Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podatek od prezentów ślubnych - kiedy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

 Blog Księgowy
Piszemy o finansach i podatkach
Darowizna, prezent/ Fot. fotolia
Darowizna, prezent/ Fot. fotolia
Coraz częściej wesela są na celowniku urzędów skarbowych. Prezenty ślubne mogą być bowiem traktowane jako darowizna. Wysokość podatku oraz to czy go zapłacimy jest zależna od kwoty jaką otrzymamy oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy. Jakie środki należy zgłosić fiskusowi?

Skarbówka chce kontrolować finanse państwa młodych

Ślub! to brzmi pięknie – biała suknia, kwiaty, obrączki, zabawa weselna do samego rana….od strony nowożeńców to długie i skrupulatne przygotowania a przede wszystkim zbieranie środków na organizację najważniejszego wydarzenia w ich życiu.

Więc co może mieć wspólnego urząd skarbowy z tą romantyczną i pełną wzruszeń ceremonią? Zdawałoby się, że nic – a jednak coraz częściej wesela są na celowniku fiskusa a dokładnie prezenty, które otrzymują nowo poślubieni.

Zgodnie z przepisami owe prezenty mogą być traktowane jako darowizna. W świetle prawa darowizna to „rodzaj umowy nazwanej prawa cywilnego, która ma na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanemu korzyści (wzbogacenie obdarowanego) kosztem majątku darczyńcy”.

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Oznacza to, że darowizna w postaci „koperty” podlega opodatkowaniu i obowiązkiem młodych małżonków będzie się z niej rozliczyć. Teraz nasuwa się pytanie czy zapłata podatku od prezentu (w formie gotówkowej lub rzeczowej) jest konieczna? Otóż czy podatek będzie naliczony, decydują różne czynniki.

Jeśli młoda para otrzymała prezenty o niskiej wartości majątkowej tj. kwiaty, alkohol, książki oraz niewielkie gotówkowo kwoty nie muszą uiszczać od tych podarunków podatku.

Natomiast jeśli suma prezentów – uzbieranych przez 5 lat przekroczy ustalony limit, wówczas nowożeńcy będą musieli zgłosić ten fakt skarbówce.

Ile i od kogo?

Wysokość podatku oraz to czy go zapłacimy, jest zależna od kwoty jaką otrzymamy oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy. Wysokość składki ustala się w oparciu o grupę podatkową, do której przynależą dwie strony. Jeśli ustalony limit zostanie przekroczony wówczas należy poinformować o tym US na odpowiednim formularzu.

GRUPA PODATKOWA PRÓG PODATKOWY NUMER FORMULARZA DO US
I grupa podatkowa: małżonek, wstępni (rodzicie, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki) rodzeństwo, ojczym, macocha. 9637 zł SD-3 lub SD-Z2
II grupa podatkowa: zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie innych zstępnych. 7 276 zł  

SD-3

III grupa podatkowa: pozostałe osoby niespokrewnione np. pracodawca, niespokrewniona matka chrzestna. 4092 zł SD-3

Należy pamiętać, iż powyższe kwoty dotyczą wartości progu, który przypada na jedną osobą – w przypadku prezentów ślubnych, które są wspólną własnością Młodej Party – ich wartość należy podzielić na dwa.

Podatek w wysokości od 3% do 12% płaci się od nadwyżki ponad wymienionej wolnej kwoty.

Zgodnie z Dz. U. 1983 nr 45 poz. 207 ustawy o podatku od spadków i darowizn, prezent otrzymany od członka I grupy podatkowej nie podlega opodatkowaniu. Jednocześnie, wartość otrzymanego podarunku nie ma znaczenia. Aby otrzymać prezent „legalnie” należy spełnić następujące wymogi:

 • otrzymaną darowiznę np. samochód należy zgłosić do urzędu skarbowego w formie druku SD-Z2 w przeciągu 6 miesiącu od otrzymania podarunku.
 • Jeśli darowizną jest gotówką – dokumentem potwierdzającym będzie np. wyciąg bankowy

Spełnienie powyższych warunków jest koniecznie, gdy wartość darowizny przekracza przykładowo w I grupie kwotę 9 637 zł otrzymaną w ciągu 5 lat od jednej osoby. Jeśli termin zostanie przekroczony – zapłata podatku będzie konieczna od kwoty przekraczającą wyznaczony próg. Posłuży nam do tego formularz SD-3 z obliczonym podatkiem do zapłaty.

Jeśli darczyńcą będzie osoba z grupy III (najczęściej niespokrewnieni rodzice chrzestni bądź pracodawca) do obowiązku małżonków, będzie odprowadzenie podatku od progu 4092 zł.

Znalazł się sposób na to, aby uniknąć zapłaty składki do skarbówki – mianowicie, jeśli pracodawca chce podarować swojemu pracownikowi prezent w formie obfitej koperty, w tym wypadku lepszym rozwiązaniem będzie przelanie określonej kwoty na konto pracownika w ramach premii, która powiększy jego wypłatę. Z punktu widzenia księgowego przelew będzie traktowany jako przychód ze stosunku pracy i wystąpi opodatkowanie oraz składkowanie zgodnie z przepisami.

Na szczęście, urzędy nie mają w zwyczaju uskuteczniać kontroli zawartości prezentów i kopert każdego nowożeńców, niemniej jednak, należy mieć na uwadze fakt, gdy młodzi zdecydują się na zakup czegoś wartościowego np. mieszkania za środki m.in. z wesela a przychód nie będzie w 100% „legalny” – urzędniczy będą domagali się zapłaty karnej stawki podatkowej w wysokości 20% od kwoty darowizny.

Polecamy serwis: Podatek od darowizn

Komplet e-booków: Budowa domu bez pozwolenia + Gwarantowany kredyt mieszkaniowy
Opisz nam swój problem i wyślij zapytanie.

Wycena w ciągu godziny.
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kiedy składać wniosek o "Dobry Start” w 2022 r.?
  Wnioski o "Dobry Start" na nowy okres świadczeniowy będzie można składać od piątku 1 lipca 2022 r. Świadczenie przyznaje ZUS.
  Alimenty. Rząd szykuje nowelizację KRO. Co się dokładnie zmieni?
  Coraz częściej pojawiają się informacje, że w polskim systemie prawnym dojdzie do zmian dotyczących uproszczania alimentów, w tym wprowadzenia instytucji tzw. alimentów natychmiastowych.
  Wniosek o "Dobry start" od 1 lipca 2022 r.
  Od 1 lipca 2022 r. rodzic będzie mógł złożyć wniosek o "Dobry start". Z danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, iż każdego roku z programu korzysta ok. 4,4 mln dzieci.
  We Włoszech będzie obowiązek przyjmowania płatności kartą
  Od 30 czerwca 2022 r. we Włoszech odmowa przyjęcia płatności kartą będzie naruszeniem przepisów, karanym grzywną.
  Dom bez formalności do 70 m2 – GUNB udostępnił 70 darmowych projektów
  Gotowe projekty domów do 70 m2 umożliwiają zminimalizowanie kosztów budowy domu w ramach programu Dom bez formalności. Został on wprowadzony jako element Polskiego Ładu. Ma ograniczyć formalności i koszty budowy.
  Whistleblowing. Dyrektywa nie została wdrożona w terminie. Jakie przepisy dot. sygnalistów obowiązują w Polsce?
  Polski rząd nie zdążył wdrożyć ustawy o sygnalistach zgodnie z terminem narzuconym przez UE. Co to oznacza dla podmiotów komercyjnych? Jakie rozwiązania można obecnie stosować w firmach i jakie będą ich konsekwencje prawne? Jakie uprawnienia przysługują sygnalistom?
  Milion złotych odszkodowań za naruszenia praw pacjenta
  Odszkodowania za naruszenie praw pacjenta Zakończone w ostatnich tygodniach sprawy z udziałem RPP przyniosły pacjentom, na mocy zawartych ugód sądowych i pozasądowych, odszkodowania w łącznej kwocie blisko miliona złotych – przybliża Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec. Rzecznik Praw Pacjenta działa przez sądem na prawach przysługujących prokuratorowi.
  Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości
  Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.
  Przywóz z Ukrainy zwierząt zagrożonych wyginięciem - zmiany
  Od 24 czerwca 2022 r. zmieniają się procedury przywozu z Ukrainy do Polski zwierząt zagrożonych wyginięciem.
  27 czerwca 2022 r. ostatni etap przejścia na DVB-T2/HEVC
  Czwarty ostatni etap przejścia na standard DVB-T2/HEVC naziemnej telewizji cyfrowej nastąpi 27 czerwca 2022 r. Jakie województwa obejmie?
  W roku szkolnym 2021/2022 rozkwitł rynek korepetycji [BADANIE]
  Z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, iż co czwarty uczeń zapracował na oceny na świadectwie pobierając korepetycje.
  Żaryn: Od 1 lipca przy granicy z Białorusią normalne przepisy i dostęp
  Od 1 lipca przy granicy z Białorusią zaczną obowiązywać normalne przepisy i będzie dostęp do dotychczas wyłączonego trzykilometrowego pasa wzdłuż granicy - przypomniał w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
  Spór o księgi wieczyste i dane osobowe. Co zmieni wyrok NSA?
  UODO podkreśla, że dostęp do informacji zawartych w księgach wieczystych nie powinien być powszechny, choć niektóre instytucje próbują to zmienić. Obecnie trwa spór sądowy między UODO a GUGiK. Sprawę ma rozstrzygnąć NSA.
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego już działa
  Newsletter Krajowego Rejestru Sądowego ma być narzędziem chroniącym biznes przed kradzieżą spółki.
  Jakie prawa ma ojciec dziecka?
  Jakie prawa przysługują ojcu w związku narodzinami dziecka i jego wychowywaniem?
  Rząd nie przedłuży ponad 120 dni wsparcia dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy
  Rząd nie przestaje wspierać rodzin, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Świadczenie za pomoc przysługuje przez 120 dni. Okres ten będzie wydłużany w przypadku pomocy m.in. niepełnosprawnym, seniorom i kobietom w ciąży - wyjaśnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
  Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później
  Frankowicz pozywa bank. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zebrać przed pójściem do sądu?
  Wielu posiadaczy tzw. kredytów frankowych cały czas bije się z myślami „iść czy nie iść” do sądu. Dziś nie ma już żadnych wątpliwości, że można uwolnić się od kredytu frankowego (mówimy w tym przypadku o kredycie aktywnym, a więc takim, który cały czas spłacamy) albo odzyskać nadpłacone bankowi pieniądze w przypadku kredytu frankowego już spłaconego jeśli tylko kredytobiorca zdecyduje się pójść do sądu. Jakie dokumenty dot. kredytu frankowego trzeba zgromadzić przed złożeniem pozwu?
  Wakacje 2022 - ostatnie z bonem turystycznym
  Wakacje to dobry moment na to, by wykorzystać bon turystyczny. Płatności w tej formie będzie można dokonać do 30 września 2022 r.
  Zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych
  Sejm uchwalił zmiany w wydawaniu dokumentów sądowych i notarialnych. Większość dokumentów wytwarzanych przez sądy i notariuszy nie będzie musiała być sporządzana na specjalnych blankietach.
  Projekt liberalizujący przepisy aborcyjne odrzucony przez Sejm
  Sejm odrzucił w czwartek obywatelski projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży. Proponowane przepisy zakładały m.in. prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia.
  Dopłaty do węgla - ustawa gwarantująca cenę węgla uchwalona przez Sejm
  Dopłaty dla węgla dla sprzedawców mają umożliwić wprowadzenie ceny gwarantowanej węgla dla kupujących. Ustawowa cena gwarantowana ma wynieść 996 zł za tonę. Jakie będę warunki i zasady skorzystania z ceny gwarantowanej i z dopłaty do węgla?
  Jak nawiązać dobrą relację z samym sobą i partnerem?
  W pierwszej kolejności warto zbudować relację z samym sobą, aby móc później umiejętnie i w naturalny sposób pielęgnować związek z drugą połówką.
  Pozwolenie na broń palną w Polsce – jak je uzyskać
  Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce może mieć miejsce tylko w określonych ustawą przepisach. Jej nabycie i posiadanie bez zezwolenia jest zabronione. Jak je uzyskać?
  Będzie nie tylko rejestr ciąż ale i rejestr wkładek antykoncepcyjnych - RPO oczekuje wyjaśnień
  Rejestr ciąż i wkładek antykoncepcyjnych w Polsce wejdzie w życie jeszcze w 2022 roku. Rzecznik Praw Obywatelskich ma jednak poważne wątpliwości m.in. co ich konstytucyjności.