reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Zmiany w kodeksie karnym wykonawczym

Zmiany w kodeksie karnym wykonawczym

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt, który dotyczy podmiotów gdzie wykonywana jest kara ograniczenia wolności oraz praca społecznie użyteczna.

Zasadnicze zmiany, w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia, sprowadzają się do modyfikacji § 1 ust. 1. Wskazuje on, możliwie najszerzej i zgodnie
z aktualną praktyką wykonawczą podmioty, które mogą być wyznaczone przez właściwy organ gminy, będący dla nich organem założycielskim, a także te podmioty, dla których organem założycielskim jest organ powiatu lub województwa oraz inne państwowe lub samorządowe jednostki organizacyjne, podmioty prawa handlowego z wyłącznym udziałem skarbu państwa, gminy, powiatu, bądź województwa, placówki oświatowo-wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, placówki służby zdrowia, jednostki organizacyjne pomocy społecznej, fundacje, stowarzyszenia i inne instytucje lub organizacje użyteczności publicznej, do wykonywania kary ograniczenia wolności w postaci nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz pracy społecznie użytecznej orzeczonej w zamian nieściągalnej grzywny.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie znacznie zawężało i ograniczało ilość oraz rodzaj podmiotów, co miało istotny wpływ na występowanie licznych problemów z realnym wykonaniem tych kar. Istotna zmiana, w stosunku do obecnie obowiązującego rozwiązania, dotyczy podmiotu, który wskazuje za ich zgodą inne państwowe lub samorządowe jednostki organizacyjne, zakłady pracy itd., wymienione w § 1 ust. 1 projektu.

W § 1 ust. 2 zostały określone podmioty „twarde”, które są zobowiązane do zorganizowania i przyjęcia skazanych w celu wykonania nieodpłatnej, kontrolowanej pracy na cele społeczne oraz pracy społecznie użytecznej. Do grupy tych podmiotów zalicza się podmioty wyznaczone przez właściwy organ gminy, tj. właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, dla których organ gminy jest organem założycielskim.

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Dla urealnienia wykonania kary ograniczenia wolności i pracy społecznie użytecznej, projektodawca zniósł z podmiotów obowiązek ponoszenia kosztów ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i odpowiedzialności cywilnej za wyrządzoną szkodę przez skazanych podczas wykonywania kary.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


PIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama