REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrezygnować z PPK?

 3 Z Kancelaria Radcy Prawnego Izabela Odziemiec
ekspert z zakresu prawa pracy i prawa cywilnego
Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK? / fot. Shutterstock
Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK? / fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK?

PPK – podstawowe informacje

Pracownicze Plany Kapitałowe to system emerytalny przeznaczony dla osób zatrudnionych. Wypłaty z programu zasadniczo są przewidziane dla osób po zakończeniu 60 roku życia. Ustawowa definicja osób zatrudnionych, poza pracowniami zatrudnionymi na podstawie kodeksu pracy, obejmuje minimum osoby wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług. 

REKLAMA

Pracownicze Plany Kapitałowe, zwane dalej PPK, to program dobrowolny i dodatkowy, istniejący obok dotychczasowego systemu zabezpieczeń społecznych, z którego wypłacane są emerytury. Składki na rzecz PPK będą pochodziły z wpłat podmiotów zatrudniających, osób zatrudnionych i państwa. Ustawa przewiduje różne terminy wprowadzenia PPK u poszczególnych podmiotów w zależności od wielkości zatrudnienia. Już od lipca 2019 r. program zacznie obowiązywać u pracodawców zatrudniających co najmniej 250 osób.

Polecamy: Pracownicze plany kapitałowe. Nowe obowiązki pracodawców i płatników - wydanie specjalne nr 2/2018

Kto przystąpi do PPK?

Przystąpienie do PPK odbywa się automatycznie oraz dotyczy pracowników zatrudnionych w wieku między 18. a 54. rokiem życia. PPK obejmie osoby, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających pierwszy dzień zatrudnienia, były zatrudnione w tym podmiocie łącznie przez co najmniej 3 miesiące. Ta grupa osób nie jest zobligowana do podjęcia jakichkolwiek działań, by przystąpić do programu. Są oni niejako „z urzędu” objęci PPK, co oznacza, że składki na rzecz PPK będą odprowadzane z ich wynagrodzeń bez składania dodatkowych oświadczeń. Osoby zatrudnione, które ukończyły 55. rok życia i nie ukończyły 70. roku życia, mogą przystąpić do programu jeśli złożą stosowny wniosek.

Więcej informacji w dziale PPK >>>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak zrezygnować z PPK?

REKLAMA

Ustawodawca przewidział możliwość rezygnacji z uczestnictwa w programie. Gdy osoba zatrudniona nie chce „odkładać” na dodatkową emeryturę, powinna przedsięwziąć odpowiednie kroki. W tym celu powinna złożyć pisemną deklarację podmiotowi zatrudniającemu. Wzór deklaracji zostanie opublikowany w rozporządzeniu wydanym przez ministra właściwego do spraw instytucji finansowych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zabezpieczenia społecznego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje możliwość wpisania się z programu w każdym momencie. W tym czasie nie są dokonywane żadne wpłaty za pracownika.

Z chwilą złożenia deklaracji pracodawca nie dokonuje żadnych wpłat, zaczynając od miesiąca złożenia deklaracji. Wpłaty pobrane w miesiącu złożenia rezygnacji podlegają zwrotowi.

Pani Alicja w dniu 20 lutego złożyła deklarację rezygnacji z uczestnictwa w PPK. Wynagrodzenie za styczeń, pomniejszone o wpłaty do PPK, pani Alicja otrzymała 5 lutego. Pracodawca powinien zwrócić Pani Alicji te środki, które pobrał z jej wynagrodzenia na rzecz PKK wypłacone 5 lutego.

Rezygnacja tylko na określony czas

Po czterech latach od wystąpienia z programu osoba zatrudniona ponownie zostaje do niego włączona. Pracownik zostanie poinformowany o tym, że pracodawca zacznie dokonywać wpłat w związku z „odnowieniem się” jego uczestnictwa z wyprzedzeniem, a od 1 kwietnia z jego wynagrodzenia będą dokonywane wpłaty na rzecz PPK. Jeśli pracownik nie będzie chciał przystąpić do programu, będzie mógł powonienie złożyć deklarację rezygnacji.

Przystąpienie do PPK w każdym czasie

Pracownik, który zrezygnował, w każdym czasie może ponownie przystąpić do programu PPK. W tym celu powinien złożyć podmiotowi zatrudniającemu w formie pisemnej wniosek o dokonywanie wpłat do PPK.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Trasa przemarszu rolników. Jakie ulice? Od Placu Defilad aż pod kancelarię premiera. Zablokowana S7

  Rozpoczął się protest rolników w Warszawie. Rolnicy z pl. Defilad przejdą ulicami stolicy.

  Bon senioralny. Projekt ustawy będzie gotowy na 100 dni rządu

  Dofinansowanie usług dla seniorów już niedługo. Jak poinformowała Marzena Okła-Drewnowicz projekt ustawy o bonie senioralnym będzie gotowy na 100 dni rządu.

  Zmiany w ustawie o publicznej służbie krwi. W kierunku jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną

  Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt zmian ustawy o publicznej służbie krwi. Chodzi o wprowadzenie jednolitego przeliczania donacji składników krwi na krew pełną. Nowela zakłada również przeniesienie przepisów dotyczących przeliczania oddanych składników krwi na krew pełną z poziomu regulacji ustawowej na poziom aktu wykonawczego.

  REKLAMA

  Czy rządowy program „Dobry Start” oprócz uczniów obejmie także studentów? Odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

  Rządowy program „Dobry Start” to 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Czy program zostanie rozszerzony na studentów?

  Minister edukacji narodowej zapowiada: Nauczyciele otrzymają podwyżki już w marcu, a od września uczniowie bez prac domowych

  Nauczyciele powinni godnie zarabiać. Otrzymają podwyżki już w marcu z wyrównaniem od 1 stycznia – zapowiada Barbara Nowacka. Szefowa resortu oświaty obiecuje też, że od 1 września nastąpi odejście od obowiązkowych i ocenianych prac domowych.

  Phishing – co to jest, jak się bronić i odzyskać pieniądze?

  Phishing to rodzaj cyberataku prowadzący do wyłudzenia wrażliwych danych i kradzieży oszczędności zgromadzonych na koncie. Jak bronić się przed phishingiem, gdy padło się jego ofiarą? Można wyróżnić dwie drogi – karną i cywilną. Jak odzyskać pieniądze skradzione z konta bankowego?

  Odprawa emerytalna. Raz podlega opodatkowaniu, a innym razem nie. Sprawdź, czego powinieneś dopilnować, by nie stracić pieniędzy.

  Odprawa emerytalna może podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ale może też być od niego zwolniona. Decydują szczegóły i czasami pojedyncze dni. Warto wiedzieć, czego trzeba dopilnować.

  REKLAMA

  Umowa przedwstępna – przepisy, orzecznictwo, przykłady

  Jest wiele różnych umów, które można zawrzeć. Część z nich to umowy nazwane, a inne to nienazwane. Specyficzną umową jest umowa przedwstępna. Ma ona na celu zawarcie w przyszłości kolejnej, docelowej, konkretnej umowy, która ma być podstawą określonych praw i zobowiązań. Nie każdy bowiem jest w stanie zawrzeć planowaną umowę już teraz, ale chciałby uczynić konkretne przygotowania do tego.

  Ważny obowiązek dla dorabiających rencistów i wcześniejszych emerytów. ZUS przypomina o terminie

  Do 29 lutego 2024 r. renciści i wcześniejsi emeryci muszą rozliczyć się z dodatkowych zarobków. W jakiej formie trzeba to zrobić? Kto może dorabiać bez limitów?

  REKLAMA