| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Księga wieczysta > Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online

Księgi wieczyste online to jedno z założeń nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece, które wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2014 roku. Odpisy ksiąg wieczystych będą dostępne online, w formie elektronicznej.

W dniu 1 lipca 2014 r. Ministerstwo Sprawiedliwości uruchamia dwie nowe usługi, które umożliwią obywatelom łatwy, szybki i nowoczesny, bo przez Internet - dostęp do ksiąg wieczystych z możliwością wydruku ich odpisu oraz do elektronicznego Krajowego Rejestru Karnego.

Elektroniczne księgi wieczyste

Informatyzacja ksiąg wieczystych prowadzona jest sukcesywnie od 2003 roku. W obecnym stanie prawnym księgi wieczyste zakładane i prowadzone są w formie elektronicznej. Te prowadzone dotychczas w tradycyjnej formie papierowej  przekształcane są wersje elektroniczną. Umożliwienie dostępu do ksiąg wieczystych przez Internet z możliwością wydruku ich odpisu to kolejny krok w cyfryzacji tych dokumentów. Zgodnie z założeniami Ministerstwa Sprawiedliwości do końca 2014 roku wszystkie księgi wieczyste mają być prowadzone w formie elektronicznej. 

Zadaj pytanie na FORUM

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na Newsletter!

W dniu 1 lipca 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Celem zmian jest ułatwienie dostępu do informacji pochodzących z rejestru. Od tego dnia po dokonaniu opłaty, pobierzemy ze strony internetowej plik PDF, z odpisem księgi wieczystej.

Wydrukowany plik PDF ma moc dokumentu o wartości tradycyjnego odpisu.

Możliwe będzie więc składanie drogą elektroniczną wniosków o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej oraz samodzielne wydrukowanie odpisu księgi wieczystej, który będzie miał moc dokumentu wydanego przez sąd. Nowe przepisy umożliwią także składanie online wniosku o wydanie dokumentu w postaci papierowej, który zostanie przesłany przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych wnioskodawcy drogą pocztową. Ponadto możliwa będzie weryfikacja, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, samodzielnie wydrukowanych dokumentów w sposób umożliwiający ustalenie faktu ich wydania przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych i sprawdzenia, czy treść dokumentu nie uległa zmianie od czasu wydania tego dokumentu. Strona EKW jest dostępna za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości ms.gov.pl

Warto podkreślić, że od czerwca 2010 roku z powodzeniem funkcjonuje elektroniczna przeglądarka ksiąg wieczystych. Wystarczy znać numer księgi wieczystej, by uzyskać dostęp do jej treści. Takie rozwiązanie sprawia, że dostęp do informacji gromadzonych w rejestrze ma charakter powszechny. Organy państwowe, m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, Prokuratoria Generalna, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy mają możliwość przeszukiwania zasobów rejestru także za pomocą innych kryteriów, np.: nazwy właściciela lub adresu nieruchomości. Nowe rozwiązania wpłyną także w sposób pozytywny na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

Zmiany w zakresie dostępu do ksiąg wieczystych mają – zdaniem resortu sprawiedliwości – zwiększyć efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny

Elektroniczny Krajowy Rejestr Karny umożliwi natomiast złożenie zapytania i uzyskanie odpowiedzi z KRK przez Internet bez konieczności udania się do Biura Informacyjnego KRK lub Punktu Informacyjnego KRK. Od 1 lipca 2014 roku zaświadczenie o niekaralności będzie można pobrać przez Internet i wydrukować w domu. Wystarczy na stronie ems.gov.pl założyć konto użytkownika i uiścić opłatę (20 zł).

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości, Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 1982 nr 19 poz. 147 z późn. zm.).

Ustawa z dnia 24 maja 2013 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece (Dz.U. 2013 poz. 941).

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »