reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online to jedno z założeń nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2014 roku. Odpisy ksiąg wieczystych będą dostępne online, w formie elektronicznej.

W dniu 1 lipca 2014 r. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchamia dwie nowe usługi, które umożliwią obywatelom łatwy, szybki i nowoczesny, bo przez Internet - dostęp do ksiąg wieczystych z możliwością wydruku ich odpisu oraz do elektronicznego Krajowego Rejestru Karnego.

Elektroniczne księgi wieczyste

Informatyzacja ksiąg wieczystych prowadzona jest sukcesywnie od 2003 roku. W obecnym stanie prawnym księgi wieczyste zakładane i prowadzone są w formie elektronicznej. Te prowadzone dotychczas w tradycyjnej formie papierowej  przekształcane są wersje elektroniczną. Umożliwienie dostępu do ksiąg wieczystych przez Internet z możliwością wydruku ich odpisu to kolejny krok w cyfryzacji tych dokumentów. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Sprawiedliwości do końca 2014 roku wszystkie księgi wieczyste mają być prowadzone w formie elektronicznej. 

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

W dniu 1 lipca 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Celem zmian jest ułatwienie dostępu do informacji pochodzących z rejestru. Od tego dnia po dokonaniu opłaty, pobierzemy ze strony internetowej plik PDF, z odpisem księgi wieczystej.

Wydrukowany plik PDF ma moc dokumentu o wartości tradycyjnego odpisu.

Możliwe będzie więc składanie drogą elektroniczną wniosków o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej oraz samodzielne wydrukowanie odpisu księgi wieczystej, który będzie miał moc dokumentu wydanego przez sąd. Nowe przepisy umożliwią także składanie online wniosku o wydanie dokumentu w postaci papierowej, który zostanie przesłany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych wnioskodawcy drogą pocztową. Ponadto możliwa będzie weryfikacja, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, samodzielnie wydrukowanych dokumentów w sposób umożliwiający ustalenie faktu ich wydania przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych i sprawdzenia, czy treść dokumentu nie uległa zmianie od czasu wydania tego dokumentu. Strona EKW jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości ms.gov.pl

Warto podkreślić, że od czerwca 2010 roku z powodzeniem funkcjonuje elektroniczna przeglądarka ksiąg wieczystych. Wystarczy znać numer księgi wieczystej, by uzyskać dostęp do jej treści. Takie rozwiązanie sprawia, że dostęp do informacji gromadzonych w rejestrze ma charakter powszechny. Organy państwowe, m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, Prokuratoria Generalna, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy mają możliwość przeszukiwania zasobów rejestru także za pomocą innych kryteriów, np.: nazwy właściciela lub adresu nieruchomości. Nowe rozwiązania wpłyną także w sposób pozytywny na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Zmiany w zakresie dostępu do ksiąg wieczystych mają – zdaniem resortu sprawiedliwości – zwiększyć efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny umożliwi natomiast złożenie zapytania i uzyskanie odpowiedzi z KRK przez Internet bez konieczności udania się do Biura Informacyjnego KRK lub Punktu Informacyjnego KRK. Od 1 lipca 2014 roku zaświadczenie o niekaralności będzie można pobrać przez Internet i wydrukować w domu. Wystarczy na stronie ems.gov.pl założyć konto użytkownika i uiścić opłatę (20 zł).

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 2013 poz. 941).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama