reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Komunikacja > Jakie będą zasady jazdy quadem?

Jakie będą zasady jazdy quadem?

W aktualnie obowiązujących przepisach o ruchu drogowym quad nie został zdefiniowany. W rezultacie są one traktowane (tzn. rejestrowane) jako motorowery lub samochody, w zależności od wielkości pojazdu. Ta sytuacja ulegnie zmianie wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami.

W ustawie o kierujących pojazdami quad zostanie zdefiniowany jako czterokołowiec, tj. pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza:

a. w przypadku przewozu rzeczy 550 kg;

b. w przypadku przewozu osób 400 kg.

W ustawie pojawi się również definicja czterokołowca lekkiego. Za taki uznany zostanie czterokołowiec, którego masa własna nie przekracza 350 kg i konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h.

Zobacz również: Komunikacja

Ponieważ quady zostaną zdefiniowane w ustawie, pojawią się również zasady jazdy takimi czterokołowcami.

Po pierwsze, aby móc jeździć quadem trzeba będzie uzyskać prawo jazdy. I tu, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z czterokołowcem lekkim czy też „zwykłym” będzie to, odpowiednio, nowa kategoria AM lub kategoria B1. Warto jednak podkreślić, że prawo jazdy kategorii B1 obejmuje swoim zakresem także pojazdy z kategorii AM. 

O prawo jazdy kategorii AM, które pojawi się wraz z wejściem w życie ustawy o kierujących pojazdami, będzie można ubiegać się już w wieku 13 lat. Natomiast o prawo jazdy kategorii B1 – w wieku 16 lat.

Zobacz serwis: Gmina

Kierujący czterokołowcem oraz osoby przewożone takimi pojazdami będą obowiązane używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym. Z kasku nie trzeba będzie korzystać tylko jeżeli czterokołowiec będzie fabrycznie wyposażony w zamknięte nadwozie i pasy bezpieczeństwa.

Kolejną zmianą, jaką przyniesie ustawa o kierujących pojazdami, to zakaz poruszania się tego typu pojazdami po autostradach i drogach ekspresowych.
To zmiana w odniesieniu do aktualnych przepisów. Dziś bowiem na autostradę może wjechać każdy pojazd samochodowy, który może rozpędzić się do co najmniej 40 km/h.

Zobacz serwis: W jaki uznawane jest prawo jazdy w państwach członkowskich UE?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Quad zostanie zdefiniowany jako czterokołowiec, tj. pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla.
Quad zostanie zdefiniowany jako czterokołowiec, tj. pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama