Kradzież – przestępstwo czy wykroczenie?
06 lut 2023
Kiedy kradzież jest wykroczeniem, a kiedy przestępstwem? Jakie są aktualne przepisy?
Czy można trzymać psa na łańcuchu?
18 sty 2023
Trzymanie psa na łańcuchu w Polsce jest nadal częste. Czy to jest legalne? Przez część doby niestety tak. Bez wątpienia jest to jednak okrutne. Jakie ustawodawca przewidział kary za niewłaściwe traktowanie czworonogów domowych takich jak pies?
Kontrowersje wokół prowokacji policyjnych
08 gru 2022
Prowokacje policyjne. Kwestia policyjnego podżegania od dawna jest przedmiotem żywych kontrowersji. Głównym dylematem jest śledztwo policyjne, które zgodnie z prawem wymaga użycia tajnych agentów, informatorów lub innych tajnych praktyk i zasadniczo nie jest prowadzone w sposób pasywny. Rodzaj wpływu wywieranego w ten sposób na jednostkę kumuluje się w popełnieniu przestępstwa, które w przeciwnym razie mogłoby nie dojść do skutku.
Pogryzienie przez psa – o skutkach prawnych i zasadach odpowiedzialności
31 paź 2022
Kiedy dochodzi zatem do ataku ze strony zwierzęcia, warto wiedzieć, że to zdarzenie nie musi pozostać bez konsekwencji prawnych.
Kradzieże na stacjach paliw - wzrost liczby przestępstw i wykroczeń
31 sie 2022
Wysoka inflacja sprzyja kradzieżom na stacjach paliw. Policyjne statystyki pokazują rok do roku dwucyfrowe wzrosty.
Przestępczość środowiskowa - nowe przepisy
04 sie 2022
Zaostrzenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jest celem ustawy o przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Nowa ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Inflacja sprzyja kradzieżom w sklepach
28 lip 2022
Policja notuje coraz więcej kradzieży w sklepach. Zdaniem ekspertów przez rosnącą drożyznę problem będzie narastał.
Dziecko w rozgrzanym samochodzie? Kolejny przypadek...
22 cze 2022
Dziecko w rozgrzanym samochodzie? Choć o zostawianiu dzieci w autach latem mówi się od lat, takie przypadki nadal się zdarzają. Oto przykład z Zatoru.
Zmiany w Kodeksie karnym. MS zmienia zdanie po publikacjach "DGP"
14 cze 2022
Wraca próg przepołowienia między wykroczeniem a przestępstwem przy kradzieży paliwa, miliony od pijanych kierowców nie zasilą Funduszu Sprawiedliwości, a sąd nie będzie musiał orzekać nawiązki na ten fundusz od sprawcy pobicia.
Wyższe kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku
14 cze 2022
Podwyższenie kar za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku zakłada przyjęty przez rząd projekt ustawy o o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.
Kiedy nie można wyprzedzać z prawej strony?
13 cze 2022
Kiedy nie można wyprzedzać z prawej strony? Odpowiedź na tak zadane pytanie można znaleźć tylko w jednym miejscu. W prawie o ruchu drogowym.
Mandat za czerwone światło 2022
15 lut 2022
Mandat za czerwone światło 2022. Czy w tym przypadku również nowy taryfikator mandatów przewiduje zasadniczą podwyżkę?
Mandat za niewskazanie kierującego pojazdem 2022
08 lut 2022
Mandat za niewskazanie kierującego pojazdem 2022. Kierowca nie może już wziąć na siebie kary bez punktów karnych...
Nowy taryfikator mandatów. Znamy stawki obowiązujące od stycznia.
20 gru 2021
Nowy taryfikator mandatów. Znamy stawki obowiązujące od stycznia. I już na wstępie możemy powiedzieć jedno – tanio z pewnością nie będzie.
Zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe - poprawki Senatu
26 lis 2021
Senat wprowadził poprawki do noweli zaostrzającej kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Czego dotyczą?
Mandat gotówkowy dla obcokrajowca
28 paź 2021
Mandat gotówkowy dla obcokrajowca, czyli czemu kierowca pochodzący z innego kraju musi opłacić grzywnę na miejscu kontroli drogowej?
Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym
16 sie 2021
Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym: jaki mandat oznacza? To zależy od kwalifikacji wykroczenia przez policjanta.
Jak dostać się do grupy Speed?
07 cze 2021
Jak dostać się do grupy Speed? To pytanie nurtuje kierowców. Odpowiedź? Stanowiska w tej formacji nie wypełnia się raczej z konkursu...
Jazda bez świateł? Mandat i punkty karne dla kierowcy.
23 mar 2021
Jazda bez świateł? Mandat i kontrola drogowa to pewnik. Jak wysoka jest kara i ile punktów karnych zostanie dopisanych kierowcy? Sprawdźmy.
Jazda na zderzaku: od kiedy nowe przepisy?
12 mar 2021
Jazda na zderzaku: od kiedy stanie się wykroczeniem i będzie karana? Za sprawą podpisu prezydenta nowe zapisy wejdą w życie 1 czerwca.
Taryfikator punktów karnych - jakie kary czekają na kierowców?
05 lut 2021
Taryfikator punktów karnych dotyczy szeregu wykroczeń popełnianych przez kierowców. Jaka kara czeka na prowadzących w Polsce?
Taryfikator mandatów: aktualna wysokość kar dla kierowców
05 lut 2021
Taryfikator mandatów, czyli dziś przygotowaliśmy dla was spis wszystkich kar, które czekają na kierowców na polskich drogach.
Ile punktów karnych za telefon? Kara jest wysoka!
11 gru 2020
Ile punktów karnych za telefon? Korzystanie z telefonu - czy to rozmowa, czy pisanie SMS-ów - jest wykroczeniem obwarowanym dość wysoką karą.
Mandat za czerwone światło z kamery. Jak wysoka jest kara?
07 paź 2020
Wjazd na skrzyżowanie na wczesnym czerwonym jest popularnym wykroczeniem. Dlatego sprawdź ile wynosi mandat za czerwone światło z kamery.
Covidowe mandaty - sędziowie mają wątpliwości prawne
07 wrz 2020
Czy covidowe mandaty można nazwać bublem prawnym? Legalność ich wypisywania podważają sędziowie.
Prowadzenie dziecka za rękę po chodniku wykroczeniem?
11 wrz 2019
Sąd Rejonowy w Sokółce skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o art. 89 Kodeksu wykroczeń. Zdaniem sądu z konstrukcji tego przepisu wynika, iż nawet prowadzenie dziecka chodnikiem za rękę jest wykroczeniem.
Odśnieżanie dachu - obowiązki i kary
11 sty 2019
Na kim ciąży obowiązek odśnieżania dachu i z jakich przepisów wynika? Jaki kary grożą osobom, które nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów?
Przedawnienie mandatu i przedawnienie wykroczeń - kiedy następuje?
16 paź 2018
Kara grzywny nałożona za wykroczenia w drodze mandatu karnego ulega przedawnieniu, co oznacza, iż po upływie określonego przepisami czasu nie ma możliwości przymusowego wyegzekwowania należnej grzywny w drodze przymusu. Zgodnie z przepisem art. 45 § 3 kodeksu wykroczeń „orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęło 3 lata”. Istotnym z punktu widzenia terminu, w którym następuje przedawnienie kary jest moment uprawomocnienia się mandatu karnego. Chwila uprawomocnienia się jest ściśle związana z rodzajem wystawionego przez funkcjonariusza uprawnionej służby mandatu karnego.
Czym jest strefa czystego transportu?
25 wrz 2018
Strefa czystego transportu została uregulowana w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wprowadzonej w tym roku. Czym jest strefa czystego transportu? Co grozi za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do takiego obszaru?
Dłuższy termin na opłacenie mandatu i inne zmiany w Kodeksie wykroczeń
17 wrz 2018
Dłuższy termin na opłacenie mandatu np. za złe parkowanie i inne zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu wykroczeń, którą uchwalił Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat.
Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków
24 sie 2018
Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?
Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe
08 sie 2018
Wysokie temperatury sprawiają, że częstym widokiem na ulicach są zaparkowane samochody z włączoną klimatyzacją. Kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie stanowi naruszenie przepisów Kodeksu drogowego, które może zostać ukarane mandatem nawet do 300 zł.
Jaka kara grozi za samowolne ustawienie, zniszczenie lub przesunięcie znaku drogowego?
30 lip 2018
Nieuzasadnione ustawianie, usuwanie, niszczenie, uszkadzanie, włączanie czy wyłączanie znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego to wykroczenie, którego sprawca może bardzo pożałować. Zgodnie z art. 85. k.w. takie zachowanie podlega karze grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia wolności albo aresztu do 30 dni.
Zagracona klatka schodowa - co na to prawo?
20 lip 2018
Zagracone klatki schodowe oraz garaże podziemne nie należą do rzadkości. Należy jednak pamiętać o przepisach przeciwpożarowych oraz o regulaminach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jakie kary grożą niezdyscyplinowanym lokatorom?
Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce
19 lip 2018
Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?
Publiczne oglądanie meczu – jakie kary dla uczestników imprez masowych?
19 cze 2018
Podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata wielu kibiców podziwia zmagania piłkarzy w specjalnie do tego przygotowanych strefach kibica. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż publiczne oglądanie meczu może być imprezą masową artystyczno-rozrywkową. Za niewłaściwe zachowanie uczestnicy takich imprez mogą ponieść kary. Jakie?
Grillowanie - sąsiedzi i prawo
27 kwi 2018
"W majówkę chciałabym zaprosić znajomych na grilla. Mieszkamy w domu szeregowym pod miastem. Nasza działka sąsiaduje bezpośrednio z dwiema innymi. Czy nasi sąsiedzi mogą nam zarzucić, że grillowanie jest niezgodne z prawem?" - pyta pani Dorota.
Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych 2018
23 kwi 2018
Zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych obowiązuje od 9 marca 2018 r. Co to oznacza w praktyce? Czy od tej zasady są jakieś wyjątki?
Internet jest miejscem publicznym w rozumieniu Kodeksu wykroczeń
18 kwi 2018
Sąd Najwyższy uznał, iż Internet jest miejscem publicznym w rozumieniu Kodeksu wykroczeń. Od zasady tej są jednak wyjątki. „Dostęp do niektórych treści wymaga np. zalogowania się i w takich sytuacjach pojawić się może wątpliwość czy mówimy o przestrzeni publicznej” - wyjaśniał sędzia sprawozdawca.
Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC - ważne zmiany dla kierowców
17 kwi 2018
W dniu 17 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu drogowego. Nowe przepisy sprawią, że kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi pożądane dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Czy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy? SN wyjaśnił
14 lut 2018
Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu nie można ukarać zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych - tak brzmi stanowisko Sądu Najwyższego. Stanowisko SN wynika z uwzględnienia kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich.
Policja użyła śmigłowca do tropienia piratów drogowych
12 lut 2018
W miniony weekend tysiące uczniów rozpoczynało i kończyło ferie. Wzmożony ruch na drogach sprawił, że policja sięgnęła po niecodzienne środki do walki z piratami drogowymi.
Czy będą kary za pozostawienie bagażu bez opieki? MI proponuje takie rozwiązanie
31 sty 2018
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia, w którym proponuje aby wprowadzić możliwość nakładania grzywny za pozostawienie bagażu bez opieki na peronie lub dworcu, poza miejscami do tego wydzielonymi. Pomysłodawca informuje. że projekt powstał w związku z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym i z co rocznym wzrostem liczby przypadków pozostawiania bagaż bez opieki na dworcach.
Spadek liczby przestępstw w 2017 r.
26 sty 2018
Komenda Główna Policji opublikowała raport podsumowujący rok 2017 pod kątem przestępczości kryminalnej i wykrywalności przestępstw. Z danych wynika, że z roku na rok poziom przestępczości w Polsce maleje przy jednoczesnym wzroście wykrywalności.
Jak obchodzić się z fajerwerkami zgodnie z prawem
30 gru 2017
Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.
Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? – 2018 r.
11 gru 2017
Od 1 czerwca 2017 roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Pijani sprawcy wypadków, w których poszkodowani zginęli lub odnieśli ciężki uszczerbek na zdrowiu, od razu trafiają do więzienia.
Niezarejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej będzie wykroczeniem
17 lis 2017
Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów przewiduje, że niezarejestrowanie drobnej sprzedaży na kasie fiskalnej, czy niewydanie paragonu ma być wykroczeniem zagrożonym grzywną, a użycie oleju opałowego w transporcie może skutkować utratą licencji przewozowej.
Niezarejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej będzie wykroczeniem
16 lis 2017
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, którego jednym z założeń jest wprowadzenie karalności niezarejestrowania drobnej sprzedaży na kasie fiskalnej - popełnienie tego wykroczenia ma być karane grzywną. Projektodawca proponuje także dodatkowe sankcje w związku z używaniem oleju opałowego do celów napędowych.
Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa
07 lis 2017
Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w dniu 7 listopada 2017 r. zapowiedział zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa. Jeżeli przepisy wejdą w życie to za to wykroczenie grozić będzie grzywna nawet do 5 tys zł.
Kradzież przedmiotu o wartości powyżej 400 zł będzie przestępstwem
07 lis 2017
W dniu 7 listopada 2017 r. na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości przedstawił planowane zmiany w Kodeksie wykroczeń. Jedną z kluczowych zmian ma być zmiana progu kradzieży, który to zostanie obniżony do 400 zł. Co więcej, próg kradzieży nie będzie rósł co roku wraz ze wzrostem kwoty minimalnej. Zapowiedziano także wprowadzenie rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu oraz wydłużenie do 14 dni terminu zapłaty mandatu.