| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Wiadomości > Opłaty za przedszkola będą wyższe

Opłaty za przedszkola będą wyższe

Gminy przygotowują nowe uchwały dotyczące opłat w przedszkolach. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy o systemie oświaty samorządy mogą pobierać opłaty dopiero po piątej godzinie zajęć.

Przy okazji dostosowania ich do nowych przepisów samorządy zamierzają podwyższyć dotychczasowe.

Od początku marca samorządy prowadzą nabór do przedszkoli. Dla rodziców, których dzieci dostaną się do nich, oznacza to konieczność ponoszenia dodatkowych opłat. Jednak po ostatniej nowelizacji ustawy z 5 sierpnia 2011 r. o systemie oświaty (Dz.U. nr 148, poz. 991), takie opłaty samorządy mogą pobierać dopiero po pięciu godzinach pobytu dziecka w przedszkolu. W tym czasie nauczyciele powinni realizować program wychowania przedszkolnego, który uwzględnia podstawę programową.
Od września tego roku nie może być to już opłata stała pobierana niezależnie od liczby godzin, jakie dziecko przebywa w placówce.

Rodzice nie mają wypływu na wysokość dodatkowej opłaty za pobyt dziecka w gminnym przedszkolu. Jej wysokość jest ustalana przez radnych, a przepisy ustawy o systemie oświaty nie zawierają górnej granicy jej wysokości. Samorządy różnicują opłaty, kierując się liczbą godzin spędzanych przez dzieci w przedszkolach. Tylko rodzice, których pociechy nie przebywają tam nie dłużej niż pięć godzin, nie ponoszą dodatkowych kosztów. Tych jednak jest niewiele, a gminy niechętnie oferują im miejsca, bo nie wspomagają finansowo utrzymania placówki.

Ustawa o systemie oświaty nie określa też, od kiedy powinna być realizowana w przedszkolu podstawa programowa, czy od godziny 7.00 do 12.00, czy również przez pięć godzin po południu. Gminy mogą więc dowolnie ustalić godziny jej realizacji.

Pełny tekst: Gminy podwyższą opłaty za przedszkola

Zobacz również serwis: Opieka dla dziecka

Czytaj także

Źródło:

GP

Zdjęcia

Rodzice nie mają wypływu na wysokość dodatkowej opłaty za pobyt dziecka w gminnym przedszkolu.
Rodzice nie mają wypływu na wysokość dodatkowej opłaty za pobyt dziecka w gminnym przedszkolu.

Webinarium: VAT 2018: split payment, faktura do paragonu, ograniczenia prawa do odliczenia VAT i inne ważne zmiany146.37 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK