| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Rozmowa kwalifikacyjna > Czy warto negocjować zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej

Czy warto negocjować zarobki na rozmowie kwalifikacyjnej

Negocjacje z pracodawcą dotyczące wynagrodzenia są bardzo drażliwym punktem rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu ludzi w ogóle nie porusza tego tematu z uwagi na fakt, iż tak bardzo chcą zdobyć zatrudnienie, że mają obawy, czy nie stanie się to powodem odmownej decyzji w sprawie konkretnego pracodawcy.

Na rozpoczęcie rozmowy od negocjacji finansowych mogą pozwolić sobie wysokiej klasy specjaliści, których pracodawca sam zaprasza na rozmowę, ponieważ chce pozyskać takiego pracownika w swojej firmie. Zazwyczaj odbywa się to na zasadzie „podkupieniu pracownika” czyli głównym powodem dla którego osoba miałaby zmienić pracę jest znaczny wzrost wynagrodzenia przy zachowaniu podobnych warunków pozostałych elementów, takich jak możliwości awansu, z poprzedniego miejsca zatrudnienia.

Należy również pamiętać, że można negocjować nie tylko samo wynagrodzenie, które jest wypłacane comiesięcznie, lecz również istnieją inne możliwości finansowego wsparcia. Często osoby zgadzają się na niższą pensję w zamian za dodatkowe premie uzależnione od efektów pracy, za opiekę medyczną, za świąteczne bony na zakupy czy dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego. Są to źródła finansowania, które w korzystny sposób wpływają na pozyskanie dodatkowego dochodu w budżecie domowym.

Najczęściej to pracodawca zadaje pytanie dotyczące oczekiwań pieniężnych ze strony kandydata do pracy. Osoba, która nie jest na nie przygotowana, najczęściej wpada w zakłopotanie i mówi, że będzie pracować za każde pieniądze. Dla nieuczciwego pracodawcy jest to informacja, że taką można wykorzystać, że nie jest ona pewna swojej wartości, swoich kwalifikacji. Dlatego też, wbrew pozorom, pracodawcy cenią sobie, kiedy kandydat nie krępuje się odpowiadać na tego typu pytania i próbuje przedstawić, że jest osobą godną zainwestowania.

Negocjacje podczas rozmowy kwalifikacyjnej pozwalają uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji, które mogą się pojawić po zatrudnieniu kandydata. Osoba, która nie jest świadoma, jakie wynagrodzenie chce jej zaproponować pracodawca, może się rozczarować przy podpisywaniu umowy, gdyż liczyła na więcej. Wówczas w trudnej sytuacji są osoby, które poczyniły specjalne kroki, aby pozyskać tę pracę, np.: zwolniły się z poprzedniego miejsca zatrudnienia, znalazły opiekunkę do dziecka, podjęły konkretny kierunek studia, by spełnić oczekiwania pracodawcy.

Dlatego też nie należy się bać poruszać kwestii finansowych w rozmowie z pracodawcą, gdyż w dużej mierze to właśnie pieniądze są motywem do podejmowania kolejnego zatrudnienia.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »