REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czym jest księga wieczysta?

Magdalena Maciągowska
Księga wieczysta./ Fot. Fotolia
Księga wieczysta./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Księga wieczysta to swoisty zbiór informacji na temat stanu prawnego konkretnej nieruchomości. Jej założenie i funkcjonowanie ma za zadanie usprawnienie prawidłowego i zgodnego z prawem obrotu nieruchomościami, czy też ustanawianie na nich takich obciążeń jak np. hipoteka.

Zasadniczym celem istnienia konstrukcji prawnej w postaci księgi wieczystej jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste prowadzi się dla nieruchomości:

REKLAMA

 • gruntowych, budynkowych, lokalowych, a także dla ograniczonych praw rzeczowych, tj:
 • własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej.

Dla każdej nieruchomości prowadzi się odrębną księgę wieczystą. Przy każdej księdze prowadzi się dodatkowo akta księgi wieczystej, składające się z dokumentów i pism dotyczących danej nieruchomości.

Księga wieczysta składa się z 4 działów:

 • Dział I obejmuje oznaczenie nieruchomości oraz wpisy praw związanych z nieruchomością.
 • Dział II zawiera wpisy dotyczące własności i użytkowania wieczystego.
 • Dział III przeznaczony jest na wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych z wyjątkiem hipotek, na wpisy ograniczeń w rozporządzaniu nieruchomością lub użytkowaniem wieczystym oraz na wpisy innych praw i roszczeń (z wyjątkiem roszczeń dotyczących hipotek).
 • Dział IV przeznaczony jest na wpisy dotyczące hipotek.

Według jakich zasad funkcjonują księgi wieczyste?

 • Zasada jawności.  Publiczna dostępność treści ksiąg wieczystych, zapewnia bezpieczeństwo i pewność obrotu nieruchomościami. Dlatego też nikt nie może zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono wzmiankę.
 • Zasada domniemania zgodności wpisów z rzeczywistym stanem prawnym
 • Rękojmia wiary publicznej ksiąg wieczystych - Celem takiej konstrukcji jest ochrona kontrahentów działających w dobrej wierze. Jeśli bowiem dokonamy przykładowo umowy sprzedaży z osobą, która zgodnie z treścią księgi wieczystej jest właścicielem nieruchomości, a następnie okaże się, że właścicielem jest zupełnie ktoś inny, mamy szansę aby taka umowa była uznana za skuteczną. Warunkiem jest wykazanie, iż nie wiedzieliśmy i nie mogliśmy wiedzieć o tej nieprawidłowości.

Zobacz również: Jak uzyskać odpis z księgi wieczystej?

Jakich formalności należy dokonać aby założyć księgę wieczystą?

Pierwszym krokiem jest złożenie wniosku do odpowiedniego sądu rejonowego .O właściwości miejscowej sądu decyduje położenie nieruchomości. Jeśli leży ona na obszarze więcej niż jednego sądu, decyzji o wyborze sądu dokona prezes sądu wojewódzkiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o założenie księgi składa się na formularzu urzędowym, dostępnym na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl.

Pobierz również: Formularz KW WPIS Wniosek o wpis w księdze wieczystej

Ponadto do wniosku należy dołączyć dwa rodzaje dokumentów:

1) stwierdzające nabycie własności nieruchomości ( np. akt notarialny, orzeczenia sądu, decyzje administracyjne)

2) stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości którymi są:

  - wypis z ewidencji gruntów

  - wyrys z mapy ewidencyjnej gruntów lub mapy zasadnicze.

Końcowym etapem jest postępowanie dowodowe, przeprowadzane przez sąd. Na jego podstawie organ wydaje postanowienie, zgodnie z którym księga wieczysta zostaje założona.

Ile to kosztuje?

Opłata za samo złożenie wniosku wynosi 60 zł. Towarzyszy temu jednak wpis prawa własności, a ten kosztuje już 200 zł.

Ksiąg wieczystych nie prowadzi się dla każdego mieszkania. Osoby zajmujące własnościowe lokale spółdzielcze nie muszą ich zakładać. Jest to ich uprawnienie ale nie obowiązek.

Zobacz również serwis: Księga wieczysta

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Mniej zarobimy na zleceniach. To efekt kamienia milowego KPO. Sprawdź, od kiedy i jak zmienią się przepisy. Już wiadomo.

  Wszystkie umowy cywilnoprawne mają podlegać składkom na ubezpieczenia społeczne, by Polska mogła otrzymać kolejne środki z KPO. To będzie koniec płacenia składek do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Przesądził kamień milowy KPO.

  Dramatycznie spadnie liczba ludności w Polsce. Ekspert ocenia, że konieczne będzie podwyższenie wieku emerytalnego

  W Polsce zmniejsza się liczba ludności. Programy wspierające zwiększanie dzietności to za mało, by odwrócić niekorzystne trendy. Podwyższenie wieku emerytalnego będzie konieczne, żeby w dłuższej perspektywie utrzymać stabilny system ubezpieczeń – twierdzi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, dyrektor Instytutu Statystyki i Demografii SGH.

  60 proc. wełny według metki, a w rzeczywistości jej brak. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań, UOKiK nałożył kary

  Na firmy wprowadzające klientów w błąd informacją o składzie ubrań na metce UOKiK nałożył kary finansowe. "Konsumenci nie mogą samodzielnie zweryfikować składu surowcowego odzieży, muszą w tym zakresie ufać informacjom na etykiecie" - powiedział prezes Tomasz Chróstny. 

  Nowy rejestr w kodeksie pracy. Wpiszesz do niego prace szczególne i pracowników je wykonujących [posiedzenie rządu 16 kwietnia]

  Nowe przepisy w kodeksie pracy mają wyeliminować (albo ograniczyć) kontakt pracowników z takimi substancjami jak toluen, styren, etoksyetanol, nitrobenzen, tlenek węgla, bisfenol A, estry kwasu ftalowego czy metale – ołów, kadm, rtęć i ich związki. To tzw. substancje reprotoksyczne.

  REKLAMA

  Zmiana, która wpłynie na miliony Polaków. ZUS od umów-zleceń. Data reformy jest już znana

  Rewolucja, która była zapowiadana przez kilka lat, teraz staje się nieunikniona. Chodzi o wprowadzenie składek ZUS dla wszystkich umów-zleceń. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej potwierdziło, że reforma w tym zakresie jest utrzymana w Krajowym Planie Odbudowy bez zmian. Ma ona wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

  Dodatkowe 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej. Jak w praktyce skorzystać?

  Urlop z powodu działania siły wyższej to prawo do zwolnienia od pracy w przypadku nagłych zdarzeń rodzinnych, takich jak choroba lub wypadek, wymagających natychmiastowej obecności pracownika. Omawiamy, jak w praktyce można skorzystać z tego urlopu.

  Rozwodnicy a prawo do preferencji podatkowej. RPO interweniuje, MF odpowiada

  Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.

  Wykluczenie cyfrowe seniorów. Zapobiegnie mu młodzież. Szkoły będą otwarte nie tylko dla dzieci. Trwają prace nad bonem senioralnym.

  Szkoły będą otwarte dla seniorów, a młodzież nauczy ich korzystania ze smartfonów i internetu. Wszystko po to, by ułatwić życie i dogonić europejską średnią.

  REKLAMA

  Finansowanie inwestycji z KPO będzie usprawnione. Zmieni się też Kodeks pracy. Sprawdź, nad czym pracuje rząd

  We wtorek zbierze się rząd. Zajmie się projektem usprawniającym finansowanie inwestycji z części pożyczkowej KPO i zmianami w Kodeksie pracy.

  Będą kary pieniężne za rozpowszechnianie w internecie treści o charakterze terrorystycznym i spójny mechanizm blokowania i usuwania ich z sieci

  MSWiA pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Będzie spójny mechanizm usuwania z sieci oraz blokowania treści o charakterze terrorystycznym i kary pieniężne za rozpowszechnianie.

  REKLAMA