| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Umowa darowizny > Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Jaka powinna być forma umowy darowizny?

Regulacje kodeksu cywilnego mogą być często zaskakujące dla osób postronnych. Otóż formą właściwą dla darowizny jest… akt notarialny i to co do zasady.

 

Art. 890 Kodeksy cywilnego

§ 1. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

§ 2. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.

Objaśnienie

Forma aktu notarinego

Umowa sporządzona w formie aktu notarialnego jest co do zasady ważna, i również co do zasady w takiej formie powinno się sporządzać umowy darowizny.

Darowizna własności i użytkowania wieczystego nieruchomości, oraz praw spółdzielczych ZAWSZE musi mieć formę aktu notarialnego.

Inna forma umowy darowizny

Zgodnie z ww. regulacją, inna forma umowy darowizny jest nieważna chyba, że darowizna została już wykonana – a to oznacza, że został wydany przedmiot umowy – innymi słowy darczyńca wykonał świadczenie.

Przykład:

  • wręczono określoną rzecz
  •  przekazano np. kluczyki i dokumentację samochodu.
  •  przelano na konto odpowiednią sumę pieniędzy.

 Nie dotyczy nieruchomości i praw spółdzielczych.

Poza przypadkami, gdzie ustawodawca zastrzegł inną (szczególną formę) dla danej czynności prawnej, darowizna może mieć formę dowolną:

  • pisemną
  • ustną
  • dorozumianą (tj. proste wydanie rzeczy bez żadnej umowy – np. prezent).

Zobacz również: Jaka forma umowy darowizny nieruchomości

Skutki regulacji

Umowa niewykonana

W przypadku zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, jeśli darczyńca nie spełnia przyrzeczonego świadczenia, obdarowany może dochodzić przed sądem wykonania umowy. Tj – domagać się od wydania rzeczy będącej przedmiotem umowy darowizny.

W przypadku umowy zawartej w formie pisemnej, lub ustnej – obdarowany nie może dochodzić wykonania darowizny – umowa jest bowiem nieważna

Umowa wykonana

Jeśli umowa zostanie wykonana – wówczas sytuacja umowy w formie aktu notarialne i w innej formie jest identyczna. Zarówno obdarowany i jak i darczyńca dysponują wszystkimi uprawnieniami przewidzianymi w przepisach kodeksu cywilnego.

Podsumowanie:

  1. Jeśli przedmiot darowizny ma być wykonany natychmiast i nie ma ryzyka opóźnienia, czy rozmyślenia się darczyńcy – umowę można zawrzeć w formie pisemnej.
  2. Jeśli wykonanie umowy darowizny jest oddalone w czasie (np. uzależnione od terminu), lub obwarowane warunkiem – umowa powinna mieć formę notarialną.
  3. Darowizna nieruchomości musi BEZWZGLĘDNIE mieć formę aktu notarialnego.
  4. Należy unikać umowy ustnej – jako praktycznie niemożliwej do udowodnienia przed sądem.

W większości przypadków darowizna jest wykonywana natychmiast, a pomiędzy stronami umowy nie ma ryzyka nieporozumień – stąd umowa pisemna jest nadal najpopularniejszą.

Zobacz również serwis: Darowizny

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeśli wykonanie umowy darowizny jest uzależnione od terminu lub warunku a także gdy dotyczy nieruchomości, to umowa powinna mieć formę notarialną.
Jeśli wykonanie umowy darowizny jest uzależnione od terminu lub warunku a także gdy dotyczy nieruchomości, to umowa powinna mieć formę notarialną.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »