| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Dla kogo zwolnienie od kosztów notarialnych?

Dla kogo zwolnienie od kosztów notarialnych?

Zapewne wielokrotnie z uwagi na wysokie wynagrodzenie notariusza i swoją ciężką sytuację materialną odkładaliście, bądź całkowicie rezygnowaliście z czynności notarialnych. Właśnie w tym celu ustawodawca wprowadził instytucję zwolnienia od ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Należy pamiętać, że do wniosku o zwolnienie od kosztów, na podstawie art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, należy dołączyć oświadczenie, z którego będzie wynikać, iż osoba ubiegająca się o zwolnienie nie jest w stanie ponieść kosztów, a więc wynagrodzenia notariusza, bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny. Przedmiotowe oświadczenie sporządza się według ustalonego wzoru. Wzór oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym stanowi załącznik rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 31 stycznia 2006 r. w sprawie określenia wzoru oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby fizycznej ubiegającej się o zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym (Dz. U. 2006 r. Nr 27 poz. 200).

Zobacz również serwis: Notariusz

Zatem z wnioskiem o zwolnienie z obowiązku zapłaty wynagrodzenia notariusza może wystąpić osoba, która nie jest w stanie ponieść tych kosztów. Zatem w ramach prowadzonego postępowania sądowego sąd będzie badał sytuację materialną osoby ubiegającej się o przedmiotowe zwolnienie. Dokonując oceny aktualnej sytuacji finansowej osoby występującej ze stosownym wnioskiem sąd będzie skupiał się na okolicznościach wskazanych w samym wniosku, jak na faktach, które będą przedstawione w oświadczeniu obejmującym szczegółowe dane o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania osoby ubiegającej się o zwolnienie od kosztów. Jeżeli sąd stwierdzi, iż osoba ubiegająca się o zwolnienie znajduję się w takiej sytuacji finansowej, która uniemożliwia jej zapłatę wynagrodzenia notariusza, wówczas wyda postanowienie w przedmiocie zwolnienia w całości lub części od obowiązku ponoszenia tych kosztów.

Do którego sądu należy skierować wniosek?

Wniosek należy skierować do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Jeżeli osoba zainteresowania zwolnieniem jej z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza zamieszkuje w miejscowości Ozimek (województwo opolskie) wówczas właściwym do rozpoznania niniejszego wniosku jest Sąd Rejonowy w Opolu.

Zatem właściwym miejscowo sądem jest sąd położony w miejscu zamieszkania osoby zainteresowanej, względnie sąd, w którego okręgu osoba ma miejsce zamieszkania.

W razie ewentualnych wątpliwości w zakresie ustalenia, który z sądów jest właściwy do rozpoznania wniosku zachęcam do zapoznania się z treścią Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 16 października 2002r. w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości. We wskazanym akcie prawnym ustawodawca precyzyjnie określił zasięg terytorialny poszczególnych sądów, czyli określił który sąd jest właściwy dla miejsca zamieszkania osoby zainteresowanej wystąpieniem z wnioskiem o zwolnienie jej z obowiązku ponoszenia wynagrodzenia notariusza. 

Zobacz również: Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BlaBlaCar.pl

– wspólne przejazdy: oszczędności i ekologia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK