| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Za handel narkotykami grozi nawet 10 lat

Za handel narkotykami grozi nawet 10 lat

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, którą przyjął rząd, zakłada walkę z osobami, które zarabiają na handlu narkotykami.

Nowe przepisy będą bardziej restrykcyjne w stosunku do osób, które są dilerami lub producentami. Osoba, która posiada znaczną ilość zakazanych substancji, będzie mogła trafić do więzienia minimum na rok, najdłużej spędzi tam 10 lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taka kara może najdłużej trwać 8 lat, najkrócej – pół roku.

Według twórców zmian dotychczasowe przepisy nie przyniosły oczekiwanych zmian. Spożycie narkotyków w Polsce nie zmniejszyło się, za to z osób uzależnionych, które wymagały leczenia, uczyniły przestępców. Nowe przepisy z kolei mają umożliwić oddzielenie osób uzależnionych od tych, które sprzedają zakazane substancje w celach zarobkowych.

Jak zapowiadał minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, będą również zakazane reklamy środków odurzających i psychotropowych. Co więcej, nielegalne staną się nawet takie reklamy środków spożywczych, które zasugerują odbiorcom, iż owe produkty działają jak substancje psychotropowe lub środki odurzające. Spot reklamowy nie będzie mógł również zawierać informacji o tym, że polecany produkt użyty niezgodnie z przeznaczeniem może działać jak psychotrop lub środek odurzający.

Zobacz serwis: Sprawy karne

75 proc. – nawet o tyle według założeń rządu ma się zmniejszyć liczba postępowań sądowych wobec osób uzależnionych po znowelizowaniu ustawy

Pełny tekst: Handlarze narkotyków trafią do więzienia nawet na 10 lat

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »