REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Becikowe z kryterium dochodowym czy bez? Jest odpowiedź ministerstwa

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Becikowe z kryterium dochodowym czy bez? Jest odpowiedź ministerstwa
Becikowe z kryterium dochodowym czy bez? Jest odpowiedź ministerstwa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie jednorazowej zapomogi, tzw. becikowego?

To jedno z pytań skierowanych do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. "W dobie aktualnych cen produktów wskazane kryterium dochodowe wydaje się zdezaktualizowane. Ośrodki pomocy społecznej przyznają coraz mniej świadczeń w postaci tzw. becikowego" - przekonuje posłanka Barbara Dolniak w interpelacji poselskiej.

REKLAMA

Becikowe. Co z kryterium dochodowym?

Zgodnie bowiem z art. 15b ustawy o świadczeniach rodzinnych – z tytułu urodzenia się żywego dziecka przyznaje się jednorazową zapomogę w wysokości 1000 zł na jedno dziecko. Przepis ust. 2 wskazanego przepisu uzależnia zaś możliwość ubiegania się o świadczenie, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1922,00 zł.

W interpelacji zawarto następujące pytania:

 1. Czy planowane jest zlikwidowanie kryterium dochodowego warunkującego uzyskanie jednorazowej zapomogi, tzw. becikowego?
 2. Jeśli tak, to kiedy jest to planowane? Jeśli nie, to proszę o analizę problemu pod kątem zasadności przyznawania świadczenia – uzależniając go od kryterium dochodowego.
 3. Ile w roku 2023 zostało przyznanych jednorazowych zapomóg tzw. becikowego? Proszę o informację o liczbie przyznanych świadczeń z podziałem na poszczególne województwa.

Odpowiedź MRPiPS

Ważne

"Nie są prowadzone prace legislacyjne nad likwidacją kryterium dochodowego warunkującego prawo do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, tzw. becikowego" - poinformowała Aleksandra Gajewska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityk Społecznej. 

Jednocześnie wiceminister przypomniała, iż zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2024 r., poz. 323) kwoty kryteriów dochodowych uprawniających do zasiłku rodzinnego - kryterium ogólne i kryterium dla rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym oraz kryterium uprawniające do jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, a także wysokość świadczeń rodzinnych, z wyłączeniem wysokości świadczenia pielęgnacyjnego - podlegają weryfikacji co 3 lata. "Przegląd ten uwzględnienia wyniki badań progu wsparcia dochodowego rodzin, prowadzonych przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Najbliższa weryfikacja przypada na 1 listopada 2024 r." - czytamy w odpowiedzi udzielonej 25 czerwca 2024 r. 

Wiceminister Gajewska podała też statystyki, z których wynika, iż w 2023 r. przyznano 113 668 takich świadczeń, w tym:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • 5 753 w województwie dolnośląskim, 
 • 6 796 w woj. kujawsko-pomorskim, 
 • 7 029 w woj. lubelskim,
 • 2 717 w woj. lubuskim, 
 • 6 932 w woj. łódzkim, 
 • 11 568 w woj. małopolskim, 
 • 14 179 w woj. mazowieckim, 
 • 2 408 w woj. opolskim, 
 • 8 418 w woj. podkarpackim, 
 • 4 330 w woj. podlaskim,
 • 8 178 w woj. pomorskim, 
 • 10 270 w woj. śląskim, 
 • 3 859 w woj. świętokrzyskim, 
 • 4 693 w woj. warmińsko-mazurskim, 
 • 12 231 w woj. wielkopolskim, 
 • 4 307 w woj. zachodniopomorskim.

Komu przysługuje becikowe i ile wynosi?

Przypomnijmy, iż becikowe może otrzymać matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny albo opiekun faktyczny dziecka. Ważnym warunkiem jest kryterium dochodowe, które wynosi 1922 zł (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę).

Becikowe nie przysługuje, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej. Świadczenie nie zostanie też przyznane, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz danego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd. Od zasady tej istnieje jednak kilka wyjątków. Chodzi tu o przypadki, gdy:

 • rodzice lub jedno z rodziców dziecka nie żyje,
 • ojciec dziecka jest nieznany,
 • powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone,
 • sąd zobowiązał jedno z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka,
 • dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach.

Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych becikowe przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.

Kwota becikowego, czyli 1000 zł jednorazowo na jedno dziecko obowiązuje od początku wprowadzenia tego świadczenia.

Wniosek o wypłatę świadczenia można złożyć przez internet lub tradycyjnie w urzędzie gminy lub miasta. w terminie 12 miesięcy do dnia narodzin dziecka.

Źródło: Interpelacja nr 2594 w sprawie likwidacji kryterium dochodowego przy jednorazowej zapomodze z tytułu urodzenia się dziecka tzw. becikowego/Sejm

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

REKLAMA

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

Rynek książki w agonii. Kryzys uderza szczególnie w małych wydawców

Rynek książki znajduje się w głębokim kryzysie. Sytuacja mniejszych podmiotów na rynku wydawniczym i rynku książki jest dramatyczna. Tak stwierdza prezeska Polskiej Izby Książki Magdalena Hajduk-Dębowska podczas sejmowej podkomisji stałej do spraw czytelnictwa i prawa autorskiego.

Czy organ publiczny może wdrożyć jeden system dla zgłoszeń wewnętrznych i zewnętrznych?

Większości jednostek samorządu terytorialnego będzie jednocześnie podmiotem prawnym zobowiązanym do wdrożenia systemu zgłoszeń wewnętrznych i organem publicznym zobowiązanym do wdrożenia zgłoszeń zewnętrznych.

Polska staje się atrakcyjnym rynkiem pracy. Coraz więcej cudzoziemskich pracowników jest zatrudnionych w naszym kraju

1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.

REKLAMA

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje. Rządzący pomagają. Co pozostałymi częściami Polski?

Darmowy żłobek, również prywatny, dla wszystkich? To miasto ma takie ambicje, a rządzący pomagają. Co z dostępnością w pozostałych częściach Polski? Na mapie są białe plamy, w których rodzice nie mają dostępu do żadnej formy opieki żłobkowej. Ich sytuację trzeba zmienić.

Darowizna od siostry z majątku wspólnego. Ten jeden warunek daje zwolnienie

Darowizna od siostry podlega zwolnieniu od podatku także w przypadku, gdy pochodzi ze wspólnego małżeńskiego majątku. Fiskus to potwierdza w najnowszej interpretacji. Jest jednak jeden warunek, potrzebna jest zgoda drugiego małżonka do dokonania darowizny z majątku wspólnego.

REKLAMA