| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Regulacje kodeksu cywilnego mogą być często zaskakujące dla osób postronnych. Otóż formą właściwą dla darowizny jest… akt notarialny i to co do zasady.

 

Art. 890 Kodeksy cywilnego

§ 1. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

§ 2. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.

Objaśnienie

Forma aktu notarinego

Umowa sporządzona w formie aktu notarialnego jest co do zasady ważna, i również co do zasady w takiej formie powinno się sporządzać umowy darowizny.

Darowizna własności i użytkowania wieczystego nieruchomości, oraz praw spółdzielczych ZAWSZE musi mieć formę aktu notarialnego.

Inna forma umowy darowizny

Zgodnie z ww. regulacją, inna forma umowy darowizny jest nieważna chyba, że darowizna została już wykonana – a to oznacza, że został wydany przedmiot umowy – innymi słowy darczyńca wykonał świadczenie.

Przykład:

  • wręczono określoną rzecz
  •  przekazano np. kluczyki i dokumentację samochodu.
  •  przelano na konto odpowiednią sumę pieniędzy.

 Nie dotyczy nieruchomości i praw spółdzielczych.

Poza przypadkami, gdzie ustawodawca zastrzegł inną (szczególną formę) dla danej czynności prawnej, darowizna może mieć formę dowolną:

  • pisemną
  • ustną
  • dorozumianą (tj. proste wydanie rzeczy bez żadnej umowy – np. prezent).

Zobacz również: Jaka forma umowy darowizny nieruchomości

Skutki regulacji

Umowa niewykonana

W przypadku zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, jeśli darczyńca nie spełnia przyrzeczonego świadczenia, obdarowany może dochodzić przed sądem wykonania umowy. Tj – domagać się od wydania rzeczy będącej przedmiotem umowy darowizny.

W przypadku umowy zawartej w formie pisemnej, lub ustnej – obdarowany nie może dochodzić wykonania darowizny – umowa jest bowiem nieważna

Umowa wykonana

Jeśli umowa zostanie wykonana – wówczas sytuacja umowy w formie aktu notarialne i w innej formie jest identyczna. Zarówno obdarowany i jak i darczyńca dysponują wszystkimi uprawnieniami przewidzianymi w przepisach kodeksu cywilnego.

Podsumowanie:

  1. Jeśli przedmiot darowizny ma być wykonany natychmiast i nie ma ryzyka opóźnienia, czy rozmyślenia się darczyńcy – umowę można zawrzeć w formie pisemnej.
  2. Jeśli wykonanie umowy darowizny jest oddalone w czasie (np. uzależnione od terminu), lub obwarowane warunkiem – umowa powinna mieć formę notarialną.
  3. Darowizna nieruchomości musi BEZWZGLĘDNIE mieć formę aktu notarialnego.
  4. Należy unikać umowy ustnej – jako praktycznie niemożliwej do udowodnienia przed sądem.

W większości przypadków darowizna jest wykonywana natychmiast, a pomiędzy stronami umowy nie ma ryzyka nieporozumień – stąd umowa pisemna jest nadal najpopularniejszą.

Zobacz również serwis: Darowizny

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli wykonanie umowy darowizny jest uzależnione od terminu lub warunku a także gdy dotyczy nieruchomości, to umowa powinna mieć formę notarialną.
Jeśli wykonanie umowy darowizny jest uzależnione od terminu lub warunku a także gdy dotyczy nieruchomości, to umowa powinna mieć formę notarialną.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK