej, ponieważ piksele w takim telewizorze nie świecą same z siebie, ale działają jak filtr i przepuszczają, lub nie, światło emitowane za nimi. Ciekłe kryształy nie potrzebują wysokiego napięcia, jakie jest wymagane w przypadku plazmy.

Jak wybierać?

W tym miejscu chciałbym Państwu doradzić, jaki telewizor najlepiej wybrać, jak dostosować jego właściwości oraz parametry do własnych potrzeb, pomieszczenia, w którym znajdziemy dla niego miejsce, oraz zasobności portfela. Niniejszy poradnik podzieliłem na kilka małych rozdziałów omawiających wszelkie możliwe funkcje naszego przyszłego odbiornika.

Przekątna ekranu

Od pewnego czasu producenci płaskich telewizorów prześcigają się w tworzeniu ekranów o jak największej przekątnej. W przypadku klasycznych telewizorów kineskopowych przekątne te sięgały najwyżej 36–38′, jednak w przypadku LCD lub plazm wielkość ekranu ogranicza wielkość ściany, na której mogą zostać zamontowane. W tej chwili dostępne są już ekrany plazmowe o przekątnej 100′, jednak telewizory LCD cechują się na razie nieco mniejszą przekątną ze względu na ograniczenia techniczne.
Pamiętajmy, że nie powinniśmy decydować się na jak największy ekran, jeżeli nawet na nasz nowy telewizor mamy przeznaczoną większą ilość pieniędzy. Jest łatwy przelicznik, mówiący nam, jak duży ekran powinniśmy kupić – odległość widza od ekranu powinna być równa czterem, maksymalnie pięciu długościom przekątnej. Warto zatem zaopatrzyć się w urządzenie lepsze jakościowo, niż za duże na nasze potrzeby.

Rozdzielczość

Rozdzielczość ekranu LCD jest szale-nie ważnym parametrem. Podobnie jednak jak w przypadku przekątnej ekranu – nie zawsze więcej równa się lepiej. W tej chwili coraz popularniejszy staje się standard telewizji HD (High Definition), oferującej obraz w bardzo wysokiej rozdzielczości. Większość nowych telewizorów LCD jest przystosowana do odbioru tego typu programów, co daje naprawdę wysokiej jakości obraz. Mówi się, że decydując się na nowy sprzęt, powinniśmy wybrać ten, który charakteryzuje się jak największą rozdzielczością. Tak rzeczywiście jest, jednak nie zawsze. Jeżeli korzystamy ze standardu HD, nie ma problemu. W tym przypadku bardzo istotna jest rozdzielczość ekranu i powinna być ona jak najwyższa. Jeśli jednak korzystamy z klasycznej telewizji analogowej lub cyfrowej, mogą pojawić się problemy. Wyświetlanie obrazu nagranego w niskiej rozdzielczości na telewizorze o wysokiej rozdzielczości może niekorzystnie wpłynąć na jakość.

Format obrazu

Kolejnym istotnym parametrem telewizora jest format wyświetlanego na nim obrazu, tzn. stosunek szerokości do wysokości ekranu. Obecnie na rynku spotykamy głównie dwa formaty – od dawna popularny 4:3 oraz coraz częściej wykorzystywany 16:9. Większość klasycznych kanałów telewizyjnych jest w dalszym ciągu wyświetlana w formacie 4:3, jednak filmy DVD
oraz sygnał telewizji High Definition są nagrane w formacie 16:9, czyli panoramicznym.
Jeżeli więc nastawiamy się przede wszystkim na oglądanie filmów DVD lub mamy dostęp do kanałów HD, powinniśmy wybrać ekran w formacie 16:9. Chyba wszystkie produkowane obecnie telewizory LCD posiadają wbudowaną funkcję zmiany formatu wyświetlania, więc bez problemu możemy w krótkim czasie przystosować je do odbioru obrazu innego formatu.

Kontrast, jasność

Kontrast jest jednym z najważniejszych parametrów wpływających na jakość i ostrość wyświetlanego obrazu. Im większy kontrast telewizora, tym większa różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym elementem obrazu, co daje wysoką ostrość. Im większy kontrast, tym większa ilość wyświetlanych barw i zdecydowanie lepsza jakość obrazu.
Następną cechą wpływającą na jakość widzianego obrazu jest jasność ekranu, tzn. natężenie światła podświetlającego matrycę LCD. Im większa jasność, tym obraz jest wyraźniejszy – można dostrzec większą ilość szczegółów i barw.

Czas reakcji matrycy LCD

Bardzo ważnym parametrem każdego telewizora LCD jest czas reakcji matrycy. Jest to cecha niezwykle istotna podczas oglądania dynamicznego obrazu lub animacji. Czas reakcji jest to łączny czas zapalenia i zgaszenia pojedynczego piksela. Jeżeli matryca naszego ekranu posiada stosunkowo wysoką wartość reakcji, może pojawić się smużenie, np. podczas oglądania dynamicznego filmu. Czas reakcji najnowszych matryc telewizorów LCD osiąga wartość 4–8 ms (milisekund), choć to i tak za dużo.

Dźwięk

Praktycznie wszystkie płaskie telewizory dostępne na rynku mają wbudowane głośniki. Istnieje wiele technologii dźwięku, znanych wcześniej również z telewizorów kineskopowych – np. Dolby Digital pozwalający uzyskać wrażenie dźwięku przestrzennego bez dodatkowych głośników. Ciekawostką są nowe systemy umożliwiające regulację głośności samej mowy, bez zmiany głośności pozostałych dźwięków.

Telewizor na suficie

Jakiś czas temu bardzo popularna była reklama jednego z producentów telewizorów LCD, pokazująca możliwość zamocowania ekranu na suficie. Rzeczywiście, w odróżnieniu od telewizorów kineskopowych odpowiedniki LCD możemy zamontować praktycznie wszędzie. Dzięki stosunkowo niskiej wa-dze i małej grubości całego telewizora możemy zamontować go np. na ścianie w salonie, zamiast stawiać na szafce. Większość producentów wyposaża już swoje telewizory w specjalne uchwyty umożliwiające montaż na ścianie.

Najnowsze trendy

Bardzo modne stały się telewizory firmy Philips, produkowane pod nazwą Ambilight. Oprócz standardowej matrycy telewizor wyposażony jest w podświetlaną obudowę, dostosowującą swój kolor do koloru wyświetlanego na ekranie obrazu. Dzięki tej technologii obraz wydaje się bardziej żywy. Dodatkowo, podczas oglądania telewizji z mniejszej odległości, nasze oczy są w mniejszym stopniu narażone na zmęczenie. Najnowszą technologią produkcji telewizorów ciekłokrystalicznych jest tzw. OLED (ang. Organic Light Emitting Diode) wykorzystujący diody organiczne jako źródło światła. Firma Sony zapowiedziała już sprzedaż najnowszego produktu tej marki o symbolu XEL-1. Telewizor wykorzystujący technologię OLED ma zaledwie 3 mm (!) grubości i przymocowany jest do podstawy o wadze 2 kilogramów. Jedną z najbardziej imponujących cech telewizora jest kontrast, który wynosi aż 1 000 000:1 (milion do jednego). Ekran charakteryzuje się bardzo wysoką jasnością, jakością kolorów oraz poborem energii niższym o około 40% w porównaniu z klasycznymi telewizorami LCD.

Na koniec

Płaskie telewizory LCD zyskały wielu zwolenników głównie za sprawą wyglądu, nieograniczonych możliwości montażu, jednak mają nadal dużą liczbę przeciwników. Wielu uważa, że jakość obrazu płaskich telewizorów nie dorównuje i nigdy nie dorówna jakości obrazu lepszej klasy telewizora kineskopowego. Sami jednak powinniśmy zdecydować, który telewizor będzie najodpowiedniejszy dla nas. Nie można kierować się tylko i wyłącznie suchymi danymi technicznymi, ale na własne oczy trzeba sprawdzić jakość obrazu, gdyż przede wszystkim to umożliwi nam wybór właściwego sprzętu, dostosowanego do naszych wymagań i możliwości finansowych oraz montażowych.

 

tekst: Michał Turliński

źródło: Biznes Trendy

 

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Emerytury pomostowe 2025. W razie odmowy ze strony ZUS, trzeba się zwrócić do Państwowej Inspekcji Pracy

Jednym z warunków przyznania emerytury pomostowej przez ZUS jest wykonywanie wcześniej prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Często jest problem z udokumentowaniem tego. Wtedy ZUS wydaje decyzję odmowną i nie przyznaje emerytury pomostowej.

Kontrolerzy nie mają litości. Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Wejdą wszędzie gdzie poszły pieniądze z programu Czyste Powietrze

Ruszyła kolejna edycja programu Czyste Powietrze. Teraz o pieniądze jest trudniej, a ich rozliczenie będzie bardziej skomplikowane. To efekt nadużyć, które były w programie. W czasie przerwy w przyznawaniu dotacji ruszyły kontrole szukające tych nadużyć. Nie omijają mieszkań i domów, w których przeprowadzano termomodernizację czy wymianę pieców z dofinansowaniem.

Nie domagałbym się "sprawiedliwości" co do emerytury z ZUS, gdyby moja pełna policyjna emka była składową niepełnej służby w połączeniu z przeliczonym cywilem

Do redakcji Infor.pl stale wpływają listy od policjantów, żołnierzy, emerytowanych funkcjonariuszy innych służb o bolączkach systemu emerytalnego. Publikujemy:

Pomysł naprawy emerytur policjanci i żołnierze i innych mundurowych na służbie przed 1999 r.

Dlaczego trzeba naprawić? Żołnierz albo policjant, który rozpoczął służbę np. w 1992 r. i od np. 2011 r. jest na np. emeryturze policyjnej i jednocześnie pracuje w cywilu, nie skorzysta ze składek odprowadzonych do ZUS. W niewielkim zakresie składki mogą podnieść emeryturę policyjną, ale nie ma możliwości otrzymania ze składek odprowadzonych do ZUS emerytury cywilnej. Taka możliwość istnieje dla mundurowych rozpoczynających służbę od 1999 r. Jak to naprawić? Czytelnik przesłał swoje propozycje.

REKLAMA

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Najnowszy sondaż prezydencki 2 tura 2025 [WYBORY]

Oto najnowszy sondaż prezydencki infor.pl dla 2 tury wyborów 2025 r. Jakie były wyniki sondaży dla drugiej tury pomiędzy Trzaskowskim i Nawrockim? Kto wygra wybory prezydenckie 2025 według sondaży?

REKLAMA

14. emerytura: znamy już termin wypłaty i wysokość świadczenia

Czternaste emerytury będą wypłacone we wrześniu, czyli tak jak w poprzednich latach – wynika z informacji o projekcie rozporządzenia MRPiPS, który właśnie ukazał się w wykazie prac legislacyjnych rządu. W tym roku 14. emerytura w pełnej wysokości wyniesie 1878,91 zł brutto.

Trzaskowski u Mentzena - kiedy? [NA ŻYWO YOUTUBE]

Kiedy Rafał Trzaskowski będzie u Sławomira Mentzena na kanale YouTube? Czy podpisze 8 punktów deklaracji Mentzena? Rozmowa odbywa się w serii "Mentzen grilluje".

REKLAMA