reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Związek z Włochem - jaki prawa ma dziecko?

Prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych. Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

 Problemy z ojcem dziecka

Jestem mamą 18-miesięcznej Julii. Kilka miesięcy temu, po burzliwym związku z moim partnerem, postanowiłam rozstać się z nim. Niestety, musiałam opuścić mieszkanie wraz z córeczką, ponieważ jest ono własnością mojego byłego narzeczonego. Według niego nie mamy prawa, by w nim mieszkać. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest to prawda?
Oprócz tego mój konkubent, pomimo że jest właścicielem dobrze prosperującej firmy (niestety zarejestrowanej na inną osobę) nie płaci alimentów na małą Julię. W tej chwili nigdzie nie pracuję, ponieważ córeczki nie przyjęto do żłobka. Zmuszona jestem na wynajem mieszkania wraz z moją znajomą i nie wiem przez jaki czas jeszcze będę w stanie uiszczać wszelkie opłaty związane z wynajmem oraz życiem nas obu. Chciałabym się dowiedzieć, w jaki sposób we Włoszech można egzekwować alimenty na dziecko, w przypadku gdy ojciec jest oficjalnie bezrobotny? Czy istnieje, podobnie jak w Polsce, fundusz alimentacyjny, czy może można zmusić, by to np. rodzice konkubenta płacili alimenty?
Katarzyna, e-mail

Artykuł 155 włoskiego kodeksu cywilnego (stosowany również w przypadku, kiedy rodzice nie są małżeństwem) chroni prawo dzieci do pozostania w mieszkaniu.

Pozwala to na przyznanie mieszkania przez sędziego jednemu z rodziców, nawet jeśli rodzic ten nie jest właścicielem mieszkania lub jego najemcą.

Nie ma prawa do otrzymania mieszkania osoba ubiegająca się, której dziecko nie jest dzieckiem również drugiej osoby.

Należy też sprecyzować, iż prawo do korzystania z mieszkania ustaje w przypadku kiedy osoba, której zostało ono przyznane przestaje w nim mieszkać, zamieszkuje z nowym partnerem lub zawiera nowy związek małżeński.

Pani Katarzyna może wystąpić do sądu o przyznanie jej możliwości korzystania z ww. mieszkania.

Jeżeli chodzi o alimenty na dziecko, prawo włoskie przewiduje obowiązek utrzymywania i wychowywania dzieci przez obojga rodziców proporcjonalnie do posiadanych środków i możliwości zarobkowych.

W przypadku młodej matki z dzieckiem, zachowanie jej włoskiego konkubenta, który nie płaci alimentów jest niezgodne z prawem.

Zobacz również: Alimenty od ojca Włocha

Matka ta może zwrócić się do sądu w celu otrzymania zwrotu części wydatków poniesionych na rzecz dziecka, jak też o przyznanie miesięcznej sumy pieniężnej na jego utrzymanie.
Sąd może nakazać w stosunku do niepłacącego rodzica zajęcie jego dóbr (np. nieruchomości, mebli, samochodu), jak też konta bankowego i pensji.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Nasz Świat

Portal dla Polaków we Włoszech

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

dziecko, / fot. Fotolia
dziecko, / fot. Fotolia

CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Frydrych

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama