REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użytkowanie wieczyste: opłata przekształceniowa a śmierć współwłaściciela

Maciej Suchorabski
Maciej Suchorabski
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Opłata przekształceniowa 2019 fot. shutterstock
Opłata przekształceniowa 2019 fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co z opłatą przekształceniową w przypadku śmierci współwłaściciela? Jak skorzystać z bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność?

Koniec użytkowania wieczystego: Bonifikaty a śmierć współwłaściciela

Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej może zgłosić właściwemu organowi na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłatyźródło: ShutterStock

REKLAMA

Jak wygląda ustalenie bonifikat w przypadku opłaty przekształceniowej w sytuacji, gdy współwłaściciel zmarł przed 1 stycznia 2019 r. a jak, gdy zmarł po 1 stycznia 2019 r.? Czy mąż może wystąpić o bonifikatę w przypadku śmierci żony? – pyta nasza czytelniczka.

REKLAMA

Z dniem 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe przekształciło się z ustawy w prawo własności tych gruntów. Dotychczasowi użytkownicy wieczyści stali się niejako automatycznie właścicielami gruntu. Do takiego przekształcenia nie jest wymagane żadne dodatkowe działanie czy wniosek po stronie dotychczasowego użytkownika gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe.

Prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe, które obecnie ulega przekształceniu we własność, to prawo, którym można było rozporządzać i które było dziedziczne.

- Nabycie przekształconego z użytkowania wieczystego prawa własności do gruntu przez spadkobiercę następuje zatem w dniu, w którym utracił życie dotychczasowy użytkownik wieczysty gruntu zabudowanego na cele mieszkaniowe a obecnie po 1 stycznia 2019 r. właściciel gruntu. Jeżeli spadkodawca, będący dotychczasowym użytkownikiem wieczystym gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zmarł przed 1 stycznia 2019 r. to spadkobierca staje się z mocy prawa podmiotem wszystkich praw i obowiązków majątkowych spadkodawcy, a zatem nabywa również wszelkie uprawnienia przysługujące spadkodawcy, w tym przekształcone obecnie we własność prawo użytkowania wieczystego – wyjaśnia Patrycja Gorgoń-Wróbel, radca prawny w BWHS Bartkowiak Wojciechowski Hałupczak Springer.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Patrycja Gorgoń-Wróbel

Patrycja Gorgoń-Wróbel

źródło: Materiały Prasowe

To ile wynosić będzie opłata przekształceniowa w konkretnym wypadku wynikać ma z zaświadczenia potwierdzającego przekształcenie. Zaświadczenie to ma stanowić podstawę ujawnienia prawa własności gruntu w księdze wieczystej oraz ewidencji gruntów i budynków. Zasadą jest, że właściwy organ z urzędu - nie później niż w terminie 12 miesięcy od dnia przekształcenia prawa użytkowania wieczystego wyda takie zaświadczenie i wyśle na adres, który współużytkownicy wieczyści wskazali w ewidencji gruntów i budynków. Zaświadczenie zawierać ma oznaczenie nieruchomości gruntowej lub lokalowej, według ewidencji gruntów i budynków oraz ksiąg wieczystych prowadzonych dla tych nieruchomości.

Warto zaznaczyć, że od zaświadczenie o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego we własność będzie można się odwołać.

- Jeżeli nie będziemy się zgadzać z zawartą w zaświadczeniu informacją o wysokości i okresie wnoszenia opłaty, można będzie złożyć do właściwego organu, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia zaświadczenia, wniosek o ustalenie wysokości lub okresu wnoszenia tej opłaty w drodze decyzji. Do czasu jednak zakończenia postępowania ustalającego wysokość i okres wnoszenia opłaty, opłata wnoszona jest w wysokości wskazanej w zaświadczeniu – tłumaczy Patrycja Gorgoń-Wróbel.

Jak skorzystać z bonifikaty?

REKLAMA

Właściciel gruntu w każdym czasie trwania obowiązku wnoszenia opłaty przekształceniowej może zgłosić właściwemu organowi na piśmie zamiar jednorazowego jej wniesienia w kwocie pozostającej do spłaty. Stosowny wniosek o bonifikatę z tytułu jednorazowej spłaty należności za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność można będzie prawdopodobnie w praktyce złożyć dopiero po otrzymaniu zaświadczenia określającego wysokość opłaty przekształceniowej.

Po zgłoszeniu chęci dokonania jednorazowej zapłaty opłaty przekształceniowej właściwy organ poinformuje właściciela gruntu na piśmie o wysokości opłaty jednorazowej, w terminie 14 dni od dnia otrzymanie zgłoszenia. Jeżeli właściciel nie będzie się zgadzać z wysokością opłaty jednorazowej, będzie uprawniony do złożenia do właściwego organu, w terminie 2 miesięcy od dnia doręczenia informacji, wniosku o ustalenie wysokości opłaty jednorazowej w drodze decyzji.

Do wymagań formalnych przy złożeniu wniosku o zamiar jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej i uzyskania stosownej bonifikaty, będą miały zastosowanie zasady jak przy dotychczasowych wnioskach o udzielenie bonifikaty przy użytkowaniu wieczystym.

- W wypadku, gdy użytkowanie wieczyste przekształcone w prawo własności do gruntu jest przedmiotem majątku wspólnego, wniosek dotyczący zamiaru jednorazowego wniesienia opłaty przekształceniowej i udzielenie w związku z tym bonifikaty, będzie mógł być złożony przez jednego współmałżonka. Czynność ta bowiem zmierza do nabycia ulgi, a więc korzyści dla majątku wspólnego – zaznacza Patrycja Gorgoń-Wróbel.

Niezależnie od bonifikaty związanej z opłatą jednorazową osoby z niski dochodami mogą skorzystać skorzystania z 50 proc. bonifikaty w opłacie przekształceniowej, jeśli miesięczny dochód na członka gospodarstwa domowego nie przekracza połowy "przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym rok, za który opłata ma być wnoszona"

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: gazetaprawna.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe limity taniego prądu na 2024 r. Są o połowę niższe. 1500 kWh dla wszystkich. Niepełnosprawni 1800 kWh, rolnicy i KDR 2000 kWh [ustawa u prezydenta]

  Koalicja, kierowana przez D. Tuska, obniżyła o połowę limity taniego prądu na 2024 r. Uzasadniają to tym, że są to limity do 30 czerwca 2024 r. Co ma się zdarzyć po tej dacie, tak naprawdę nikt nie wie.

  To pewne! Dodatek osłonowy po Senacie jest już u prezydenta A. Dudy. Wnioski do 30 kwietnia 2024 r. Świadczenie do 822,25 zł

  Senat nie wniósł poprawek. I przepisy o dodatku osłonowym na 2024 r. są już na biurku prezydenta A. Dudy.

  2000 zł to racjonalna renta socjalna po podwyżce w 2024 r. Niestety przepisy o świadczeniu wspierającym blokują podwyżkę

  W 2024 r. renta socjalna wzrośnie o 12,3% z 1588,44 zł do około 1784 zł. Potrzebna jest podwyżka o 26% do 2000 zł brutto, aby zrekompensować osobom niepełnosprawnym rzeczywiste koszty inflacji. Wprowadzenie świadczenia wspierającego wyklucza podwyżkę renty socjalnej do 2000 zł. 

  Podwyższony zostanie, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku. RM przyjęła projekt ustawy

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedłożony przez ministra finansów. Jednym z najważniejszych rozwiązań jest podwyższony, z obecnych 10 000 zł do 20 000 zł, limit wartości składników majątku , który umożliwia jednorazowe zaliczenie wydatków na nabycie tych składników do kosztów uzyskania przychodów. Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  REKLAMA

  Fundusz premiowy dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. RM przyjęła rozporządzenie

  W dniu 8 grudnia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek, przedłożone przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Co z wynagrodzeniami tych pracowników? Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Franczyza na nowych zasadach? Rada Ministrów przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Franczyzobiorca ma być lepiej chroniony

  Czy zmienią się przepisy dotyczące franczyzy? Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekt Kodeksu cywilnego. Czy zmieni się coś oprócz franczyzy?  Projekt ten został przyjęty przez RM, następnie zostanie skierowany do prac legislacyjnych w Parlamencie. 

  Nagrywanie rozmów przychodzących za zgodą dzwoniących petentów. UODO twierdzi, że praktyka nagrywania rozmów jest bezpodstawna

  UODO zabiera głos w sprawie nagrywania rozmów telefonicznych z interesantami. Czy urzędy będą zmuszone zmienić swoje praktyki? 

  30 proc. podwyżki dla nauczycieli od stycznia 2024 r. Deklaracja podwyżek w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów

  Deklaracja 30 proc. podwyżek dla nauczycieli od nowego roku w oświacie po spotkaniu z kandydatami na przyszłych ministrów wygłoszona. Jak powiedział D. Tusk: nowy rok zacznie się od 30 proc. podwyżek dla nauczycieli; na razie bez zwiększenia kwoty wolnej.

  REKLAMA

  In vitro finansowane z budżetu państwa w 2024 r.? Senat jest za.

  W dniu dzisiejszym (red. 8 grudnia 2023 r.) Senat opowiedział się za finansowaniem in vitro z budżetu państwa. Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych już niedługo.

  Zmieniony plan KPO Polski zatwierdzony

  Ministrowie finansów UE zatwierdzili zmieniony plan KPO Polski - podało stałe przedstawicielstwo RP przy UE.

  REKLAMA