reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego

Brak wymogu uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego zakłada nowelizacja ustawy – Prawo budowlane. Zgodnie z projektem pozwolenie nie będzie wymagane, gdy obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki. Jakie trudności spowoduje rezygnacja z wymogu uzyskania pozwolenia budowlanego?

Zgłoszenie budowy

Liczba regulacji wymagających sprawdzenia w związku z strefami oddziaływania nie została przez ustawodawcę określona. Świadczy o tym brak stosownych załączników w postaci formularza sprawdzającego, przygotowanego w celu zapewnienia poprawności czynności kontrolnych. Jak widać w przypadku zgłoszenia organy, które winny zareagować na jego potencjalną wadliwość będą miały poważny problem z określeniem liczby uczestników postępowania. Kierunek zmian dobry, niemniej zamiast „zgłoszenia” nazwałbym czynność „rejestracją zamierzenia inwestycyjnego”. W polskim prawodawstwie panuje bowiem pogląd że „zgłoszenie” nie powoduje powstania praw nabytych w sytuacjach, gdy jest ono nieprawidłowe lub zostało zrealizowane w sposób odmienny od założonego.

Wniosek o pozwolenie na budowę

Znacznie poważniejszym problem dla urzędów jest obecnie powracająca do łask kontrola treści projektu budowlanego, której przeprowadzenie winno być jak najbardziej udokumentowane. Podobnie jak ma to obecnie miejsce w przypadku weryfikacji kompletności wniosku o pozwolenie na budowę. W przypadku powstania stosownych list weryfikacyjnych będzie już wiadomo, kto i w jakim zakresie sprawdził projekt oraz kto dokonał kontroli tej czynności. Po wejściu w życie nowego prawa urzędnik nie będzie już mógł udawać że czegoś w projekcie nie sprawdził.

Rządowy projekt nowelizacji prawa budowlanego

Autor: Dawid Bielak, technik budowlany, prawobudowlane.bloog.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama