REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym kierować się przy wyborze komputera?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Drzazgowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zanim kupi się komputer warto przemysleć wiele kwestii. Trzeba rozważyć przede wszystkim, czy kupić sprzęt droższy ale nowy, czy tańszy ale używany. Czy kupić komputer stacjonarny czy może wybrac laptopa.

Przez pojęcie markowy sprzęt rozumiemy rozwiązania znanych i uznanych firm, które od wielu lat mają mocną i ugruntowaną pozycję na rynku. Do tej grupy zaliczymy rozwiązania wielu firm IT, np.: HP, Dell, IBM, Sony, Toshiba... Można powiedzieć, że to odpowiedniki Mercedesa czy BMW w motoryzacji.

Do kolejnej grupy możemy zaliczyć firmy: LG, Samsung, Acer itp. Cieszą się mniejszą renomą, ale proponują konkurencyjne ceny, nie odbiegając przy tym jakościowo od droższych konkurentów (mało tego - często posiadają rozwiązania lepsze jakościowo). To odpowiedniki Hyundai'a czy Kia.

Od jakiegoś czasu zacierają się jednak różnice w jakości sprzętu. Nie można mówić, że firma X produkuje lepsze urządzenia od firmy Y. Co najwyżej można porównywać poszczególne modele.

 

Komputery stacjonarne

W przypadku komputerów stacjonarnych narodziło się określenie tzw. składaka. Dzięki budowie modułowej (komputer stacjonarny składa się przeciętnie z 9-13 elementów) praktycznie każdy, kto ma elementarną wiedzę techniczną, jest w stanie złożyć komputer. Tak więc producentami komputerów stacjonarnych są zarówno duże koncerny, małe firmy kilkuosobowe, jak również użytkownicy prywatni. Na rynku dostępny jest ogromny wybór podzespołów komputerowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Kiedy składak zawodzi

REKLAMA

Warto wiedzieć, że bez względu na to, czy producentem komputera jest wielki koncern, czy mała firma, do budowy komputerów używane są te same podzespoły. Wydawać by się mogło, że skoro są to te same komponenty, to nie ma sensu płacić więcej za markowy komputer i lepiej kupić składaka.

Tu można się pomylić - podzespoły nie zawsze ze sobą prawidłowo współpracują. Tymczasem duże firmy produkują i sprzedają dany model komputera w setkach tysięcy sztuk. Nie mogą więc sobie pozwolić na wystąpienie jakichkolwiek problemów. Każdy model jest testowany (badana jest m.in. niezawodność, odporność na temperaturę, promieniowanie elektromagnetyczne itp.). Takich badań - ze względu na koszty i małą powtarzalność budowanych zestawów - nie wykonują małe firmy.

Zakup składaka ma jednak zalety. Porównując z komputerem markowym, zwykle za tę samą cenę możemy otrzymać komputer zbudowany z nowocześniejszych (szybszych czy pojemniejszych) podzespołów. Kupujący może też określić konkretne podzespoły, jakie mają wchodzić w skład budowanego zestawu (np. czy komputer ma mieć kartę telewizyjną do odbioru TV czy nie). Decydując się na komputer markowy, użytkownik musi zaakceptować konkretną konfigurację.

 

Nowy czy używany stacjonarny

Kupując używany komputer, należy zdać sobie sprawę, że najbardziej awaryjnym podzespołem są wszelkiego rodzaju wentylatory (chłodzące procesor, kartę graficzną itp.).

Należy założyć, że w używanym komputerze będziemy zmuszeni do wymiany wentylatorów, jednak nie są to duże koszty (15-100 zł). Nieco rzadziej psują się zasilacze (koszt 50-300 zł). Stosunkowo często awarii ulegają płyty główne (koszt 150-900 zł). Pozostałe elementy komputera psują się na tyle sporadycznie, że możemy wykluczyć prawdopodobieństwo awarii. Kupując używany komputer, należy więc zwrócić szczególną uwagę, na to czy nie hałasują wentylatory.

 

Ważne!

Rozważając zakup nowego bądź używanego komputera, należy odpowiedzieć na pytanie, do czego chcemy go używać. 3-4-letni komputer biurowy nadal będzie wystarczający do pracy z aplikacjami biurowymi. Jeśli jednak ma służyć do multimediów i gier, to do tego nie będzie się już nadawał. Wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową przez tego typu aplikacje jest na tyle duży, że na takim używanym komputerze multimedia i gry nie będą działać lub będą działać z nieakceptowaną prędkością. Komputery stacjonarne zwykle sprzedawane są z roczną lub dwuletnią gwarancją

 

Notebooki

REKLAMA

Kupując laptopa, do niedawna użytkownicy - poza dołożeniem pamięci operacyjnej czy wymianą dysku twardego - nie mogli czegokolwiek zmodernizować. Wszystko zmieniło się dzięki firmie Intel, która wprowadziła program verified by Intel. To program, który ma rozpocząć sprzedaż tzw. kadłubków (barebone). Cała idea opiera się na tym, aby sposób produkcji komputerów przenośnych zbliżyć do produkcji komputerów stacjonarnych. Oznacza to, że małe firmy, a nawet pojedynczy użytkownicy mogą kupować poszczególne moduły (osobno ekran z obudową, dysk twardy, płytę z procesorem itp.). W ten sposób mała firma jest w stanie sprzedawać swoje własne konfiguracje, z własnym logo, nazwą modelu itp. To sposób na przełamanie hegemonii największych producentów laptopów (np. Toshiba, Lenovo, HP i wielu innych).

Czy warto dopłacić (zwykle 10-20 proc.) i kupić markowy sprzęt przenośny, czy też zdecydować się na przenośnego składaka. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i właściwie wszystkie za i przeciw są identyczne jak w przypadku komputerów stacjonarnych. Za niemarkowym sprzętem przemawia cena oraz większy wpływ na to, co chcemy mieć wewnątrz. Także większa możliwość rozbudowy cechuje laptopy-składaki. Za markowymi komputerami przenośnymi przemawia doświadczenie dużych firm w ich budowie i zwykle lepsza jakość wykonania.

Nawet jeśli laptop objęty jest 36-miesięczną gwarancją, to na samą baterię na ogół udzielana jest gwarancja 12-miesięczna, a czasem nawet tylko sześciomiesięczna.

 

Nowy czy używany przenośny

Decydując się na zakup używanego laptopa, należy wziąć pod uwagę te same zasady, o jakich pisaliśmy w przypadku komputerów stacjonarnych (z tą różnicą, że w komputerach przenośnych najbardziej awaryjna jest bateria, która kosztuje 200-800 zł. Pozostałe podzespoły psują się rzadko).

W komputerze stacjonarnym, w przypadku awarii płyty głównej czy karty graficznej naprawa polega na wymianie jednego podzespołu. W laptopie awaria płyty głównej, karty graficznej czy matrycy powoduje, że na ogół naprawa kosztuje więcej niż warte jest całe urządzenie.

Choć zakłada się, że niezawodność laptopa jest większa niż komputera stacjonarnego, to jednak w przypadku awarii niektórych komponentów laptopa strata finansowa jest większa.

 

Nowy czy używany monitor

Decydując się na zakup używanego monitora, należy zdać sobie sprawę, że jego jakość zależeć będzie od intensywności, z jaką był dotąd użytkowany. Dwuletni monitor LCD użytkowany 2-3 razy w tygodniu przez kilka godzin dziennie będzie godny polecenia. Ten sam monitor, ale użytkowany przez 24 godziny na dobę - już nie. Na pewno nie należy rozważać zakupu używanego monitora kineskopowego CRT. Ta technologia odchodzi w zapomnienie.

Większy pobór energii i promieniowanie kineskopu przemawiają za tym, by nie kupować takich monitorów. Jeśli rozważamy zakup używanego monitora LCD, należy sprawdzić, czy nie ma on żadnych rys na powierzchni matrycy (rysy takie nie są możliwe do usunięcia), a następnie czy monitor nie ma uszkodzonych subpikseli (to małe punkty na matrycy, trwale świecące w jednym z trzech kolorów - niebieski, czerwony lub zielony). Można to sprawdzić na ciemnym tle. Jeśli chcemy zbadać, czy monitor nie ma martwych pikseli (małych punktów na matrycy, które są trwale czarne), robimy to na jasnym tle.

Warto kupić używany monitor, ale tylko pod warunkiem, że jest to monitor LCD, do tego nie był nadmiernie eksploatowany i pozbawiony jest wad.

Obecnie ceny nowych monitorów są stosunkowo niskie (w porównaniu z rokiem ubiegłym jest to nawet kilkadziesiąt procent taniej). Kupując używany monitor, często nie ma on gwarancji, a do tego postęp technologiczny jest tak szybki, że na ogół 2-3-letni monitor ma gorsze parametry techniczne niż nowy. Zakup używanego monitora jest racjonalny tylko przy odpowiednio niskiej cenie.

 

CZY KUPIĆ UŻYWANY KOMPUTER STACJONARNY?

ZA:

• niższa cena

• sprawdzony pod względem kompatybilności

PRZECIW:

• zwiększone ryzyko awarii

• dla komputerów powyżej roku lub 2 - brak gwarancji

• dla zastosowań multimedialnych możliwa zbyt mała wydajność

• często nieznane pochodzenie

 

CZY KUPIĆ UŻYWANY LAPTOP?

ZA:

• niższa cena

• sprawdzony ekran na okoliczność uszkodzonych pikseli

PRZECIW:

• w przypadku awarii żywotnych elementów, nieopłacalna naprawa

• mała żywotność baterii

• dla starszych laptopów - brak gwarancji

• często niewiadomego pochodzenia

• często niezadowalająca wydajność

 

Ważne!

Czas gwarancji na komputery przenośne to zwykle jeden rok lub dwa lata, choć zdarzają się (szczególnie z najwyższej półki) modele objęte trzyletnią gwarancją

ROBERT DRZAZGOWSKI

robert.drzazgowski@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uważam, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 4 czerwca 2024 r. niesprawiedliwie pominął grupę emerytów, która złożyła wnioski o wcześniejszą emeryturę między 6 czerwca a 31 grudniem 2012 r.

Do naszej redakcji stale trafiają historie emerytów, którzy uważają, że zostali pokrzywdzeni przez niekorzystne przeliczenie wcześniejszych emerytur. Trwa to od 2013 r. aż do dnia dzisiejszego. Mechanizm pokrzywdzenia? Emerytura powszechna jest pomniejszana o np. 1000 zł miesięcznie jako sankcja za pójście na emeryturę wcześniejszą. Miesiąc w miesiąc. W artykule przykład takiego listu – autorem jest emerytowany operator kamery. Opisał, że wprost pytał się w ZUS w 2012 r (pracowników i służby prasowe), czy straci na emeryturze powszechnej za pójście na wcześniejszą emeryturę. Usłyszał, że absolutnie nie. Okazało się, że stracił i traci do teraz (do 2025 r.). Historia emeryta jest więc interesująca bo czuł w 2012 r., że zbyt piękne jest, aby nie było jakiegoś haczyka we wcześniejszej emeryturze. I próbował uniknąć zagrożenia szukając informacji w ZUS. Nie udało mu się (pomimo starań).

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie

Zasiłek nie przez 180 ale nawet przez 365 dni dla wybranych osób. Jest ustawa i czeka na wejście w życie, ale czy to wpłynie na aktywizację osób bezrobotnych? Raczej nie, tym bardziej, że ustawodawca poszerzył krąg podmiotów mający prawo do zasiłku przez rok.

Kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. Już od czerwca 2025 r.

Na polskich przedsiębiorców ale i konsumentów, już za miesiąc, bo w czerwcu 2025 r. czekają kolosalne zmiany dot. takich usług i produktów: bankomaty, terminale płatnicze, wpłatomaty, laptopy, smartfony, tablety, automaty biletowe, routery, modemy, piloty i inne. O co chodzi?

Co za profity dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny - jest już ustawa

Jak się okazuje Karta Dużej Rodziny uprawnia nie tylko do licznych ulg i zniżek, jak i zasad pierwszeństwa w życiu społecznym co do korzystania z tzw. rzeczy powszechnego użytku czy miejsc użyteczności publicznej, ale rodzice - posiadacze Karty Dużej Rodziny mają też specjalne profity na rynku pracy! Czy rzeczywiście będzie to dobre rozwiązanie do ich aktywizacji? Tym bardziej, że będzie to generowało ogromny koszt dla skarbu państwa. Zatem jakie są zasady Karty Dużej Rodziny? I co to jest wyszukiwarka partnerów KDR?

REKLAMA

Ponad 4000 zł na nowoczesną protezę zębową do wzięcia dla każdego już w maju 2025 r. Nareszcie jest nowe zarządzenie Prezesa NFZ

10 kwietnia br. został opublikowany projekt nowego zarządzenia Prezesa NFZ, które ma wejść w życie już w maju br. i z którego wynikają wartości punktowe dla protez „o charakterze overdenture”, na podstawie których będzie można określić przysługujące kwoty refundacji. To doprecyzowanie dotychczas „martwych” przepisów, na które wiele osób czeka już od stycznia br., sprawi, że – możliwość wykonania nowoczesnej protezy, na koszt NFZ, wreszcie stanie się rzeczywistością. Jest jednak pewien haczyk – proteza „o charakterze overdenture” to nie do końca to samo, co proteza overdenture.

Pytania online na aplikację adwokacką i radcowską. Przygotuj się do egzaminu wstępnego 2025 r. [KK i KPK, pytania z 2024 r.]
22 pytania testowe na egzamin wstępny dla kandydatów na aplikantów adwokackich i radcowskich. Kodeks karny i Kodeks postępowania karnego, pytania z 2024 r.
Grozi nam upadek tysięcy firm. Co z zakazem używania wyrobów pirotechnicznych? Czy powstaną strefy wolne od fajerwerków?

Stowarzyszenie Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki z niepokojem śledzi działania legislacyjne prowadzące do jej likwidacji. Przestrzega przed upadłością tysięcy firm i niekontrolowanym napływem do Polski niebezpiecznej pirotechniki niewiadomego pochodzenia.

Ci, którzy są po pięćdziesiątce dostaną przelew z ZUS. Na ich konto trafi ponad 4 tysiące złotych. Jak to możliwe?

Skąd ten przelew na kilka tysięcy złotych i to jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego? Dla kogo Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest aż tak hojny? Chodzi o tak zwane świadczenie kompensacyjne. To odpowiednik pomostówki. Taka comiesięczna ZUS-owska pensja może wynieść nawet ponad 4 tysiące złotych. Wyjaśniamy, komu należy się taki przywilej i jakie trzeba spełnić warunki.

REKLAMA

Wybory prezydenckie 2025 coraz bliżej. Sprawdź, jak głosować poza miejscem zamieszkania. Nie przegap terminów!

Już 18 maja odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jeśli w dniu głosowania nie będziesz w swoim miejscu zameldowania, masz jeszcze kilka dni, by złożyć odpowiednie wnioski. Wyjaśniamy, jak zagłosować korespondencyjnie, przez pełnomocnika lub w innym lokalu – i do kiedy trzeba to załatwić.

Zmiany w urlopach: 2 dni wolne na 1 dziecko, 3 na 2 dzieci, 4 na 3 dzieci, 5 na 4 dzieci, a za odmowę udzielenia – 30 tys. zł kary dla pracodawcy

Na 1 dziecko – 2 dni wolne, na 2 dzieci – 3 dni wolne, na 3 dzieci – 4 dni wolne, a na 4 i więcej – 5 dni wolnych, z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia, a za odmowę zwolnienia od pracy w ramach ww. puli – 30 tys. zł kary dla pracodawcy. O zmianę art. 188 kodeksu pracy – w dniu 12 kwietnia br., zawnioskowały do Ministry Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Rzeczniczka Praw Dziecka i Okręgowa Rada Adwokacka, poddając pod wątpliwość zgodność ww. przepisu z konstytucyjną zasadą równości oraz zasadą ochrony praw dziecka. Czy położy to kres absurdowi tylko 2 dni zwolnienia od pracy w roku kalendarzowym, na wszystkie dzieci i łącznie dla obojga rodziców?

REKLAMA