reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Będzie można rozsypać prochy zmarłego

Będzie można rozsypać prochy zmarłego

W resorcie zdrowia trwają prace nad ustawą o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ma ona ułatwiać transport zwłok z zagranicy, umożliwić ekshumację a nawet dopuścić rozsypanie prochów zmarłego poza cmentarzem.

Nowa ustawa ma zmienić również prawne absurdy. Jak ten, że zgon może stwierdzić położna wiejska lub felczer, a nie może tego zrobić ratownik medyczny. Obecnie prawo mówi też, że śmierć stwierdza lekarz, który ostatnio leczył pacjenta. – Co jak ten lekarz akurat ma urlop? Albo pacjent leczył się innym województwie, niż umarł – pyta Jolanta Orłowska-Heitzman, prezes Polskiego Towarzystwa Prawa Medycznego.

W Polsce wciąż zasady związane ze zmarłymi reguluje ustawa z lat 50. – Która de facto niewiele się różni od ustawy przedwojennej – mówi Jan Orgelbrand, zastępca głównego inspektora sanitarnego.

Już wiadomo, że część zapisów nowej ustawy będzie budziło protesty. Na przykład przedsiębiorcom pogrzebowym nie podoba się umożliwienie rodzinie rozsypania prochów zmarłego. Boją się, że stracą klientów.

Projekt ma być gotowy jeszcze w tym roku. Jednak resort zdrowia już wprowadza część przepisów drogą rozporządzenia. Ministerstwo chce właśnie umożliwić dokonywanie ekshumacji, jeżeli temperatura nie będzie przekraczać 10 stopni. Obecnie dozwolona jest ona tylko od października do kwietnia.

Zobacz też: Pomoc społeczna

Zobacz też: Spadki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia


Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama