reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko i finanse > Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015

Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015

Dofinansowanie na zakup podręczników kształcenia ogólnego, specjalnego oraz zawodowego - wyprawka szkolna 2014/2015 - przyznawane jest wyłącznie na wniosek. W jakim terminie i gdzie należy złożyć wniosek o przyznanie wyprawki szkolnej? Poniżej przedstawiamy wzór odpowiedniego wniosku.

Wyprawka szkolna, czyli dofinansowanie do zakupu podręczników (kształcenia ogólnego, specjalnego oraz zawodowego) przyznawana jest uczniom wyłącznie na wniosek. Rządowy program wsparcia realizowany jest od 2002 r., więc już po raz dwunasty.

POBIERZ: Wniosek o dofinansowanie zakupu podręczników w ramach rządowego programu Wyprawka szkolna 2014

Wyprawka szkolna - kryterium dochodowe

Przyznanie dofinansowania uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego. Dochód na osobę w rodzinie – zgodnie z ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych - nie może przekraczać 539 zł netto.

Z obowiązku spełnienia kryterium dochodowego zwolnieni są uczniowie pochodzący z rodzin, gdzie występuje ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, przemoc w rodzinie, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego (zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych), trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania; zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa. Mimo przekroczenia limitu dochodowego są oni uprawnieni do otrzymania „wyprawki szkolnej”.

Komu przysługuje dofinansowanie na zakup podręczników?

Finansowe wsparcie przysługuje uczniom, którzy we wrześniu 2014 r. rozpoczynają naukę: w klasie II, III i VI szkoły podstawowej, w klasie II, III i VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej I stopnia, w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej: zasadniczej szkoły zawodowej, liceum ogólnokształcącego lub technikum, w klasie VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, w klasie VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, w klasie III liceum plastycznego lub w klasie III lub IX ogólnokształcącej szkoły baletowej.

Od roku szkolnego 2014/2015 rozszerzeniu uległ katalog uczniów uprawnionych do dofinansowania. Ustawodawca objął nim także uczniów słabowidzących, niesłyszących, słabosłyszących, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z niepełnosprawnościami sprzężonymi, którzy posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego (ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty). Wskazanych grup uczniów nie dotyczy kryterium dochodowe.

Dofinansowanie dotyczy, co do zasady zakup podręczników szkolnych. W niektórych sytuacja - uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest upośledzenie umysłowe w stopniu umiarkowanym lub znacznym – obejmuje także dofinansowanie do zakupu materiałów edukacyjnych.

Zobacz również: Dla kogo dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015/ fot. Fotolia
Wniosek o wyprawkę szkolną 2014/2015/ fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama