| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Alimenty za granicą > Alimenty od ojca Włocha

Alimenty od ojca Włocha

Kiedy jedno z rodziców jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie. Warunkiem jest spełnienie kilku dodatkowych kryteriów.

"Jestem po rozwodzie z obywatelem Włoch. Mamy syna, który ma obecnie prawie 14 lat. Mój były mąż nie płaci na dziecko alimentów od marca 2010 r., pomimo tego, że mam wyrok sądowy, gdzie zostały przyznane alimenty na dziecko (sprawa odbyła się w Polsce ). Niestety mąż wymawia się stale brakiem pracy, a od pewnego czasu nie odpowiada nawet na moje e-maile. Nie interesuje się w ogóle naszym dzieckiem. Udałam się do Sądu w Częstochowie, aby zgodnie z Konwencją został upomniany o  zapłacenie alimentów, niestety sprawa ciągnie się koszmarnie długo i bez skutku. Bardzo proszę o radę, co mam robić i do kogo się zwrócić we Włoszech, aby można było ściągnąć od niego zaległe pieniądze. Chciałabym się dowiedzieć, jaka jest procedura we Włoszech, a w przypadku, jeśli alimenty nie będą możliwe do odzyskania, co mam dalej zrobić? Kto może mi pomóc?"
S.T.

Szanowna Pani,

kiedy jedno z rodziców, w tym przypadku Pani, jest w posiadaniu wyroku zagranicznego, który zasądza alimenty od drugiego rodzica i powyższy wyrok musi zostać wykonany we Włoszech, według obowiązującego obecnie prawa włoskiego i europejskiego, uznanie wyroku zagranicznego powinno nastąpić automatycznie, pod warunkiem, że spełnia on pewne wymogi podyktowane obowiązującymi normami.

Niestety, tak naprawdę, nie odbywa się to automatycznie, gdyż obowiązujące przepisy nie dyktują praktycznych reguł takiego uznania zagranicznych wyroków, i w związku z powyższym należy wnieść prośbę do włoskiego Sądu Apelacyjnego o tzw. “accertamento” tzn. zweryfikowanie, czy wyrok zagraniczny zawiera wszelkie niezbędne wymogi.

Zobacz również serwis: Alimenty

W opisanej powyżej procedurze musi być Pani reprezentowana przez adwokata, który w Pani imieniu złoży wniosek z prośbą o “accertamento” do kompetentnego Sądu Apelacyjnego. Do wniosku musi zostać dołączona kopia autentyczna (według prawa polskiego) wyroku rozwodu z tłumaczeniem przysięgłym z języka polskiego na włoski oraz zaświadczenie przewidziane w art. 54 rozporządzenia CE n.44/2001 (model powyższego zaświadczenia może zostać ściągnięty z Internetu), które musi zostać wypełnione przez Sędziego, który wydał wyrok. Zgodnie z art. 56 rozporządzenia CE n. 44/2001 polskie dokumenty nie muszą być zalegalizowane.

Decyzja, którą wyda włoski Sąd Apelacyjny, która uzna wyrok zagraniczny wraz z wyrokiem będą stanowiły tytuł do zaktualizowania postanowień polskiego wyroku i do wszczęcia egzekucji.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »