REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zapłacić podatek od darowizny krok po kroku?

Podatek od darowizny w 2019 r./ fot. shutterstock
Podatek od darowizny w 2019 r./ fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy należy zapłacić podatek od darowizny? Jakie są grupy podatkowe i wysokość podatku? Podpowiadamy jak krok po kroku zapłacić podatek od darowizny.

Problematyka podatku od spadków i darowizn jest skomplikowana. Wymaga dokładnej analizy konkretnego przypadku i odpowiedzenia na kilka podstawowych pytań:

REKLAMA

 1. Do której grupy podatkowej należy osoba, na rzecz której nastąpiło przysporzenie?
 2. Jaka jest kwota przysporzenia?
 3. Czy przysługuje zwolnienie od podatku?
 4. Czy należy zgłaszać przysporzenie do Urzędu Skarbowego?

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Krok 1
Do której grupy podatkowej należy osoba, na rzecz której nastąpiło przysporzenie?

Analizę należy rozpocząć od ustalenia, do której grupy podatkowej należy obdarowany. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn wyróżniamy następujące grupy podatkowe:

 • Grupa I, do której zaliczamy: małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki itd.), wstępnych (rodzice, dziadkowie itd.), pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
 • Grupa II, do której zaliczamy: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
 • Grupy III, do której zaliczamy: innych nabywców.

Należy pamiętać, że za rodziców w rozumieniu ustawy uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

Krok 2
Jaka jest wartość darowizny?

Opodatkowaniu podlega nabycie, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 9637 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej;
 • 7276 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej;
 • 4902 zł - jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej.

Pamiętaj, że jeśli otrzymujesz kilka darowizn od jednej osoby, to do wartości ostatniej darowizny należy doliczyć wartość poprzednich, uzyskanych w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie.

Obdarowany jest zobowiązany wymienić w zeznaniu podatkowym rzeczy i prawa majątkowe nabyte we wskazanym powyżej okresie.

Osoba A w 2014 r. zawarła ze swoją ciotką umowę darowizny i przekazała jej kwotę 5.000 zł. Ciotka, jako rodzeństwo rodziców zaliczana jest to II grupy podatkowej. Następnie w 2018 r. osoba A zawarła z ciotką drugą umowę darowizny i przekazała jej kwotę 3.000 zł. W okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym miała miejsce darowizna na kwotę 3.000 zł, strony również zawarły umowę darowizny na kwotę 5.000 zł, zatem należy dodać wartość tych darowizn. Łącznie darowizna wynosiła 8.000 zł, zatem przekracza kwotę zwolnienia dla II grupy podatkowej (7.276 zł).

Po ustaleniu do której grupy podatkowej należy obdarowany oraz wysokości darowizny należy porównać kwotę darowizny z kwotą, powyżej której należy zapłacić podatek.

Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku.

Krok 3
Czy przysługuje zwolnienie od podatku?

REKLAMA

Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania przez osoby należące do najbliższej rodziny ze zwolnienia z podatku od darowizn. Zwolnienie dotyczy nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę.

Zwolnienie polega na tym, że osoby wskazane powyżej, w przypadku otrzymania darowizny przewyższającej kwotę zwolnienia tj. 9.637,00 nie muszą zapłacić podatku, jeśli spełnią wskazane warunki.

W celu skorzystania ze zwolnienia z podatku od darowizny należy:

 • zgłosić nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego,
 • udokumentować otrzymanie środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Jeżeli darowizna polegała na przekazaniu środków pieniężnych to aby skorzystać ze zwolnienia należy spełnić łącznie obydwa warunki, czyli zgłosić darowiznę w terminie 6 miesięcy oraz udokumentować otrzymanie środków pieniężnych.

REKLAMA

Przy nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy - z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

W przypadku niespełnienia warunków, od których uzależnione jest zwolnienie z podatku, nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Krok 4
Czy należy zgłaszać darowiznę do Urzędu Skarbowego?

Darowiznę należy zgłosić właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego jeśli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przewyższa kwoty zwolnione od podatku (kwoty wskazane w Kroku 2).

Podatnicy są obowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych. Zeznanie podatkowe składa się na właściwym formularzu. Do zeznania podatkowego należy dołączyć dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania, czyli np. akty stanu cywilnego potwierdzające pokrewieństwo.

Dodatkowo konieczne jest zgłoszenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego darowizny, w przypadku chęci skorzystania ze zwolnienia z podatku (Krok 3).

Polecamy serwis: Darowizny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki - zmiany 2024. Te kompetencje wrócą do gmin. Ale w pewnych granicach [założenia projektu nowelizacji]

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad nowelizacją ustawy o zmianie ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Prawa wodnego. Celem tej nowelizacji jest zmiana zasad zatwierdzania taryf za wodę i ścieki. Wyłączna kompetencja zatwierdzania tych taryf wróci z powrotem do rad gmin. Tak jak to było do grudnia 2017 roku. PGW Wody Polskie będzie mogło wtrącić się w gminną procedurę zatwierdzania taryf jeżeli będą one ustalane na poziomie znacznie wyższym od średniego w danym regionie wodnym. Nowelizacja ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w III kwartale 2024 r. Nie jest zatem wykluczone wejście w życie tych zmian jeszcze w bieżącym roku.

Trefny Ibuprofen. Sprawdź, czy masz. I nie zażywaj [GIF ostrzega]

GIF poinformował o wstrzymaniu obrotu na terenie całej Polski produktu leczniczego Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, kapsułki miękkie:

Zielony Ład – rozpoczną się prace nad jego korektą. Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE

Polska powinna wykorzystać swoją prezydencję w UE do przeprowadzenia reform w unijnej polityce rolnej. Rolnicy zapowiadają wznowienie protestów 10 maja. Trzeba zbilansować kwestię bezpieczeństwa żywnościowego, mówi Ardanowski.

Aplikacja kontrolowana przez FBI pomogła rozpracować grupę narkotykową. Zapadł prawomocny wyrok

Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał, że dane z aplikacji Anom, kontrolowanej przez FBI, mogły być wykorzystane przez polski wymiar sprawiedliwości jako dowód w postępowaniu przeciwko grupie handlującej narkotykami. Sąd utrzymał kary do 9 lat więzienia dla ośmiu osób, a jedną osobę uniewinnił.

REKLAMA

Jesteśmy gotowi na rozlokowanie broni nuklearnej, powiedział Andrzej Duda. Sikorski: to bardzo poważna decyzja wymagająca dyskusji

Zdaniem Prezydenta, jesteśmy gotowi na rozlokowanie na naszym terytorium broni nuklearnej, jeżeli byłaby taka decyzja naszych sojuszników. Szef MSZ Radosław Sikorski komentuje, że taką decyzję musi przedyskutować Rada Ministrów.

Wybory były świętem demokracji. Trójmiasto stało się kobietą. Polacy nie zawsze wybierają zgodnie z tradycją miejsca. Komunikat KPRM

Za nami wybory samorządowe, które wyłoniły władze lokalne w całej Polsce. Czasami się kłócimy, czasami się spieramy, ale to Polki i Polacy wybierają i niekoniecznie zgodnie z tradycją danego miejsca. PiS w wielu miejscach po prostu zniknął. W nadchodzącej kadencji Trójmiasto będzie zarządzane przez kobiety - powiedział Premier.

500 zł za MWh - maksymalna cena prądu powinna dotyczyć też przedsiębiorców, twierdzi PiS. Likwidacja miejsc pracy z powodu wzrostu cen energii.

Bezrobocie w marcu, w stosunku do marca poprzedniego roku, wzrosło o 0,2 proc. Jedną z przyczyn likwidacji tych miejsc pracy i wycofywania się z Polski wielkich firm jest przewidywany wzrost cen energii. Będziemy wnosić, żeby stawka w postaci maksymalnej ceny prądu 500 zł za MWh dotyczyła również mikro, małych i średnich przedsiębiorców - podkreślili w poniedziałek posłowie PiS.

Takiej sytuacji w Polsce nie było od 26 lat. Tusk: Płace wzrosły o 12 proc.

Premier Donald Tusk poinformował, że podczas jego kadencji, realne płace w Polsce wzrosły o 12 proc. To jest najwyższy wzrost płac w Polsce od 26 lat. Premier podkreślił, że wzrost ten jest dla niego osobiście bardzo ważny.

REKLAMA

Dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe, zdecydowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk

Polska od dłuższego czasu pozostaje krajem o jednym z najniższych wskaźników bezrobocia w Unii Europejskiej. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna, ale uruchomiono dodatkowe środki - 50 mln. złotych m.in. na pośrednictwo pracy, refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy - poinformowała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

7000 zł zasiłku pogrzebowego coraz bliżej. Projekt ustawy podnoszącej kwotę jest już opiniowany - informuje MRPiPS.

Projekt ustawy podwyższającej zasiłek pogrzebowy do wysokości 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

REKLAMA