| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Definicja handlu ludźmi w kodeksie karnym

Definicja handlu ludźmi w kodeksie karnym

Od 8 września kodeks karny zawiera definicję handlu ludźmi. Za uprawianie tego procederu grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z nowelizacją handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem, przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą.

Celem tych działań jest wykorzystanie osoby (nawet za jej zgodą) w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy.

W przypadku małoletniego z handlem ludźmi mamy do czynienia nawet bez użycia wymienionych metod (takich jak m. in. przemoc czy groźba bezprawna).

Zobacz również serwis: Sprawy karne

Nowe przepisy zawierają także definicję niewolnictwa. Jest nim stan zależności, w którym człowiek traktowany jest jak przedmiot własności.

Za handel ludźmi - zgodnie z nowymi przepisami - grozi kara pozbawienia wolności od lat trzech. Za przygotowanie do popełnienia przestępstwa można trafić do więzienia na czas od trzech miesięcy do pięciu lat.

Nowelizacja uchyla przepis art. 204 par. 4 kodeksu karnego penalizujący zachowanie polegające na zwabieniu lub uprowadzeniu innej osoby w celu uprawiania prostytucji za granicą.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks karny, ustawy o Policji, ustawy - Przepisy wprowadzające Kodeks karny oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego.

Pełny tekst: Za handel ludźmi będą surowe kary


Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »