REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konstytucyjna wolność wypowiedzi

Ewa Karaś
Ewa Ryś
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi.
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi.

REKLAMA

REKLAMA

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania uzyskanych informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy. Każde demokratyczne państwo gwarantuje swoim obywatelom wolność słowa.

Zagwarantowana przez Konstytucję wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniana ma szerokie znaczenie.

REKLAMA

Wolność wypowiedzi gwarantuje wolność wyrażania swoich poglądów za pomocą wszelkich dostępnych środków ich uzewnętrzniania. Do takich środków możemy zaliczyć:

  • gesty,
  • dzieła sztuki,
  • prasę,
  • plakaty,
  • telewizję,
  • radio,
  • sieć komputerową (np.Internet),
  • płyty,
  • wystawy,
  • odczyty.

Wolność słowa to również dostęp do istniejących krajowych i zagranicznych źródeł informacji. Wolność ta przejawia się także w wolności poszukiwania informacji.

Wolność wypowiedzi uważana jest za najważniejszą z wolności obywatelskich. Służy ona zarówno państwu, jak i poszczególnym jednostkom. Dla każdego człowieka jest sposobem na samorealizację. Władzy pomaga natomiast w procesie sprawowania władzy. Wolność wypowiedzi stanowi fundament państwa demokratycznego. Niestety nie wszystkie państwa na świecie przestrzegają tej zasady.

Wolność słowa w Polsce

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wolność wypowiedzi przede wszystkim została unormowana w najważniejszym akcie prawnym obowiązującym w Polsce, czyli w Konstytucji. Ponadto znajduje regulacje w wielu innych aktach prawnych.

Regulacji wolności wypowiedzi możemy szukać :

  • Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych,
  • Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności,
  • Kodeksie cywilnym,
  • Kodeksie karnym,
  • Ustawie o ochronie tajemnicy państwowej,
  • Prawie autorskim,
  • Prawie prasowym.

Wolność prasy

Prawo gwarantuje prasie wolność wypowiedzi. Jest ona szczegółowo określona przez szereg regulacji prawnych.

Po pierwsze wydawcą gazety może być tylko osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka nie posiadająca osobowości prawnej, czyli tzw. ułomna osoba prawna.

Wydawca gazety, aby mógł w ogóle gazetę wydawać, musi zarejestrować swój dziennik lub czasopismo. Rejestracji dokonuje sąd okręgowy. Właściwym sądem okręgowym jest sąd siedziby wydawcy. Sąd dokonując rejestracji, nie ma możliwości badania programu czasopisma. Wniosek o rejestrację nie zawiera nie powinien zawierać informacji na temat linii programowej pisma.

Zobacz: Konstytucja

Za treści materiałów przygotowywanych przez redakcję czasopisma, odpowiada redaktor naczelny. Każdy organ prasowy musi mieć swojego redaktora naczelnego.

Wolność prasy przejawia się ponadto w możliwości wyrażania poglądów na łamach prasy. Istnieją prawne ramy określające zakres tego rodzaju swobody wypowiedzi. Przede wszystkim dziennikarze mają swobodę wyrażania swoich poglądów, w sposób całkowicie swobodny. Nie ma kontroli publikowania treści ze strony organów państwowych. Oznacza to innymi słowy zakaz cenzury.

Dziennikarze wykonując swój zawód muszą przestrzegać jednak pewne zasady. Szczególnie muszą pamiętać, że:

  • ciąży na nich obowiązek prawdziwego przedstawiania zjawisk,
  • muszą szczególnie dbać o staranność i rzetelność sowich wypowiedzi,
  • mają obowiązek dbać o poprawność języka,
  • nie mogą używać wulgaryzmów,
  • nie mogą stosować kryptoreklamy,

Prawo gwarantuje swobodę zbierania materiałów. Jednak należy pamiętać, że przekroczenie granic wolności wypowiedzi, może skutkować sankcjami cywilnymi, a nawet karnymi.

Wolność telewizji

Podobnie jak w przypadku wolności prasy, także i telewizji prawo gwarantuje swobodę wypowiedzi.

Aby rozpocząć rozpowszechnianie programów, konieczne jest uzyskanie koncesji. Koncesje wydawane są przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W Polsce o koncesje mogą ubiegać się jedynie obywatele polscy, którzy stale mieszkają w kraju. O koncesję mogą się także ubiegać osoby prawne, pod warunkiem że mają siedzibę w kraju. Nie zostanie wydana koncesja spółce, w której przeważa kapitał zagraniczny.

Ponadto nie zostanie przyznana koncesja, jeśli rozpowszechnianie przez wydawcę programów:

  • stanowiłoby zagrożenie dla interesów kultury narodowej, dobrych obyczajów,
  • zagrażałoby bezpieczeństwu państwa,
  • naruszałoby tajemnice państwa,
  • spowodowałoby osiągniecie dominującej pozycji na rynku środków masowego przekazu.

Nad przestrzeganiem wolności wypowiedzi kontrolę sprawuje Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Może ona:

  • żądać od nadawcy dokumentów niezbędnych do skontrolowania koncesji,
  • żądać zaniechania przez wydawcę działań niezgodnych z prawem,
  • cofnąć koncesję,
  • nakładać kary pieniężne na wydawców łamiących przepisy prawa.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat: Dwa warianty emerytury dla policjantów. 40% podstawy wymiaru i 2,6% albo 60% i 3% [ZER MSWiA]

Policjanci od 1 stycznia 2025 r. mają dwa warianty emerytury do wyboru. W zależności od stażu służby mogą obliczać wysokość emerytury jako 60% albo 40% podstawy. Do tego doliczamy procenty za dodatkowe lata służby. W artykule dwa pliki PDF o policyjnych emeryturach.

Czyste Powietrze ma zwalczać nawet niskoemisyjne kominki na drewno (odnawialne źródło energii). Eksperci: to zamach na bezpieczeństwo energetyczne

Projekt Programu Czyste Powietrze proponowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uniemożliwia używanie kominka w przypadku skorzystania z dotacji. Taki zapis stoi w sprzeczności z dyrektywami UE, a czasu na konsultacje jest bardzo mało - twierdzą eksperci kampanii Drewno Pozytywna Energia.

To zmora pracodawców w okresie Bożego Narodzenia. Tego zwolnienia muszą udzielić. Za odmowę grozi nawet 30.000 złotych kary

Nawet 30.000 złotych kary może grozić pracodawcy za odmowę udzielenia pracownikowi tego zwolnienia od pracy. To prawdziwa zmora pracodawców, bo pracownicy chętnie go nadużywają. Szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.

D. Tusk: TVN i Polsat w wykazie firm strategicznych. Rząd zablokuje sprzedaż TVN? Ale właścicielem TVN jest spółka prawa holenderskiego

W dniu 11 grudnia 2024 r. Prezes Rady Ministrów Donald Tusk zapowiedział, że stacje telewizyjne TVN i Polsat zostaną wpisane do wykazu firm strategicznych, które podlegają ochronie. "Rosja coraz skuteczniej próbuje ingerować w życie państw europejskich; na wschodzie są zainteresowani przejęciem naszych mediów" - podkreślił premier. Premier Tusk wyjaśnił, że ta decyzja będzie miała kształt rozporządzenia Rady Ministrów, które zostanie przyjęte w przyszłym tygodniu.
Jest to najprawdopodobniej odpowiedź na pogłoski, że amerykański koncern medialny Warner Bros. Discovery zamierza sprzedać telewizję TVN. Wśród potencjalnych nabywców byli nieoficjalnie wymieniani: czeski koncern PPF oraz holding węgierskiego miliardera Józsefa Vidy, powiązany z Lorincem Meszarosem, [który współpracuje premierem Węgier Viktorem Orbanem.

REKLAMA

Emerytury pomostowe dla nowej grupy zawodowej. Od kiedy ich praca zostanie uznana za pracę w warunkach o szczególnym charakterze? Sprawdź

Emerytura pomostowa to przywilej, z którego mogą skorzystać tylko niektórzy pracownicy wykonujący pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. O uznanie swojego prawa do korzystania z tego uprawnienia zabiega nowa grupa zawodowa.

Czy dostanę spadek po rodzicu według nowych przepisów? [PORADA]

„Na jakiej podstawie można pozbawić spadku osobę, która nie opiekowała się rodzicem? Czy przepisy w tym zakresie się zmieniły?” – pyta Czytelnik.

Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r.

Zasiłek chorobowy 2025 r. i 2026 r. Komu i kiedy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego? Ile wynosi wysokość zasiłku chorobowego? Które osoby (nie chodzi o ciężarne) mogą liczyć na 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku?

Strategia Ostatniego Pokolenia. Ktoś chce obrzydzić ludziom idee klimatyczne?

Obserwując protesty Ostatniego Pokolenia można dojść do paradoksalnego wniosku, że ich prawdziwym celem nie jest zwrócenie uwagi na problemy wynikające ze zmian klimatu, a zniechęcenie społeczeństwa do ludzi głoszących takie idee. Forma protestów tej organizacji budzi bowiem znacznie więcej negatywnych komentarzy i - jak wskazują eksperci - jest przykładem złej strategii działania proekologicznego.

REKLAMA

QUIZ Formularze urzędowe. Sprawdź, czy wiesz, który formularz wypełnić w konkretnej sytuacji
Jak nie pogubić się w gąszczu formularzy i druków urzędowych? Jak szybko i bezproblemowo załatwić sprawę? Dobrze wiedzieć, które formularze mogą być przydatne w konkretnych sytuacjach. Rozwiąż quiz i sprawdź, czy to wiesz.
Od 500 złotych do ponad 1000 złotych dla pracowników samorządowych. Wypłata przed końcem 2024 roku. Do kogo trafią pieniądze?

Do kogo w grudniu 2024 roku trafią dodatkowe pieniądze? Otrzyma je wielu pracowników samorządowych, jednak na pewno nie wszyscy. Również wysokość świadczeń będzie zróżnicowana i wyniesie od 500 złotych do 1000 złotych brutto. Od czego to zależy?

REKLAMA