REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zmiany w prawie spadkowym?

Zapis windykacyjny będzie można wprowadzić jedynie w testamencie notarialnym.
Zapis windykacyjny będzie można wprowadzić jedynie w testamencie notarialnym.

REKLAMA

REKLAMA

Zapis windykacyjny w testamencie notarialnym oraz możliwość dochodzenia zachowku przez pięć lat od ogłoszenia testamentu to zmiany w prawie spadkowym, nad którymi obecnie pracują parlamentarzyści.

W testamencie będzie można przekazać spadkobiercom konkretne rzeczy ruchome, nieruchomości, a nawet przedsiębiorstwa czy gospodarstwa. Obdarowany stanie się ich właścicielem bez długiego postępowania sądowego – z chwilą otwarcia spadku, czyli w momencie śmierci testatora. Taki cel ma zapis windykacyjny wprowadzony do kodeksu cywilnego. Zmianę uchwalili posłowie, teraz trafiła ona do Senatu. Ma wejść w życie po upływie 6 miesięcy od ogłoszenia.

REKLAMA

Tylko w testamencie

Zapis windykacyjny będzie można wprowadzić jedynie w testamencie notarialnym. Zdaniem ekspertów z biura analiz sejmowych takie ograniczenie jest nieuzasadnione i podwyższy koszty dokonania tej czynności.

Ten, kto przyjmie zapis windykacyjny, będzie musiał się liczyć także z niekorzystnymi obowiązkami. W stosunku do zapisobiercy bliscy testatora pozbawieni spadku będą mogli zwrócić się o zachowek.

Zapisobierca windykacyjny będzie także ponosił odpowiedzialność za długi spadkowe. Do chwili działu spadku będzie on ponosił ze spadkobiercami solidarną odpowiedzialność za długi spadkowe. Od chwili działu spadku spadkobiercy i osoby, na których rzecz zostały uczynione zapisy windykacyjne, będą ponosić odpowiedzialność za długi proporcjonalnie do wartości otrzymanych przez nich przysporzeń, czyli zapisobierca będzie odpowiadał do wartości zapisu windykacyjnego. Ten, kto otrzyma zapis windykacyjny, będzie mógł go przyjąć lub odrzucić. Przepisy o powołaniu spadkobiercy, przyjęciu i odrzuceniu spadku będzie stosowało się odpowiednio do zapisów windykacyjnych. Podobnie będzie w zakresie niegodności obdarowanego w efekcie zapisu windykacyjnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe terminy

REKLAMA

Istotnie zmienią się terminy przedawnienia niektórych roszczeń. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku będą się przedawniać nie jak dziś po trzech latach, lecz po pięciu latach od ogłoszenia testamentu. Co więcej, w przypadku roszczeń powstałych przed dniem wejścia w życie noweli i w tym dniu jeszcze nieprzedawnionych będzie stosować się nowy, dłuższy termin przedawnienia.

Uzupełniono także regulacje o dziedziczeniu ustawowym. W sytuacji gdy do spadku będzie stawał małżonek oraz jeden z rodziców spadkodawcy, to osoby te będą dziedziczyć po połowie spadku. Rozstrzygnięto także problem, co zalicza się do długów spadkowych. Przesądzono, że do długów będą także należeć koszty pogrzebu spadkodawcy w takim zakresie, w jakim pogrzeb ten odpowiada zwyczajom przyjętym w danym środowisku.

Pełny tekst: Nowe instytucje w prawie spadkowym i terminy przedawnienia roszczeń z dziedziczenia

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA