REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od 1 lipca 2024 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Od 95 zł do 500 zł. Dla kogo i jakie warunki?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Od 1 lipca 2024 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Od 95 zł do 500 zł. Dla kogo i jakie warunki?
Od 1 lipca 2024 r. wnioski o 3 ważne świadczenia. Od 95 zł do 500 zł. Dla kogo i jakie warunki?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wybraliśmy najważniejsze świadczenia, o które mogą ubiegać się rodzice od 1 lipca 2024 r. Czy trzeba się spieszyć ze złożeniem wniosku? Jakie kryteria muszą zostać spełnione? Czy można wnioski złożyć przez Internet? Oto przydatne informacje! 

W artykule prezentujemy aktualne przepisy i stawki. Jeśli ulegną one zmianie, będziemy informować na bieżąco.

REKLAMA

1. Świadczenie dobry start

To jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł, które ma pomóc rodzicom w skompletowaniu szkolnej wyprawki. Wniosek o tzw. 300 plus można składać od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Jest na to kilka sposobów. Pierwszy to aplikacja mZUS lub Platforma Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, drugim kanałem jest portal Emp@tia, zaś trzecim - bankowość elektroniczna.

Ważne

Wprawdzie wniosek może zostać złożony do 30 listopada, jednak warto to zrobić wcześniej. Wniosek złożony do końca sierpnia będzie bowiem skutkował wypłatą świadczenia do 30 września 2024 r. Jeżeli zaś zawnioskujemy o świadczenie po tym terminie, to ZUS wypłaci je w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.

Kto może otrzymać świadczenie dobry start? Otóż przysługuje ono rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych. Mogą o nie wnioskować również osoby uczące się.

Wsparcie przysługuje bez względu na dochód.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rodzic może otrzymać tzw. 300 plus na uczące się w szkole dziecko w wieku do 20 lat (lub w wieku do 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością).

Świadczenie dobry start nie przysługuje na dziecko z tytułu rozpoczęcia rocznego przygotowania przedszkolnego (czyli w tzw. zerówce). Nie otrzymają go również rodzice studenta.

2. Zasiłek rodzinny i dodatki

Zasiłek rodzinny jest świadczeniem przyznawanym na dany okres zasiłkowy, który rozpoczyna się 1 listopada i trwa do 31 października. Wnioski są jednak przyjmowane wcześniej: od 1 lipca w formie elektronicznej (za pośrednictwem portalu Em@ptia https://empatia.mpips.gov.pl) i od 1 sierpnia w tradycyjnej papierowej formie. 

O świadczenie należy wnioskować w gminie właściwej według swojego miejsca zamieszkania.

Ważne

Od terminu złożenia wniosku zależy to kiedy świadczenie zostanie wypłacone. Jeżeli rodzic chce zachować ciągłość wypłaty świadczeń, to powinien wniosek złożyć do końca sierpnia 2024 r.

Zgodnie z przepisami, zasiłek ma na celu częściowe pokrycie wydatków na utrzymanie dziecka. Przysługuje on rodzicom (jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka), opiekunowi faktycznemu dziecka, a także osobie uczącej się.

Ważne jest spełnianie kryterium dochodowego, które wynosi 674 zł (dochód rodziny w przeliczeniu na osobę) lub 764 zł, gdy członkiem rodziny jest niepełnosprawne dziecko.

W przypadku okresu zasiłkowego 2024/2025 brane są pod uwagę dochody z roku 2023. W sytuacji przekroczenia dochodu stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę“.

Aktualnie zasiłek rodzinny wynosi:

 • 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5. roku życia,
 • 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5. roku życia do ukończenia 18. roku życia,
 • 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18. roku życia do ukończenia 24. roku życia.

Do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki. Nie można ubiegać się o nie odrębnie, ponieważ mogą je otrzymać tylko osoby uprawnione do zasiłku rodzinnego.

W zależności od swojej sytuacji rodzic może otrzymać jeden lub kilka spośród dostępnych dodatków:

 1. urodzenia dziecka;
 2. opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
 3. samotnego wychowywania dziecka;
 4. wychowywania dziecka w rodzinie wielodzietnej;
 5. kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego;
 6. rozpoczęcia roku szkolnego;
 7. podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania.

3. Świadczenia z funduszu alimentacyjnego

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego stanowią pomoc dla niektórych osób uprawnionych do alimentów, które nie otrzymują ich z powodu bezskuteczności egzekucji prowadzonej przez komorników sądowych.

Podobnie jak w przypadku zasiłków rodzinnych, prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego również ustala się na pewien okres. Tutaj rozpoczyna się on 1 października i trwa do 30 września następnego roku kalendarzowego. Wnioski drogą elektroniczną przez portal Em@tia można składać od 1 lipca, a wnioski papierowe w gminie - od 1 sierpnia 2024 r.

Do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne albo oświadczenie stwierdzające bezskuteczność egzekucji.

Aktualnie takie świadczenia przyznaje się w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie wyższej niż 500 zł miesięcznie.

Wsparcie można otrzymać do ukończenia przez dziecko 18 roku życia (do 25. roku życia w przypadku nauki w szkole lub szkole wyższej). Bezterminowo świadczenia z funduszu alimentacyjnego można przyznać w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Istnieją jednak sytuacje, gdy pieniądze nie zostaną przyznane takie jak umieszczenie w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie lub w pieczy zastępczej, a także zawarcie związku małżeńskiego.

Kryterium dochodowe, które należy spełnić, od 1 października 2023 r. wynosi 1209 zł (netto). Jest to dochód rodziny w przeliczeniu na osobę. W przypadku przekroczenia tego progu stosuje się zasadę „złotówka za złotówkę“.

Polecamy artykuł o wysokości świadczenia pielęgnacyjnego w 2025 r.:

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Główny Inspektor Pracy: Trwają analizy nad wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy

W Centralnym Instytucie Ochrony Pracy trwają analizy nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy Marcina Staneckiego skrócenie czasu pracy wpływa m. in. na równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i na relacje rodzinne.

ZUS: 1900 zł, 1500 zł albo 500 zł dla rodziców. Wnioski można składać od 1 października. Pierwsze wypłaty najwcześniej w listopadzie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że „Aktywny rodzic” (tzw. babciowe) to nowy program, który pomoże rodzicom godzić pracę z opieką nad dziećmi do lat trzech. Wystartuje 1 października 2024 r. i od tego dnia rodzice i opiekunowie będą mogli składać wnioski (wyłącznie elektronicznie) o jedno z trzech nowych świadczeń.

Ponad 760 tys. osób bez pracy. Jak wygląda stopa bezrobocia w Polsce w porównaniu do innych krajów UE?

GUS podał, że w końcu czerwca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 4,9 proc. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.

Apel krwiodawców wysłuchany. Będzie elastyczny przelicznik donacji składników krwi

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o publicznej służbie krwi. Zmiany przewidują przeniesienie przepisów o przeliczaniu oddanych składników krwi do rozporządzenia. W rozporządzeniu będzie określony elastyczny przelicznik donacji składników krwi oddanych podczas zabiegów aferezy, czyli pobrania bądź usunięcia z krwi określonego składnika.

REKLAMA

Zasiłek pogrzebowy 2024 i 2025 r.

Resort pracy skierował do konsultacji publicznych projekt dotyczący zwiększenia kwoty zasiłku pogrzebowego z 4 tys. zł do 7 tys. zł. W opinii ministerstwa finansów podwyżka tego zasiłku może w przyszłości rodzić napięcia budżetowe.

Reforma Trybunału Konstytucyjnego - dwie ustawy przyjęte przez Sejm

Reforma Trybunału Konstytucyjnego coraz bliżej - dwie ustawy zostały przyjęte przez Sejm. Teraz trafią do Senatu. Po wprowadzeniu reformy moc utracą trzy ustawy: o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym z dłuższym vacatio legis

Nowa definicja gwałtu w Kodeksie karnym - będzie dłuższe vacatio legis dla zmiany definicji zgwałcenia. Daje się tym samym więcej czasu sędziom, prokuratorom, policjantom i środowisku naukowemu na zapoznanie się z nowymi przepisami.

300 zł dla sołtysa po 7 latach pełnienia funkcji. Wystarczy 3 świadków. Sejm zmienił przepisy

W dniu 24 lipca 2024 r. Sejm uchwalił dwie (rozpatrywane wspólnie) nowelizacje ustaw - senacką i poselską - dotyczące świadczenia dla sołtysów. Zmienione przepisy przewidują m.in., że sołtysi będą mogli uzyskać świadczenie po siedmiu, a nie po ośmiu latach pełnienia funkcji sołtysa, niezależnie od liczby kadencji.

REKLAMA

Kiedy wypłata 300 plus?

Pierwsze wypłaty 300 plus są już na kontach rodziców. Wciąż można składać wnioski o 300 zł. Warto się pospieszyć. Zasada jest prosta. Im szybciej wniosek trafi do ZUS, tym szybciej nastąpi wypłata.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności - Sejm uchwalił nowelizację ustawy

Maksymalnie o sześć miesięcy zostanie przedłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopnia niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r. Tak przewiduje nowelizacja ustawy, którą właśnie uchwalił Sejm. Regulacja trafi teraz do prac w Senacie.

REKLAMA