reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Jak zapłacić podatek od darowizny krok po kroku?

Jak zapłacić podatek od darowizny krok po kroku?

Kiedy należy zapłacić podatek od darowizny? Jakie są grupy podatkowe i wysokość podatku? Podpowiadamy jak krok po kroku zapłacić podatek od darowizny.

Problematyka podatku od spadków i darowizn jest skomplikowana. Wymaga dokładnej analizy konkretnego przypadku i odpowiedzenia na kilka podstawowych pytań:

  1. Do której grupy podatkowej należy osoba, na rzecz której nastąpiło przysporzenie?
  2. Jaka jest kwota przysporzenia?
  3. Czy przysługuje zwolnienie od podatku?
  4. Czy należy zgłaszać przysporzenie do Urzędu Skarbowego?

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Krok 1
Do której grupy podatkowej należy osoba, na rzecz której nastąpiło przysporzenie?

Analizę należy rozpocząć od ustalenia, do której grupy podatkowej należy obdarowany. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn wyróżniamy następujące grupy podatkowe:

  • Grupa I, do której zaliczamy: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie itd.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  • Grupa II, do której zaliczamy: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  • Grupy III, do której zaliczamy: innych nabywców.

Należy pamiętać, że za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

Krok 2
Jaka jest wartość darowizny?

Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

  • 9637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
  • 7276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
  • 4902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Pamiętaj, że jeśli otrzymujesz kilka darowizn od jednej osoby, to do wartości ostatniej darowizny należy doliczyć wartość poprzednich, uzyskanych w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Obdarowany jest zobowiązany wymienić w zeznaniu podatkowym rzeczy i prawa majątkowe nabyte we wskazanym powyżej okresie.

Osoba A w 2014 r. zawarła ze swoją ciotką umowę darowizny i przekazała jej kwotę 5.000 zł. Ciotka, jako rodzeństwo rodziców zaliczana jest to II grupy podatkowej. Następnie w 2018 r. osoba A zawarła z ciotką drugą umowę darowizny i przekazała jej kwotę 3.000 zł. W okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym miała miejsce darowizna na kwotę 3.000 zł, strony również zawarły umowę darowizny na kwotę 5.000 zł, zatem należy dodać wartość tych darowizn. Łącznie darowizna wynosiła 8.000 zł, zatem przekracza kwotę zwolnienia dla II grupy podatkowej (7.276 zł).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama