REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Konstytucja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wolności i prawa osobiste

Obecnie obowiązująca Konstytucja zawiera szeroki katalog wolności i praw człowieka i obywatela. Obok wolności ekonomicznych, socjalnych, kulturalnych, politycznych mamy szeroki katalog wolności osobistych. Warto je poznać. 

Kto odpowiada przed Trybunałem Stanu?

Najważniejsze osoby w państwie także ponoszą odpowiedzialność za sprawowanie swoich urzędów. Sądem przed, którym odpowiadają jest Trybunał Stanu. 

Dzieci też mają swojego Rzecznika

Rzecznikowi Praw Obywatela pomaga w ochronie praw i wolności człowieka Rzecznik Praw Dziecka. Jego zadaniem jest ochrona przestrzegania praw najmłodszych obywateli. 

Kiedy do Rzecznika Praw Obywatelskich?

Rzecznik Praw Obywatelskich ma za zadanie chronić prawa i wolności obywateli. Każdy obywatel może się do niego zwrócić z wnioskiem o udzielenie pomocy w ochronie swoich praw. 

REKLAMA

Nasze konstytucyjne obowiązki

Większość z nas wie, że ma wiele praw zapisanych w Konstytucji. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy, że mamy także pewne zobowiązania wobec państwa. Warto je poznać.

Czym jest Zgromadzenie Narodowe?

Zgromadzenie Narodowe to obradujący wspólnie posłowie i senatorowie. Jest to szczególna forma wspólnego działania Sejmu i Senatu. 

Kto ma prawo do wolności sumienia i wyznania?

Wolność religii i sumienia jest zagwarantowana w Konstytucji. Inaczej nazywana jest wolnością sumienia i wyznania. Zapewnia każdemu możliwość wyboru światopoglądu. Czy zdajemy sobie sprawę, co tak naprawdę oznacza wolność wyznania? 

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza

Demokracja bezpośrednia pozwala nam – obywatelom polskim sprawować władzę w państwie. Jednym z przejawów sprawowania władzy przez naród, jest obywatelska inicjatywa ustawodawcza. Pozwala na przedstawianie projektów ustaw przez obywateli. Warto sprawdzić, kiedy i w jakich okolicznościach przysługuje nam inicjatywa ustawodawcza. 

REKLAMA

Stan nadzwyczajny w państwie

Stan nadzwyczajny w państwie to stan szczególnego zagrożenia. Wymaga on sięgnięcia po szczególne środki prawne. Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej przewiduje trzy rodzaje stanów nadzwyczajnych. Do stanów nadzwyczajnych zaliczyć można stan wojenny, stan klęski żywiołowej, stan wyjątkowy.

Źródła prawa

Źródłami prawa można nazwać wszelkie drogi prawne tworzenia prawa. Są to sposoby w jaki prawo się tworzy, zmienia, utrzymuje.

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej

Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej to zbiór fundamentalnych praw człowieka uchwalony i podpisany w dniu 7 grudnia 2000 roku podczas szczytu Rady Europejskiej w Nicei.

Konstytucja Federacji Rosyjskiej

Konstytucja Federacji Rosyjskiej przyjęta w ogólnonarodowym referendum w dniu 12 grudnia 1993 roku.

Europejska Konwencja Praw Człowieka

Europejska Konwencja Praw Człowieka, oficjalna nazwa Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. Zawierdzona przez Radę Europy 1950 w Rzymie, weszła w życie 1953. Rzeczpospolita Polska ratyfikowała ją w 1992 roku.

Karta Narodów Zjednoczonych

Statut Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości i Porozumienie ustanawiające Komisję Przygotowawczą Narodów Zjednoczonych.

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki

Konstytucja Stanów Zjednoczonych Ameryki to ustawa zasadnicza Stanów Zjednoczonych, uchwalona 17 września 1787 i później ratyfikowana przez specjalne konwencje w każdym z 13 stanów.

Jakich zasad konstytucyjnych przestrzega Rzeczypospolita Polska?

Nie ma jednej definicji zasad konstytucyjnych. Nie ma nawet zgody pomiędzy uczonymi na temat samej nazwy. Funkcjonuje wiele określeń: zasady ustrojowe, zasady naczelne, czy zasady konstytucyjne.

Jak rozkłada się podział władzy w Rzeczypospolitej Polskiej?

Podział i równowaga pomiędzy poszczególnym rodzajami władzy w państwie umożliwia prawidłowe funkcjonowanie demokratycznego państwa.

Czy obecna Konstytucja przewiduje zasadę pluralizmu politycznego

Rzeczypospolita Polska zapewnia wolność tworzenia i działania partii politycznych. Jest to innymi słowy zasada pluralizmu politycznego.

Czy Polska przestrzega zasady demokratycznego państwa prawa?

Zgodnie z postanowieniami Konstytucji Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawa, urzeczywistniającym zasadę sprawiedliwości społecznej.

Kto sprawuje władzę suwerena w Rzeczypospolitej Polskiej

W Rzeczypospolitej Polskiej władzę zwierzchnią sprawuje naród. 

Zasada pomocniczości w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej

Zasada pomocniczości zwana jest również zasadę subsydiarności. Stanowi ona jedną z podstaw demokratycznego państwa prawa.

Czy w Polsce można wprowadzić stan wojenny?

Stan wojenny jest jednym ze stanów nadzwyczajnych, jakie mogą być wprowadzone w razie zagrożenia.

Ustawa

Ustawą nazywamy każdy akt powstały w procesie ustawodawczym, który nosi nazwę ustawa. Wydawana jest najczęściej przez parlament.

Czym jest i co reguluje ustawa

Ustawa to akt prawny o charakterze powszechnie obowiązującym, uchwalany przez parlament. W Polsce, ustawa ma niższą moc prawną od Konstytucji oraz umów międzynarodowych ratyfikowanych, ale wyższą od rozporządzeń.

Jak zmienić Konstytucję?

Czy można zmienić Konstytucję? Jakie są procedury zmiany? Kto ma prawo zmienić Konstytucję?

Skarga konstytucyjna

Konstytucyjna wolność wypowiedzi

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania uzyskanych informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy. Każde demokratyczne państwo gwarantuje swoim obywatelom wolność słowa.

Hymn

Hymn państwowy to pieśń patriotyczną o zasięgu ogólnokrajowym. Stanowi wyraz poczucia wspólnoty i odrębności narodowej. Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego.

Godło

Godło Polski jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami koloru złotego, w czerwonym polu prostokątnej tarczy o dolnej krawędzi wydłużonej pośrodku. Barwy bieli i czerwieni są barwami Rzeczypospolitej Polski.

Barwy państwowe

Barwami państwowymi Polski są kolor biały i czerwony w dwóch poziomych pasach. Pasy są ułożone równolegle i mają taką samą szerokość. Kolor biały na fladze znajduje się na górze, natomiast kolor czerwony na dole.

Władza wykonawcza

Władza wykonawcza zwana jest inaczej egzekutywą. Celem jej działania jest bezpośrednie zarządzanie sprawami wewnętrznymi i zagranicznymi państwa.

Władza sądownicza

Władza sądownicza jest elementem trójpodziału władzy. Z reguły sprawowana jest przez sądy i trybunały.

Trójpodział władzy

Podział władzy na władzę ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą zaproponował Monteskiusz. Teoria trójpodziału władzy zakłada równość poszczególnych rodzajów władz.

Władza ustawodawcza

Władza ustawodawcza zwana jest inaczej władzą prawodawczą lub legislatywą. Jest jednym z elementów tworzących całość władzy w państwie.

Konstytucja

Konstytucja jest najważniejszym aktem prawnym w państwie. Nazywana jest często ustawą zasadniczą. Ma najwyższą moc prawną w systemie źródeł prawa w państwie.

Symbole Rzeczypospolitej Polskiej

Godło, hymn, flaga są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawdź, czy wiesz co one oznaczają i jaką mają historię.

Konstytucja 3 Maja z 1791 roku

Ustawa rządowa z dnia 3 Maja 1791 roku.

Konstytucja Księstwa Warszawskiego z 1807 roku

Ustawa Konstytucyjna Księstwa Warszawskiego z dnia 22 lipca 1807 roku.

Pełne teksty konstytucji do pobrania

Najważniejsze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego

Przedstawiamy wybrane orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego wydane przez trybunał od początku jego istnienia. Podane są one chronologicznie, od najnowszego.

Adresy urzędów centralnych

Prezentujemy listę adresową najaważniejszych urzędów państwowych. Lista ministerstw podana jest w kolejności alfabetycznej.

Konstytucja Królestwa Polskiego z 1815 roku

Ustawa Konstytucyjna Królestwa Polskiego z dnia 27 listopada 1815 roku.

Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa i okręgu z 1818 roku

Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa i Jego okręgu z dnia 15 lipca - 11 września 1818 roku

Statut Organiczny Królestwa Polskiego z 1832 roku

Statut organiczny dla Królestwa Polskiego 26 lutego1832.

Mała Konstytucja z 1919 roku

Uchwała Sejmu z dnia 20 lutego 1919 roku o powierzeniu Józefowi Piłsudskiemu dalszego sprawowania urzędu Naczelnika Państwa.

Konstytucja Wolnego Miasta Gdańska z 1920 roku

Konstytucja Wolnego Miasta Gdańska z 17 listopada 1920 roku.

Konstytucja marcowa z 1921 roku

Ustawa z 17 marca 1921 roku Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Nowela sierpniowa z 1926 roku

Ustawa z 2 sierpnia 1926 roku zmieniająca i uzupełniająca Konstytucję Rzeczypospolitej z 17 marca 1921 roku.

Konstytucja kwietniowa z 1935 roku

Ustawa Konstytucyjna z 23 kwietnia 1935 roku. Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawę następującej treści.

Mała Konstytucja z 1947 roku

Ustawa Konstytucyjna z dnia 19 lutego 1947 roku o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej.

REKLAMA