REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

W 2024 r. 3 nowe świadczenia dla niektórych rodziców. Czy już można składać wnioski?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
W 2024 r. 3 nowe świadczenia dla niektórych rodziców. Czy już można składać wnioski?
W 2024 r. 3 nowe świadczenia dla niektórych rodziców. Czy już można składać wnioski?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Chociaż ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dzieci – „Aktywny rodzic” została już opublikowana w Dzienniku Ustaw, to jeszcze nie weszła w życie. Nowy programu wystartuje dopiero 1 października 2024 r. i właśnie od tego momentu rodzice najmłodszych dzieci będą mogli składać wnioski.

„Aktywny rodzic”, czyli 3 nowe świadczenia dla rodziców wychowujących najmłodsze dzieci

Celem nowych świadczeń jest ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenia zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Ustawa przewiduje tu trzy nowe świadczenia: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.

REKLAMA

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizacja wszystkich trzech świadczeń została powierzona Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie ZUS przyjmie wnioski, a także zweryfikuje warunki oraz wypłaci świadczenie. 

Ważne

Wnioski będą składane tylko przez internet w formie elektronicznej. 

Do wyboru będą tu 4 kanały: Platforma PUE ZUS, aplikacja mobilna mZUS, bankowość  elektroniczna oraz portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

„Planujemy, że pierwsze świadczenia zostaną wypłacone już w 4 kwartale bieżącego roku” – informuje MRPiPS na swojej stronie internetowej.

Kto będzie mógł ubiegać się o nowe świadczenia?

REKLAMA

Pierwsze ze świadczeń „aktywni rodzice w pracy” przeznaczone jest dla aktywnych zawodowo rodziców dziecka w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. W ustawie znajdują się wymogi dotyczące poziomu oraz rodzaju takiej aktywności, który pozwoli na otrzymanie świadczenia. Wsparcie będzie wypłacane w wysokości 1500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy od 12 do 35 miesiąca życia dziecka. Z kolei w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności świadczenie będzie wyższe, ponieważ wyniesie 1900 zł miesięcznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Drugie z omawianych świadczeń „aktywnie w żłobku” nie będzie wypłacane bezpośrednio rodzicom a będzie przekazywane bezpośredni podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki (np. żłobek). Jednak to rodzice będą składali wnioski. Nowe świadczenie ma zastąpić dotychczas funkcjonujące dofinansowanie obniżenia opłaty za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna (tzw. świadczenie żłobkowe 400 plus). Wsparcie będzie przysługiwało w wysokości do 1500 zł miesięcznie na dziecko lub do 1900 zł miesięcznie na dziecko niepełnosprawne, jednak nie więcej niż wysokość ponoszonej przez rodzica opłaty za pobyt dziecka w placówce. 

Trzecie świadczenie „aktywnie w domu” to z kolei „następca” rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowa forma wsparcia będzie kierowana do rodziców, którzy nie będą uprawnieni lub nie zdecydują się na skorzystanie ze świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub „aktywnie w żłobku”. Świadczenie będzie przysługiwało w kwocie 500 zł miesięcznie przez 24 miesiące na każde dziecka w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia.

Ustawa zawiera przepisy przejściowe regulujące sytuację rodziców korzystających z rodzinnego kapitału opiekuńczego lub z dofinansowania do żłobka.

Czy świadczenia będzie można łączyć?

Nie, poszczególnych świadczeń z programu „Aktywny rodzic” nie można łączyć. Oznacza to, iż w danym miesiącu na dane dziecko rodzic będzie mógł otrzymać tylko jedno z wybranych przez siebie świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.

Rodzic będzie mógł jednak dokonać zamiany wybranego świadczenia na inne.

Co istotne, świadczenia „Aktywny rodzic” można łączyć ze świadczeniem wychowawczym (tzw. 800 plus) czy ze świadczeniami rodzinnymi.

 
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

Przedawnienie długów w 2024 r. Kiedy kończy się możliwość dochodzenia swoich roszczeń?

28 lipca 2018 r. zmianie uległy terminy przedawnień. Podstawowy termin przedawnienia długu został skrócony z 10 lat do 6. Część roszczeń jednak ulega przedawnieniu dużo wcześniej. Czym jest przedawnienie długu? Jakie warunki trzeba spełniać by dług się przedawnił? Jak liczyć przedawnienie długu?

W roku szkolnym 2024/2025 pojawią się nie tylko mydło i papier toaletowy. Barbara Nowacka mówi o nowym programie pilotażowym.

Od września 2024 r. nie tylko mydło i papier toaletowy w szkołach. Barbara Nowacka mówi o programie pilotażowym. Zdaniem RPO problem ubóstwa menstruacyjnego godzi w konstytucyjne prawo do nauki. MEN chce to sprawdzić.

Pomoc finansowa przy zakupie samochodu osobowego – nowego lub używanego. Od 1 sierpnia można składać wnioski

Zbliża się kolejna tura naboru wniosków o pomoc finansową przy zakupie samochodu osobowego. Wnioski będzie można składać od 1 sierpnia 2024 r. Nabór potrwa do 31 sierpnia 2024 r.

REKLAMA

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

REKLAMA

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

REKLAMA