REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek komunijny - kiedy nie trzeba go płacić?

 Blog Księgowy
Piszemy o finansach i podatkach
Prezent na komunię a podatek
Prezent na komunię a podatek

REKLAMA

REKLAMA

Prezent komunijny to klasyczna darowizna. Nie zawsze jednak trzeba od niej zapłacić podatek. Jak „ominąć” płacenie podatku komunijnego?

Drogi prezent na komunię? Pamiętaj o podatku komunijnym

Oprócz tradycyjnej „koperty” dzieci coraz częściej dostają drogie prezenty na komunię. W sklepach pojawia się wielkie szaleństwo promocyjnych cen na laptopy, quady czy konsole do gier. Prezent komunijny to klasyczna darowizna, od której zazwyczaj należy zapłacić podatek. Czym zatem jest podatek komunijny?

REKLAMA

Komunia podatek – jak się za to zabrać

REKLAMA

Sezon komunijny jest już w pełni. Rodzice, których dzieci nie otrzymały drogich prezentów mogą odetchnąć z ulgą. Jednak rodzice, których dzieci otrzymały „pokaźniejsze” podarki muszą zastanowić się nad kwestiami podatkowymi. Wysokość podatku, jak również warunki, które uprawniają do zwolnienia czy kwota, po której przekroczeniu pojawiają się obowiązki podatkowe są uzależnione od tzw. grupy podatkowej. Jest to relacja wiążąca darczyńcę i obdarowanego. Warto również pamiętać, że kwota do opodatkowania sumuje się z ostatnich 5 lat.

Nie trzeba płacić podatku od prezentów otrzymanych od najbliższej rodziny. W ustawie przewidziane zostały zwolnienia i ulgi, których skuteczność będzie uzależniona od spełnienia określonych warunków – czyli np. kogo zalicza się do najbliższej rodziny. Te osoby mogą obdarowywać dziecko bez żadnego limitu i bez płacenia za to podatku, ale trzeba pamiętać o tym, że darowiznę, która przekracza 9 637 zł należy zgłosić fiskusowi. Jest również drugi warunek – jeśli darowizną są pieniądze. W tym przypadku, aby skorzystać ze zwolnienia należy przelać pieniądze na rachunek bankowy nabywcy lub rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo kredytową lub przekazem pocztowym.

Jak kształtują się limity?

  • grupa 0 – małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha – bez limitu,
  • I grupa – małżonek, zstępni (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie – 9 637 zł,
  • II grupa – zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie, pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych – 7 276 zł,
  • III grupa – inni nabywcy – 4 902 zł.

Jak „ominąć” płacenie podatku komunijnego?

Podatku można uniknąć, gdy fakt przekazania darowizny zostanie zgłoszony w Urzędzie Skarbowym do 6 miesięcy. Ważna jest tutaj darowizna pieniężna – środki muszą być przekazane przelewem na konto bankowe lub pocztą. W przeciwnym razie gotówka podlega opodatkowaniu z automatu. 

Co w przypadku zaniechania obowiązku podatkowego?

Ze względu na to, że dziecko jest małoletnie, odpowiada za niego rodzic i tym samym wszystkie obowiązki podatkowe przechodzą na rodzica. W przypadku, gdy rodzice nie zgłoszą faktu otrzymania drogiego prezentu odpowiednim urzędom, grozi im kara grzywny. Pamiętajmy, że weryfikacja prawidłowości wywiązania się z obowiązku podatkowego może następować w toku prowadzonych przez organy podatkowe czynności sprawdzających, kontroli czy postępowań podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Podatek od darowizn

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon senioralny w tym kwartale. Taki jest plan, czekamy na realizację

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

REKLAMA

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Odszkodowanie za opóźniony lot. Ile wynosi? Jak się o nie ubiegać?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE 261/2004 ujednolica prawo lotnicze na terenie Unii Europejskiej. Rozporządzenie to określa zasady pomocy oraz odszkodowania dla podróżnych m.in. w przypadku opóźnionego lotu.

W listopadzie i grudniu 2024 r. wypłaty 1500 zł + dla rodziców dzieci od 12. do 35. miesiąca życia. Wnioski można składać od 1 października 2024 r.

Wnioski do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października. Wiceministra rodziny Aleksandra Gajewska zapewniła, że pieniądze zostaną wypłacone do końca roku. Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk dodał, że Zakład będzie gotowy do obsługi tego zadania.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

REKLAMA

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA